Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Hlasování ukončeno. Vyhlášení výsledků v úterý 15. 6. 2010.
Formát ankety se od minulého roku nezměnil; hlasovací formulář je rozdělen na několik oddílů, z nichž nejpodstatnější je samozřejmě ten první, v němž se vybírají linuxové distribuce, které vám nejvíce vyhovují pro různé druhy nasazení. Pokud svoji oblíbenou distribuci nenajdete v seznamu, vyplňte její název do připraveného políčka. Používáte-li distribucí více, můžete zaškrtnout více možností. Zvítězí samozřejmě ta, která získá nejvíce hlasů.
Doplnili jsme však některé kategorie (,netbook‘ u distribucí) a položky, aby se dalo lépe vybírat. Jako vždy platí, že se nelze zavděčit všem, takže prosím vyberte možnost, která nejlépe odpovídá vaší situaci (v případě distribucí doplňte do prázdného pole).
V dalších částech formuláře již zjišťujeme doplňující informace. Výsledky těchto dodatečných otázek budou zveřejněny společně s vyhlášením distribuce roku. Vyplňování není nutné pro to, aby se započítal váš hlas pro distribuce.
Hlasování bude probíhat do půlnoci 11. června 2010 (pátek) a výsledky budou vyhlášeny v úterý 15. června.
Oceníme vaši pomoc s propagací ankety na webech (blogy, stránky projektů, osobní stránky, Facebook, Twitter, …), mezi kamarády, ve školách, rádiích, novinách a v jiných dimenzích. Čím více lidí se zúčastní, tím větší vypovídací hodnotu budou mít výsledky. Díky.
Jako obvykle nabízíme hlasujícím možnost se zúčastnit slosování o ceny. Zadáte-li na konci formuláře svůj e-mail (který pochopitelně nebude použit pro žádné jiné účely), zařadíme vás do slosování o oblíbená trička AbcLinuxu.cz, linuxové knížky a další drobnosti. Soutěž pořádáme s podporou IBM SmartPlanet.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
První rýpnutí: Momentálně už mám středoškolské vzdělání ukončené, ale maturitu zatím nemámRýpeš akorát tak do sebe. Když nemáš maturitu, těžko máš ukončené středoškolské vzdělání na gymplu.
První rýpnutíPro všechny rýpaly je tentokrát připraven bonusová kategorie "vzdělání" s mnohem podrobnějšími možnostmi. Stačí jen trochu hledat...
už mám středoškolské vzdělání ukončené, ale maturitu zatím nemámNení myšleno vážně, že by měla anketa brát v potaz i ty, kteří se zrovna šprtají na maturitu, že? Buď s hlasováním počkej, až tu maturu dáš, nebo to překousni a zadej 'základní'.
Pro všechny rýpaly je tentokrát připraven bonusová kategorie "vzdělání" s mnohem podrobnějšími možnostmi. Stačí jen trochu hledat...Hezké
otevřenou kulatou závorku je nutné zase uzavřítNěkde jsem něco zapomněl?
Pro všechny rýpaly je tentokrát připraven bonusová kategorie "vzdělání" s mnohem podrobnějšími možnostmi. Stačí jen trochu hledat...Bude statistika, kolik lidí odeslalo některou z těch skrytých možností?
mohu se nyní věnovat psaní článkůLépe bych to neřekl
Oracle Unbreakable Linux is a support program from Oracle for customers who run Red Hat Enterprise Linux or Oracle Enterprise Linux.link
Tak Archisti hlasujte, ať je Arch v první pětce na desktopu :)
Zahlasovano :). Nevim jestli se Arch dostane do prvni petky, spis bych ho typoval na seste misto.
Jinak si myslim, ze Fedora preskoci SuSE a tak Arch bude hned za nim.
To asi ne, ale 5. místo bych viděl jako reálné, nechejme se překvapit...
Ak sa trochu posnaží, tak môže inseminovať aj plody v maternici. Ale do týždňa by to asi nešlo, hmno
Aha, to by vlastne aj tak nebola celá republika, som idiot
Debian Live CD má. Ale spíš bych za tímto účelem sáhl po SLAXu s příslušnými moduly, GParted Live apod.
Gentoo není moc "BFU" distribuce, ale má binární odnož Sabayon, což by mohlo být to, co máš na mysli.
Pokud máš nějakou zkušenost s Ubuntu, ale k němu i uvedené výhrady, tak zkus Mint 9 LTS, nebo Debian Stable.
Je pěkné že tam dáte 1,5 roku nevyvíjený Damn Small linux, ale zapoměli jste na Puppy linux, který je nadále vyvíjen, proto by mohl mít přednost, ale proti DMS nic nemám i tak jsem volil Puppy linux
zapoměli jste na Puppy linuxPokud správně koukám, tak je Puppy v základní nabídce.