Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
[python] python.install = True python.install-dir = C:\somewhere [conan] conan.install = True conan.cache-settings = "some_parameter" ...
Nedávno se tady na AbcLinuxu objevil zápisek "Koho volit?" a díky němu jsem zjistil, že musíme ke korytům zvolit nové vyžírky. Po přečtení zápisku jsem zjistil, že se politická scéna moc nezměnila, lehce jsem si tedy ještě sám načetl programy jednotlivých stran, poslechl pár rozhovorů a tentokrát mám rychle jasno, žádné dlouhé rozhodování není nutné.
Poprvé v životě jsem dostal angínu v létě a jinak jsem angínu neměl cca 13 let. Nebylo mi vyloženě zle a už druhý den jsem neněl ani teplotu (první den jsem měl stejně jen 37,1 a cítil se odpoledne lehce unavený), takže jsem si řekl, že bych mohl něco udělat s domácími počítači (desktop, domácí server a "internetový server"). No, po chvíli přemýšlení jsem si řekl, že bych mohl všude nasadit Arch Linux, který jsem kdysi už používal a tak jsem se dal do toho.
Používám KDE a tak se snažím používat pouze QT aplikace (bez komentářů prosím :)). S většinou aplikací není problém, já osobně jsem měl vždy problém jen s webovým prohlížečem a emailovým klientem. Prohlížeč už je v KDE taky celkem vyřešen, protože Firefox s KDE patchem nebo Chrome/Chromium se integrují do KDE perfektně a člověk ani nepozná, že jde o GTK aplikaci. Nemluvě o stále se zlepšujícím Rekonqu, na který úplně přejdu zřejmě v jeho další verzi.
Nicméně jediným QT/KDE klientem je stále jen KMail (Trojitou zatím nepočítam ).
V mém nedávném zápisku Asi vsude přejdu na OpenSUSE jsem psal, ze po desktopu, HTPC a notebooku prejdu asi na OpenSUSE i na serveru. A tak se také stalo.
Najde se tady nekdo, kdo by o tuhle klavesnici mel take vazny zajem? Myslim, ze kdyby se nas naslo dost, tak bysme mohli udelat nejakou hromadnou objednavku a nebo to pak zkusit hromadne pres nejaky cesky obchod.
Dříve jsem všude měl Arch Linux a byl jsem nadmíru spokojen. Pak mi začalo na desktopu občas nesympaticky zatuhávat KDE, až jsem se naštval a nahodil tam OpenSUSE 12.1. Ta stabilita, rychlost a nepotřeba skoro nic kompilovat mi úplně učarovala.
Snad už dnes by měly být k objednání klávesnice Truly Ergonomic Keyboard. Neplánujete někdo hromadnou objednávku nebo nevíte jestli ji sem nebude někdo dovážet?
Měl bych o ní vážný zájem, ale řekl bych, že objednávka bude strašně nevýhodná (clo + dph na hranicích při objednávce z Kanady).
Rozhodl jsem se, ze si koupim novy a samozrejme Androidi telefon. Pozaduji QWERTY klavesnici a nemam moc rad vysuvne provedeni. Svuj vyber jsem nakonec zuzil na Samsung Galaxy Pro a Motorola Flipout (Motorola je jediny vyrobce, kteremu verim natolik, ze risknu i tu otocnou cast).
Uz je to pomerne dlouho, co jsem tu psal o svych problemech s reklamaci sve GPU.
Tahlo se to silene dlouho, ale diky panu Brablecovi z CZC, kteremu timto dekuji, mi prisly zpatky penize a ja uz si objednal kartu novou (penize prisly uz cca. pred 14 dny, ale ja se driv nedostal k tomuhle zapisku).
I pres pocatecni trable a dlouhy bolestivy proces reklamace zustanu CZC verny. Novou kartu nicmene kupuju pres znameho, protoze mi nabidl za Geforce GTX 560 od Zotaca super cenu :).
Asi pred mesicem jsem koupil novy disk Samsung SpinPoint F4 EcoGreen (oznaceni HD204UI) a nemam s nim sebemensi problemy. Nahodne jsem ale na internetu objevil informaci o tom, ze pokud je disk nastaveny v modu AHCI, tak dela vadne sektory. Resi to novy firmware. Ackoliv ja disk v AHCI nastaveny nemam, tak jsem radeji tento upgrade provedl a davam zde jednoduchy navod jak na to:
Zdar lidi, mam grafickou kartu EVGA Geforce GTX 460 768MB. Koupil jsem ji v srpnu minuleho roku za cca. 5000 korun. Fungovala dobre, ale posledni mesic zacala blbnout. Vzdycky se vypnul monitor a po resetu deska pipala a po precteni manualu ten pocet pipnuti odpovidal chybe graficke karty. Zkusil jsem to ale i s jinym monitorem a chovalo se to stejne. Zkusil jsem jiny zdroj a chovalo se to stejne. No a z prace jsem si pujcil jinou grafarnu a najednou vse jede jak ma. Takze chyba byla rozhodne v karte. Poslal jsem ji tedy na reklamaci do CZC.
Update 9. 2. - 18:43Rozhodl jsem se, ze svuj WD MyBook World 1TB (mimochodem nechce nekdo? :)) a router Edimax BR-6216mg nahradim jednim zarizenim pohanenym mym oblibenym ArchLinuxem. Uz dlouho laboruji, co za HW pouzit a az na nedoreseny SSD disk pro system (klidne nekdo neco levneho poradte - max 1500Kc) mam vsechno v kupe.
Posledni dobou jsem tak trochu zkousel ruzna distra - Danix, Kubuntu, Ubuntu, Slackware, Myah, ... a narazil jsem na jednu moc zajimavou, kterou se ale teprve chystam zkusit > na Frugalware. Ma to byt neco mezi Slackem a Archem (jsem uzivatelem Archu). Zajimal by me pohled ceskeho uzivatele a pripadne informace o nasazeni teto distribuce na server, ma nekdo zkusenosti nebo nejake postrehy?
Update: jo a jeste pridavam link na clanek.
Dlouhou dobu jsem pro prehravani hudby s MPD pouzival GMPC. Nebyl, a neni, rozhodne spatny, ale nebylo to ono. Vadilo mi treba, ze pro playlist jsem musel do dalsiho okna a jsem zvykly minimalizovat takovehle aplikace krizkem (proste se schovaji do tray), ale GMPC se krizkem ukoncil. Nicmene jsem byl celkem spokojeny a jen obcas jsem kouknul treba do AURu jestli se tam zase neobjevilo neco noveho. No a presne 13.9., kdyz jsem tam kouknul, se tam objevila Sonata.
Na irc.i.cz:6667 jsem zalozil kanaly #archlinux.cz a #linuxgames.cz (pro svoje pripravovane stranky www.linuxgames.cz), nazvy kanalu mluvi asi samy za sebe, takze kdyby se vam chtelo si treba pokecat, tak se urcite stavte :)
Tak jsem si rikal, ze si taky zalozim nejaky ten blog na ABC :) Nerikam, ze si ho budu psat kazdy den, ale tu a tam tam sem neco pisnu .... asi spis kdyz se budu nudit :)