Portál AbcLinuxu, 1. července 2025 10:43
Si najdi kolik % bylo vzdělanejch (ve smyslu číst psát počítat) před tereziánskejma reformama. Já ti to sem napíšu, v době čistě privátního školství bylo u nás cca 10-20% lidí co uměli číst psát a počítat.
No. Ono s tím zavedením povinné školní docházky za Marie Terezie se to má trochu jinak. Současný školský systém je dědictvím rakousko uherské monarchie, takže jen těžko můžeš očekávat, že by někdo měl představu o tom jak fungoval vzdělávací systému před 30-letou válkou.
Číst, psát a počítat uměl před rokem 1620 v českých zemích každý, kdo měl živnost nebo nějaký majetek. Ale nebyl jednotný vzdělávací systém jako za Mařky Terky. V městech se vyučovalo v městských školách, na venkově na farách a kdo měl prachy, ten si platil soukromé učitele.
Farář byl tehdy skutečný pastýř, který měl svoje farníky v merku, a pokud se vyskytl nadaný žák, šel na studia i když na to rodiče neměli, protože mu našel nějakého sponzora z řad prachatějších farníků.
Problém nastal po roce 1620 v tom, že většina potenciálních učitelů zemřela, nebo emigrovala. Odhaduje se, že před 30. letou válkou žilo v Čechách 1,7 mil. obyvatel a na Moravě 1,3 mil. Z těch 3 milionů obyvatel zůstal pouze 1 milion. Tomu říkám genocida panečku! A pochopitelně nejvíc na ráně byli ti co měli majetek.
Po 30. válce byla nouze o ty faráře. Českých katolických farářů nebylo dost, takže vypomáhali jakou učitelé vysloužilci. Ti se za těch 7 let vojny sice naučili číst, psát a počítat, ale inteligenti to většinou žádní nebyli. Kde by také na své vzdělávaní během války vzali čas a peníze. A mnohem horší situace tady byla s vyšším vzděláváním. Do 19. století tu byla pouze jedna univerzita – ta, kterou založil Karel IV. a na Moravě a ve Slezsku žádná.
že by mohl pořád vypadat nějak takhleMozna jo, dnes je to opacne. 00:30. To doctor se tam asi tradicne mysli jako Jack Kevorkian, ale zaroven velice pravdepodobne v Africe tak popularni Democratic Republic.
(_)L|J ) (") | ( ,(. A `/ \-| (,`) )' (' \/\ / | ) (. (' ),). _W_ | (,)' ) ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.