Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
V mém nedávném zápisku Asi vsude přejdu na OpenSUSE jsem psal, ze po desktopu, HTPC a notebooku prejdu asi na OpenSUSE i na serveru. A tak se také stalo.
Nahození openSUSE místo Archu se sice neobešlo bez problémů, ale zvládl jsem to vše vyřešit za necelý den a teď už si server skoro dva měsíce vesele chrochtá na OpenSUSE a doufám, že než odejde do křemíkového nebe, tak už ho žádná změna distra nečeká :).
Doma jsem měl ale ještě NAS, na kterém mi běžela Fedora 16 a běžela tam sakra bezproblémově (nahradila taky Arch Linux, který mi tam občas nesekal úplně latinu). Jenže jsem chtěl na NASu, který má i funkci jako access point a router (mám v něm 5 síťovek) pustit také MPD a ovládat ho z mobilu (odešla mi stará hifi věž a novou se mi kupovat nechtělo, když existuje elegantnější linuxové řešení :)). MPD Fedora 16 nějak neměla ve standardních repozitářích a přidávat ty neoficiální se mi nechtělo. No a navíc jsem do NASu chtěl přidat další disk, takže jsem stějně musel celý stroj vypnout a připojit k němu monitor pro nastavení BIOSu.
Když už jsem chtěl dělat tohle, tak už mě ta změna distra, i kvůli MPD, nevytrhla. OpenSUSE se tam navalilo za chvilku, nastavení jsem většinou mohl opsat ze zálohovaného /etc z Fedorky a místo původně používaného FireHolu (pro funkci routeru/firewallu) jsem přešel na, pro OpenSUSE, klasický SuSEfirewall2, který se dá snadno nakonfigurovat rovnou z YaSTu.
Už je to asi 3 týdny a vše úplně bez problémů. Navíc musím doporučit MPD v kombinaci s MPDroiderm. Funguje to opravdu dokonale. Z Play.cz jsem tam nahodil streamy radií jako Egrensis a Evropa2 a už nemusím, tak jako u zesnulé hifi, řešit špatný signál a šachovat s anténou.
Shodou okolností jsem minulý týden OpenSUSE nainstalil i svojí mámě, která je teď se svým počítačem konečně spokojená - prý .
Takže OpenSUSE everywhere ) - tedy už nemám žadný stroj, kde by neběželo OpenSUSE
.
Tiskni
Sdílej:
Vo Gnome bych si taky kolo nevopřel, a to ho dokonce i mam, jenom na něm ze zásady nejezdim
Ne woe, mam KDE, vo Gnome bych si nevopřel ani kolo (né že bych měl kolo).Tohle je nejepičtější koment co jsem tu kdy potkal
která v zásadě znamená především ochranu SUSE....dovolil bych si to tvrzení poopravit...
která v zásadě znamená především nebezpečný precedens.
Říká se tomu taktika...A taktika může být dobrá a špatná. Často máš možnost buď odepsat ty, kteří za tebou stojí nebo ty, kteří jsou spíše proti tobě. Nehodnotím tuhle konkrétní dohodu. Detaily neznám, ale na velkou část linuxové komunity to působilo tak, že jsou to oni, kdo je hozen přes palubu.
Máš-li ho malej, nezoufej. Strč ho do úlu ... a zabouchej !