Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Chcete se pobavit, zjistit úroveň svých znalostí či se zábavnou formou naučit něčemu novému? Zahrajte si naše hry. Nejde o žádné ceny či žebříčky, jen o legraci.
Pokud jste nalezli v některém kvízu chybu, vložte prosím informace do diskuze. Chcete-li se podílet na přípravě dalších kvízů, pošlete e-mail na redakce@abclinuxu.cz. Za každý kvíz, který redakce přijme, získáte finanční odměnu.
aneb "Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR, SNB mé DKW si stoplo na TK..." (Ivan Mládek)
Jak vypadají, kde se vzala, co na nich je. Znáte linuxová loga? Pro čtenáře Distribučních novinek by to měla být hračka. Zkuste odpovídat jen z hlavy.
Jak dobře znáte příkazovou řádku? Víte k čemu jednotlivé příkazy slouží? Ověřte si své znalosti v tomto jednoduchém kvízu.
Trošku těžší kvíz testující vaše znalosti méně známých linuxových příkazů a jejich parametrů.
Jednoduchý kvíz o Linuxu a jeho historii.
Desktopová prostředí, kancelářské, multimediální a další programy.
Kdo s kým, kde, za kolik a proč?
Čtenářem Františkem Kučerou zaslaná hra, která prověří vaše znalosti souborových systémů i obecných principů.
Všehochuť otázek o síťování, webu a dalších věcech od Johnyho z Podoli.
Znáte HTML tagy? Tak zkuste tyhle! Prohlížeče je sice moc nepodporují, ale někdo si někdy asi myslel, že budou užitečné... (inspirace ObscureTags.com - ale nekoukat předem :-)).
Linuxově-počítačový mix. Doplňte chybějící položku.
Co kdo dělá, co kdo napsal, co kdo spravuje.
Která věc se stala dřív? Který projekt byl založen jako první?
Kvíz pro všechny gentooisty. Teoretické a praktické znalosti přijdou vhod.
Znáte Vim? Historii, použití atd.
Pokračování kvízu o editoru Vim. Tentokrát pro pokročilejší uživatele a/nebo otrlejší povahy.