Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V mém nedávném zápisku Asi vsude přejdu na OpenSUSE jsem psal, ze po desktopu, HTPC a notebooku prejdu asi na OpenSUSE i na serveru. A tak se také stalo.
Nahození openSUSE místo Archu se sice neobešlo bez problémů, ale zvládl jsem to vše vyřešit za necelý den a teď už si server skoro dva měsíce vesele chrochtá na OpenSUSE a doufám, že než odejde do křemíkového nebe, tak už ho žádná změna distra nečeká :).
Doma jsem měl ale ještě NAS, na kterém mi běžela Fedora 16 a běžela tam sakra bezproblémově (nahradila taky Arch Linux, který mi tam občas nesekal úplně latinu). Jenže jsem chtěl na NASu, který má i funkci jako access point a router (mám v něm 5 síťovek) pustit také MPD a ovládat ho z mobilu (odešla mi stará hifi věž a novou se mi kupovat nechtělo, když existuje elegantnější linuxové řešení :)). MPD Fedora 16 nějak neměla ve standardních repozitářích a přidávat ty neoficiální se mi nechtělo. No a navíc jsem do NASu chtěl přidat další disk, takže jsem stějně musel celý stroj vypnout a připojit k němu monitor pro nastavení BIOSu.
Když už jsem chtěl dělat tohle, tak už mě ta změna distra, i kvůli MPD, nevytrhla. OpenSUSE se tam navalilo za chvilku, nastavení jsem většinou mohl opsat ze zálohovaného /etc z Fedorky a místo původně používaného FireHolu (pro funkci routeru/firewallu) jsem přešel na, pro OpenSUSE, klasický SuSEfirewall2, který se dá snadno nakonfigurovat rovnou z YaSTu.
Už je to asi 3 týdny a vše úplně bez problémů. Navíc musím doporučit MPD v kombinaci s MPDroiderm. Funguje to opravdu dokonale. Z Play.cz jsem tam nahodil streamy radií jako Egrensis a Evropa2 a už nemusím, tak jako u zesnulé hifi, řešit špatný signál a šachovat s anténou.
Shodou okolností jsem minulý týden OpenSUSE nainstalil i svojí mámě, která je teď se svým počítačem konečně spokojená - prý .
Takže OpenSUSE everywhere ) - tedy už nemám žadný stroj, kde by neběželo OpenSUSE
.
Tiskni
Sdílej:
Vo Gnome bych si taky kolo nevopřel, a to ho dokonce i mam, jenom na něm ze zásady nejezdim
Ne woe, mam KDE, vo Gnome bych si nevopřel ani kolo (né že bych měl kolo).Tohle je nejepičtější koment co jsem tu kdy potkal
která v zásadě znamená především ochranu SUSE....dovolil bych si to tvrzení poopravit...
která v zásadě znamená především nebezpečný precedens.
Říká se tomu taktika...A taktika může být dobrá a špatná. Často máš možnost buď odepsat ty, kteří za tebou stojí nebo ty, kteří jsou spíše proti tobě. Nehodnotím tuhle konkrétní dohodu. Detaily neznám, ale na velkou část linuxové komunity to působilo tak, že jsou to oni, kdo je hozen přes palubu.
Máš-li ho malej, nezoufej. Strč ho do úlu ... a zabouchej !