Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Chcete se pobavit, zjistit úroveň svých znalostí či se zábavnou formou naučit něčemu novému? Zahrajte si naše hry. Nejde o žádné ceny či žebříčky, jen o legraci.
Pokud jste nalezli v některém kvízu chybu, vložte prosím informace do diskuze. Chcete-li se podílet na přípravě dalších kvízů, pošlete e-mail na redakce@abclinuxu.cz. Za každý kvíz, který redakce přijme, získáte finanční odměnu.
aneb "Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR, SNB mé DKW si stoplo na TK..." (Ivan Mládek)
Jak vypadají, kde se vzala, co na nich je. Znáte linuxová loga? Pro čtenáře Distribučních novinek by to měla být hračka. Zkuste odpovídat jen z hlavy.
Jak dobře znáte příkazovou řádku? Víte k čemu jednotlivé příkazy slouží? Ověřte si své znalosti v tomto jednoduchém kvízu.
Trošku těžší kvíz testující vaše znalosti méně známých linuxových příkazů a jejich parametrů.
Jednoduchý kvíz o Linuxu a jeho historii.
Desktopová prostředí, kancelářské, multimediální a další programy.
Kdo s kým, kde, za kolik a proč?
Čtenářem Františkem Kučerou zaslaná hra, která prověří vaše znalosti souborových systémů i obecných principů.
Všehochuť otázek o síťování, webu a dalších věcech od Johnyho z Podoli.
Znáte HTML tagy? Tak zkuste tyhle! Prohlížeče je sice moc nepodporují, ale někdo si někdy asi myslel, že budou užitečné... (inspirace ObscureTags.com - ale nekoukat předem :-)).
Linuxově-počítačový mix. Doplňte chybějící položku.
Co kdo dělá, co kdo napsal, co kdo spravuje.
Která věc se stala dřív? Který projekt byl založen jako první?
Kvíz pro všechny gentooisty. Teoretické a praktické znalosti přijdou vhod.
Znáte Vim? Historii, použití atd.
Pokračování kvízu o editoru Vim. Tentokrát pro pokročilejší uživatele a/nebo otrlejší povahy.