Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Chtěl jsem, aby byl upgrade co nejjednodušší, abych toho musel co nejméně řešit a volba byla tedy jasná - pouze nová deska a opět integrovaný procesor Intel, tentokrát z rodiny Apollo Lake. Nejlepší mi přišla varianta Asrock J3455M, která má formát mATX a je tedy rozšiřitelná o nějaké další přídavné karty - v mém případě wifi karta a síťová karta se čtyřmi gigabitovými ethernet porty. Síťovka v pohodě, ta už je PCI-E, ale wifi karta byla pouze PCI a takové porty už se na moderních deskách budou vyskytovat čím dál méně, tudíž jsem musel vyměnit i wifi kartu.
Zkušenosti se základní deskou Asrock J3455M: deska se zdá být velmi dobře provedená a i když ten chladič vypadá trochu nanicovatě, tak na těch max 10W odpadního tepla určitě stačí. Protože se jedná o dost nový procesor, tak jsem rovnou nasadil jádro 4.9, na kterém všechno šlape tak jak má. Když nepočítám jádro, tak jsem pro desku použil výchozí openSUSE Leap 42.2, pouze s přidaným repozitářem Pacman, kvůli multimediálnímu centru Kodi. Bohužel ve výchozím stavu nefungovala akcelerace HEVC, kvůli které jsem celý upgrade dělal, ale pánové z openSUSE na tohle myslí, takže stačilo přidat repozitář X11:Xorg, který obsahuje novou Mesu 13.0.2 i novejší ovladače Intel pro GPU a rázem se akcelerace H265 rozběhla. Nastal ještě jeden problém a to, že v přehrávaných videích se objevil tzv tearing. Jedná se o takové pruhy v obraze. Tenhle druh tearingu byl obvzlášť nepřijemný, protože se nejednalo o rovné pruhy, ale o takové křivé schody. Naštěší pánové z Intelu mysleli i na takový problém a tak stačilo do konfiguráku xorg.conf přidat Option "TearFree" "true" a bylo vyřešeno. Deska včetně integrovaného procesoru tedy funguje tak, jak fungovat má a já jsem maximálně spokojený.
Zkušenosti s novou wifi kartou D-Link DWA-582: v první řadě musím poznamenat, že s PCI-E wifi kartami to není na českém trhu nijak zvlášť růžové. Je jasné, že dnes už jsem od nové wifi karty požadoval také pásmo A a AC a chtěl jsem, aby karta fungovala spolehlivě s linuxem. Měl jsem výborné zkušenosti s Ralinkem (původní PCI karta) a všude na internetu jsou chváleny chipy Atheros od Qualcommu. Bohužel, jsem nenašel žádnou takovou kartou nenašel (nebo i našel, ale za šílené peníze). Všude buď Broadcomm nebo Intel. Broadomm má ovladače tak nějak napůl uzavřené a karty tedy nejsou podporované rovnou a musíte instalovat polo-bloby a nebo Intel, který je tradičně dost otevřený, ale u některých svých wifi karet znemožnuje pouštět AP na 5GHz, což mi přijde jako sviňárna. Nakonec jsem objevil i pár karet s chipsetem Realtek, který jsem nikdy moc nemusel (vzpomeňme na jeho síťovky nebo zvukovky), ale podle všeho jsou jeho čipy v linuxu dobře podporované a většinou i kompletně funkční. Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší. Musím potvrdit, že na openSUSE s jádrem 4.9 a novým kernel-firmware z posledního listopadu karta funguje tzv out-of-box, tedy nemusel jsem s ní řešit absolutně nic.
Tím byl můj upgrade hotov a snad to zase na pár let vydrží :).
Tiskni
Sdílej:
Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší.
karet znemožnuje pouštět AP na 5GHz, což mi přijde jako sviňárnaKlasický intel
Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší.Jo to jsou, akorát každá subvarianta má vlastní sadu zdrojáků ve vlastním adresáři a že těch subvariant je.
Měl jsem výborné zkušenosti s RalinkemSégra má v notebooku integrovanej nějakej ralink wifi/bt PCI čip a je to hnus. Na tu BT část ještě tak rok po koupi neexistoval pořádnej driver a dneska existuje jen offtree kernel modul a proprietární binárka s firmwarem. Obojí musí být načteno ve správné sekvenci, jinak to nefunguje a je tam samozřejmě kotel neznámých interakcí po kterých se ten čip zasekne a nefunguje ani po magic-sysrq rebootu (samozřejmě včetně wifiny).
všude na internetu jsou chváleny chipy Atheros od QualcommuJj USB varianty maj kompletní dokumentaci a toolchain kompilátor. U PCI karet to je horší, ale prastaré atherosy 11(a)gb mě fungují OK. Kdyžtak na téhle wiki jsou dobrá porovnání. Já si osobně brousím zuby na tuhle miniPCIe, akorát teda budu muset nejdřív v notebooku nahradit BIOS corebootem kvůli whitelistu. Jinak co jsem našel, tak snad zatím neexistuje žádná miniPCIe, co by uměla zároveň 2.4GHz i 5GHz AP. Jde to pouze přepínat. P.S. Existují ještě 802.11ad karty, které pracují na 60GHz.
Díky za super obsáhlý komentář.
Ten Ralink je možná taky "polo-hajzl" a já tedy vybral jen dobrý chip, který je podporován přes open source drivery rt2x00.
Máš pravdu s tím přepínáním mezi 2,4 a 5GHz, je škoda, že si to nějaký výrobce neuvědomí.
Ta tvá miniPCIe karta vypadá slušně, měl jsem podobné také v merku - třeba i od Mikrotiku (řada R11e). Ale nakonec mě přesvědčila cena :)Mohl byste se víc rozepsat? O kterou desku se jedná, který procesor jste tam dal... Předem díky.
/proc/cpuinfo
) AMD Sempron(tm) 2650, což bylo v době nákupu to nejlevnější v AM1, co bylo skladem. Původně jsem uvažoval, že tam dám časem nějaké výkonnější čtyřjádro, ale nakonec se ukázalo, že úzké hrdlo není procesor, ale spíš síťové karty ostatních strojů, takže tam nakonec zůstal. O výkonu grafické části nemám potuchy, protože se strojem pracuju pouze přes SSH.
PS: Druhé dva SATA porty dělá přídavný řadič (dle lspci
) ASM1062 od ASMedia, ale vzhledem k tomu, že oba dva jedou v AHCI (tedy pokud se tak v Setupu nastaví), problém v tom není.
Na Tomáška jsem nereagoval, protože si to jeho nevhodný příspěvek nezasloužil. Ale na ten Váš rád odpovím.
Kdysi jsem to měl rozdělené na víc zařízení - zvlášť stroj na přehrávání filmů, zvlášť router, zvlášť NAS a ještě zvlášť server, kde mi běžel web, mail, jabber atd. Postupně to ale dávám všechno dohromady do jednoho stroje, protože mi to tak vyhovuje a není v tom žádné vážné riziko. Zatím mi tedy web, mail atd běží na odděleném stroji, ale i to hodlám spojit s hlavním domácím serverem. Vím, že teď spousta "IT odborníků" zbrojí do útoku, ale moje počínání má jasné důvody.
Nicméně všechno mi to běží dost stabilně (klep,klep,klep ), mám vždy po ruce náhradní zdroj, náhradní disky, náhradní skoro všechno, takže věřím, že v případě problému si vždy rychle poradím. Uptime mi potvrzuje, že moje řešení je v pohodě.