Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V mém nedávném zápisku Asi vsude přejdu na OpenSUSE jsem psal, ze po desktopu, HTPC a notebooku prejdu asi na OpenSUSE i na serveru. A tak se také stalo.
Nahození openSUSE místo Archu se sice neobešlo bez problémů, ale zvládl jsem to vše vyřešit za necelý den a teď už si server skoro dva měsíce vesele chrochtá na OpenSUSE a doufám, že než odejde do křemíkového nebe, tak už ho žádná změna distra nečeká :).
Doma jsem měl ale ještě NAS, na kterém mi běžela Fedora 16 a běžela tam sakra bezproblémově (nahradila taky Arch Linux, který mi tam občas nesekal úplně latinu). Jenže jsem chtěl na NASu, který má i funkci jako access point a router (mám v něm 5 síťovek) pustit také MPD a ovládat ho z mobilu (odešla mi stará hifi věž a novou se mi kupovat nechtělo, když existuje elegantnější linuxové řešení :)). MPD Fedora 16 nějak neměla ve standardních repozitářích a přidávat ty neoficiální se mi nechtělo. No a navíc jsem do NASu chtěl přidat další disk, takže jsem stějně musel celý stroj vypnout a připojit k němu monitor pro nastavení BIOSu.
Když už jsem chtěl dělat tohle, tak už mě ta změna distra, i kvůli MPD, nevytrhla. OpenSUSE se tam navalilo za chvilku, nastavení jsem většinou mohl opsat ze zálohovaného /etc z Fedorky a místo původně používaného FireHolu (pro funkci routeru/firewallu) jsem přešel na, pro OpenSUSE, klasický SuSEfirewall2, který se dá snadno nakonfigurovat rovnou z YaSTu.
Už je to asi 3 týdny a vše úplně bez problémů. Navíc musím doporučit MPD v kombinaci s MPDroiderm. Funguje to opravdu dokonale. Z Play.cz jsem tam nahodil streamy radií jako Egrensis a Evropa2 a už nemusím, tak jako u zesnulé hifi, řešit špatný signál a šachovat s anténou.
Shodou okolností jsem minulý týden OpenSUSE nainstalil i svojí mámě, která je teď se svým počítačem konečně spokojená - prý .
Takže OpenSUSE everywhere ) - tedy už nemám žadný stroj, kde by neběželo OpenSUSE
.
Tiskni
Sdílej:
Vo Gnome bych si taky kolo nevopřel, a to ho dokonce i mam, jenom na něm ze zásady nejezdim
Ne woe, mam KDE, vo Gnome bych si nevopřel ani kolo (né že bych měl kolo).Tohle je nejepičtější koment co jsem tu kdy potkal
která v zásadě znamená především ochranu SUSE....dovolil bych si to tvrzení poopravit...
která v zásadě znamená především nebezpečný precedens.
Říká se tomu taktika...A taktika může být dobrá a špatná. Často máš možnost buď odepsat ty, kteří za tebou stojí nebo ty, kteří jsou spíše proti tobě. Nehodnotím tuhle konkrétní dohodu. Detaily neznám, ale na velkou část linuxové komunity to působilo tak, že jsou to oni, kdo je hozen přes palubu.
Máš-li ho malej, nezoufej. Strč ho do úlu ... a zabouchej !