Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.
V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.
Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých
… více »V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.
… více »Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.
… více »Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.
Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".
Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.
Protokol IPv6 má již 30 let. První návrh specifikace RFC 1883 je z prosince 1995.
Byli vyhlášeni vítězové ocenění Steam Awards 2025. Hrou roku a současně nejlepší hrou, která vám nejde, je Hollow Knight: Silksong.
Mrazivá prosincová neděle, plná slunce a s modrou oblohou. Bylo by dnes skvěle na horách, ale jsem v Praze. Včera byla valná hromada. Původně jsem uvažoval, že bych se jí zúčastnil, ale ve čtvrtek se ozval synátor, že zapomněl na to že mamce přislíbil pohlídat Šňupína. A nebudu zastírat, že to byla pro mne v podstatě vítaná změna protože bych tam nejspíš usnul.
Poslední dva roky mne sužuje pocit, že nestíhám. No. Pocit. Je to fakt. A jednou z příčin je i ten milující pes, který každé ráno o půl páté přicupitá jen proto, aby mne údery packou do hlavy vzbudil, abych si náležitě užil jeho láskyplné olízání. Jo kde jsou ty časy kdy jsem mohl v klidu spát až do půl osmé.
V létě trvalo dva týdny než jsem během táboření alespoň částečně dohnal spánkový deficit. Jakmile zapadlo slunko za obzor, okamžitě na mne padlo spaní. Vůbec nechápu, kde v sobě brali ostatní tu energii, aby do pozdních ranních hodin vykecávali nebo společně hráli a békali.
Ani další týden táboření, jsem moc společensky nežil. Ale musím říct, že mne to zas tolik netrápí. Dělá mi dobře jen tak sedět, popíjet pivo a místo do monitoru čumět na hory a nebe.
Skvělé to bylo loni. Tři týdny táboření v kuse. Z toho ten třetí týden úplně sám. Škoda, že víc volna najednou mi v práci nikdo nedá. Už tak se kroutili jak hadi. A jsem zvědav, jak to bude příští léto. Termín prvního táboření se posouvá čím dál víc k počátku srpna a časový prostor, kdy bylo možné „přezbrojit” a vyrazit tábořit na druhý konec republiky už prakticky zmizel.
Jo to bývaly časy, kdy se tábořilo hned zkraje července. Ten časový prostor byl tak velký, že jsme stíhali mezxi tím ještě jedno táboření. Já si toho léta tedy moc neužil, protože jsem byl pořád jednou nohou v práci, ale žena se syntátorem.
A neužil jsem si za ty leta ani žádné výpravy na vodu, protože na tu každá z těch part co s nimi táboříme jezdívá zrovna v tom termínu, kdy ta druhá táboří a rozkrájet se nelze. Podobně se to má i se zimním tábořením. A to už je slušný zdroj frustrace, protože vodu a sníh mám velmi rád. Jenže během posledních 15 let – v době kdy mám nějaké to volno – nebývá ani jedno z toho. Alespoň tedy, že to letní táboření tím není podmíněno.
Dokud jsme žili v Ostravě, bylo to jiné. Tam když napadne sníh, je nádherně všude a když není-li dole pod horami, tak jsi do hodiny na horách. A stejně tak se to má i s vodou. Hodil jsem gumák na záda a za hodinu už jsem se houpal na řece – a to jsem k ní šel tu hodinu pěšky.
Z Prahy se za stejný čas vyhrabeš sotva na její kraj. A tak mám své víkendové městské okruhy, které podnikám se Šňupínem. I dnes vyrazíme, ale žena s babičkou vařila oběd a tak jsem, než s tím byly hotovo, věnoval čas wiki. Kamarád-důchodce, se teď docela rozjel, takže to pěkně odsejpá. Šetří mi tak spoustu času, který mohu díky němu věnovat zpracovnání stránek, které jsou z hlediska kódu velmi komplikované a závislé právě na tom co dělá, takže čekaly na zpracování téměř 10 let.
Ale teď už je čas vyrazit ven.
Tiskni
Sdílej:
Od té doby, co máme psa po Praze na koloběžce jezdím minimálně, epigone. Buď jdeme spolu na Karlák pěšky (jako to mám v plánu dnes), neho s ním jdu na procházku a pak kmitám na tramvaj.
Ovšem to není jediný důvod, proč poslední dva roky koloběžku využívám jen svátečně. Když jedeš na koloběžce tam, tak na ní musíš přijet i zpět, abys mohl další den jet znova. Jenže teď bych na ní vyjel v pondělí, zpět na ní přijel ve středu a další pondělí bych už nevyjel, protože by tam byla od čtvrtka až do další středy.
Krom toho mokré spadlé listí, nebo sníh + dlažky = kombinace o držku. "Zábava" kterou milerád přenechám těm smažkám co jezdí na elektrokrámech pro Bolt či Foodoru.
Bydlení na dědině nemusí být zrovna výhra. A vždy je to něco za něco. To jak popisuješ Prahu, svědčí o tom, že ses motal tak na ose Hlavní nádraží - I.P.Pavlova.
A pokud jde o psa. Ocitl se v Pze stejně jako já především kvůli ženě, ale stejně jako já s tím nemá problém. Má mnohem víc volnosti než většina venkovských psů.
A co mi přijde opravdu zvláštní - voní. Nesmrdí jako jiní psi.A není to tím, že by načuchnul od paničky, protože není zrovna mazlící typ.
Není nic tragičtějšího než pleška s pitbullem, nebo smažka s rotvajleremTo je jak ten starej vtipek z Dikobrazu, nebo vodkad (z devadesatek, iirc), kerej nemuzu najit. Pan si s lahvacem u TV u zprav pred manzelkou chrochtal, jak je vse ok, kdyz se mlati "pankaci/antifa s nackama", nebo tak nejak. Neni to teda Larson, ale bylo to dobre.
Ve kterých ses poznal?Priteli, kamarade, divas se na to prilis kratkou Chvilku asi. Ta pointa toho joku nebyl ani ten lahvac a ani to (co dodnes drtiva vetsina lidi u zprav uvita) mlaceni extremistu, ale ta pasivita. Dokazes prisahat na levou kouli Mirka Dusina, ze ja jsem tak politicky apaticky mlcenlivy, jako v tom vtipu?
Opravdu nejsou špatní. Jenom ten účel pro který byli vyšlechtění,...
Druhym extremem je vsak to, kdy verejnost a dokonce mesta vyzaduji, aby kazdy (i ten nejmensi) pejsek byl na voditku a s kosikem.Ovsem mesta jsou v zasade verejnost. A na vetsinovem verejnem nazoru se mozna shodnem, ze?
Jinak to voditko pro ty male krysy (a nekde mozna i ty kosiky) jsou spise pro ochranu tech samotnejch krys - nekdy pouze zvedavejch, nekdy dokonce agresivnich. Ale Svete div se, knuci pod nohou uplne stejne, jen ta agresivni jeste kousnou. A to mluvim o situacich, kdy neni na vine bezny chodec. U velkejch psu by nemelo bejt o cem mimo vyhrazene prostory.
Jinak samo kudos za odpovednost!
Chování psa ovlivňuje chování pána (resp. paničky). Co si pamatuji, kousnul mne pes pouze jednou a byla to moje chyba. Šňupin, když je se mnou nemá tedenci po nikom chňapat ani vyjíždět, protože nemá pocit, že bych potřeboval jeho ochranu. Výjimkou je pouze to, když někdo vpadne jako velká voda k nám do kanclu.
A sere jako každý, včetně tebe. Úklid není věcí toho psa, ale toho kdo ho venčí. A opravdu není náhodou, že to nechávají jen tak většinou takoví, co by neměli mít doma ani křečka, natož psa.
protože nemá pocit, že bych potřeboval jeho ochranuspíš nepovažuje tvůj život za hodnotný. chytrej oříšek.
Jinak privykani na hlucne a stresujici podnety u psa je mozne, ale je treba zacit u stenete. U starsiho to jde, ale vyzaduje to trpelivost. O jake se jedna plemeno?
Původem Shetlandský ovčák, jinak Vršovický gaučák, poněvadž k ovcím, které by mohl dávat do latě se v Praze moc nedostane. Ale měl možnost si to vyzkoušet a buňky na to má, protože z těch psů co tam byli byl sice nejmenší, ale zároveň nejschopnější. Okamžitě věděl co má dělat i bez pošťuchování klackem. A to byl i důvod, proč z ovčáckého kurzu nakonec nebylo nic. Paničce se příčilo do něj podle pokynů šťouchat klackem, obzvláště když pro to nebyl žádný důvod. Naopak byl z toho zmatený: Proč do něj šťouchá, když dělá to co má?
Pokud se týče hlučných a stresujících ponětů, tak těch je v Praze víc než dost. Sanitky, cajti,.. aj. Ale jak píšeš. Je to věc výchovy. Pro mne super, jak dokáže komunikovat i se psy, kterým nedůvěřují ani ti co je mají. Jen málo kdy se stane, že po něm nějaký pes vyjede. Není vlezlý, otravný ani uštěkaný. Nevyhledává spory a když potkáme psa, u kterého si není jist, že je v pohodě, obejde ho raději obloukem. A taky má rád vysoké cíle. Takže je zvyklý pohybovat se mezi velkými psy bez mindráku.
ta se vychovává úplně sama..
to je jako machrovat že umíš nainstalovat windows, asi tak je složitý chovat šeltyny. Vlastní zkušenost.
Pes není zvíře které bys měl krotit. Psa, který tě nerespektuje bez krocení, bys neměl mít vůbec. Vyloženě svého psa jsem neměl nikdy. Ani tenhle není můj, ale ženy. Svého jsem měl pouze freťáka a od té doby co zemřel bych si už sám od sebe žádné zvíře nepořídil. I teď jsem se tomu snažil zabránit seč to šlo, protože mi bylo jasné jak to dopadne.
Pořídila si ho žena, protože nikdy dřív žádné takové zvíře neměla. Teď už jí došlo, proč jsem byl proti tomu. Ale i kdyby ten pes nebyl tak zlatý, jaký je, choval bych se k němu tak, aby byl šťastný.
Spíš důsledek neustálého šoupání časem. Zima pro mne začíná když začne mrznout a napadne sníh. Jaro když začnou vonět kytky, léto když dozrávají třešně a podzim, když začne žloutnout listí. Dříve zima byla prosinec–únor, jaro březen-květen, léto červen-srpen a podzim září-říjen. Během posledních 5 let padá první sníh v půlce listopadu, jaro začíná v únoru, léto v květnu a podzim v půli srpna. Takže posun měsíc sem, tam, dnes nic neznamená. O počínající stařecké demenci bys mohl začít hovořit, kdybychom měli teprve květen.