Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Pokud jste Aleš Kapica, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Moje domovská stránka: http://www.nativepeople.cz/
O mně: S počítači jsem začal koketovat v éře Didaktiku. Pak přes Win jsem se dostal k Lin. První distribucí s níž jsem začal experimentovat byl PhatLinux někdy kolem r.1999
Distribucí, u které jsem se začal zajímat o Linux trochu víc byl Mandrake od verze 9.0. Od něj jsem uprchnul v roce 2004 a od té doby preferuji Debian. Do konce dubna 2008 jsem pracoval na obecním úřadě největšího městského obvodu v ČR Ostrava-jih. Z hlediska zařazení jako webmaster. Když jsem nastupoval (2003), dostal jsem mimo jednoho PC se statickým intranetovým webem na triko i jeden MS Win 2000 server s Citrixem. Když jsem přesně po pěti odcházel, měl jsem pod palcem tři linuxové host servery s vmware, jeden dedikovaný server, 5 virtuálních strojů MS Win 2003 server v Citrixové farmě a jeden virtuální linuxový server s intranetovým systémem. Od května 2008 se starám o linuxové stroje katedry DCE FEL ČVUT. Veškeré PC stroje co jsem měl doma postupně dosloužily, ale občas pomáhám s údržbou linuxu kamarádům a kamarádkám. Dříve jsem své příspěvky podepisoval v diskuzích i jako Keny. Přehled aplikací které mne nějakým způsobem zaujaly:
Bydliště: Ostrava
Kraj: Moravskoslezský
Linux používám od roku: 2000
Datum registrace: starší než 12. 7. 2003
Skóre: 52