Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
V mém nedávném zápisku Asi vsude přejdu na OpenSUSE jsem psal, ze po desktopu, HTPC a notebooku prejdu asi na OpenSUSE i na serveru. A tak se také stalo.
Nahození openSUSE místo Archu se sice neobešlo bez problémů, ale zvládl jsem to vše vyřešit za necelý den a teď už si server skoro dva měsíce vesele chrochtá na OpenSUSE a doufám, že než odejde do křemíkového nebe, tak už ho žádná změna distra nečeká :).
Doma jsem měl ale ještě NAS, na kterém mi běžela Fedora 16 a běžela tam sakra bezproblémově (nahradila taky Arch Linux, který mi tam občas nesekal úplně latinu). Jenže jsem chtěl na NASu, který má i funkci jako access point a router (mám v něm 5 síťovek) pustit také MPD a ovládat ho z mobilu (odešla mi stará hifi věž a novou se mi kupovat nechtělo, když existuje elegantnější linuxové řešení :)). MPD Fedora 16 nějak neměla ve standardních repozitářích a přidávat ty neoficiální se mi nechtělo. No a navíc jsem do NASu chtěl přidat další disk, takže jsem stějně musel celý stroj vypnout a připojit k němu monitor pro nastavení BIOSu.
Když už jsem chtěl dělat tohle, tak už mě ta změna distra, i kvůli MPD, nevytrhla. OpenSUSE se tam navalilo za chvilku, nastavení jsem většinou mohl opsat ze zálohovaného /etc z Fedorky a místo původně používaného FireHolu (pro funkci routeru/firewallu) jsem přešel na, pro OpenSUSE, klasický SuSEfirewall2, který se dá snadno nakonfigurovat rovnou z YaSTu.
Už je to asi 3 týdny a vše úplně bez problémů. Navíc musím doporučit MPD v kombinaci s MPDroiderm. Funguje to opravdu dokonale. Z Play.cz jsem tam nahodil streamy radií jako Egrensis a Evropa2 a už nemusím, tak jako u zesnulé hifi, řešit špatný signál a šachovat s anténou.
Shodou okolností jsem minulý týden OpenSUSE nainstalil i svojí mámě, která je teď se svým počítačem konečně spokojená - prý .
Takže OpenSUSE everywhere ) - tedy už nemám žadný stroj, kde by neběželo OpenSUSE
.
Tiskni
Sdílej:
Vo Gnome bych si taky kolo nevopřel, a to ho dokonce i mam, jenom na něm ze zásady nejezdim
Ne woe, mam KDE, vo Gnome bych si nevopřel ani kolo (né že bych měl kolo).Tohle je nejepičtější koment co jsem tu kdy potkal
která v zásadě znamená především ochranu SUSE....dovolil bych si to tvrzení poopravit...
která v zásadě znamená především nebezpečný precedens.
Říká se tomu taktika...A taktika může být dobrá a špatná. Často máš možnost buď odepsat ty, kteří za tebou stojí nebo ty, kteří jsou spíše proti tobě. Nehodnotím tuhle konkrétní dohodu. Detaily neznám, ale na velkou část linuxové komunity to působilo tak, že jsou to oni, kdo je hozen přes palubu.
Máš-li ho malej, nezoufej. Strč ho do úlu ... a zabouchej !