plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
[python] python.install = True python.install-dir = C:\somewhere [conan] conan.install = True conan.cache-settings = "some_parameter" ...Plus, že by byl rád, aby si uživatel mohl tvořit vlastní klíče (s těmi ale nebudeme nějak pracovat, prože je nebudeme znát). Viděli jsme v tom jasnou tečkovou notaci klíčů a navhli jsme to tak, abychom dodrželi předchozí požadovaný vzor, že uživatel si klíče bude dělat ve stejném formátu, jako je zbytek klíčů. Tedy že první část před tečkou je vždy oblast kam klíč patří (python.cokoliv patří k Pythonu, ...). Příklad uživatelských klíčů by tedy byl:
[python] python.install = True python.install-dir = C:\somewhere [conan] conan.install = True conan.cache-settings = "some_parameter" [user] user.some-key = "some_string" user.another-key = FalseProduct owner nám řekl, že to je totální blbost, že uživatel(é) chce klíče "totálně volné" a že nás s tím pošle do někam. Jeho varianta by tedy vypadala:
python.install = True python.install-dir = C:\somewhere conan.install = True conan.cache-settings = "some_parameter" some-key = "some_string" SOME_KEY = "another_value" cokoliv.jineho.klidne.s.teckou = False ANI_by-nevynucoval&povolené+znaky = "coz mi prijde trochu zvlastni"Nám je to v zásadě jedno, implementovat volné klíče není moc složité (i když variantu user.some.key už máme hotovou), jen nám přišlo fajn to trochu limitovat a třídit, dát tomu nějaký řád, aby to bylo přehlednější a aby bylo na první pohled poznat, který klíč je ten uživatelský a tím aby to trochu lépe zapadalo do celého formátu konfiguračního souboru (primárně TOML). Znovu říkám, jde o trivialitu, uživatelské klíče nejsou nic kritického, jen by mě zajímalo, jak se na to kouká více lidí. V zásadě o tom nechci rozvíjet diskusi, jen prosím, pokud se vám chce, tak zahlasujte v anketě.
Tiskni
Sdílej:
Jako první bych se zamyslel nad tím, jestli se vám opravdu chce znovuvynalézat a vyvíjet kolo a nepoužít už existující package manager, který ve windows je (winget), soukromé repozitáře AFAIK umí. Chápu, že si bez problémů umíte nadefinovat vlastnosti, které winget nemá, ale opravdu jsou tak bezpodmínečně nutné, že vyváží náklady na vývoj vlastního řešení i nevýhody jako že nejprve stejně budete muset nějak nainstalovat ten váš package manager?!
Co se týče formátu toho INI souboru, tak duplikovat jméno sekce v každé položce mi přijde jako nápad někoho, kdo místo pro uživatele píše ten software pro sebe a svojí potřebu onanovat nad formalismy...
Nám je to v zásadě jedno, implementovat volné klíče není moc složité (i když variantu user.some.key už máme hotovou), jen nám přišlo fajn to trochu limitovat a třídit, dát tomu nějaký řád, aby to bylo přehlednější a aby bylo na první pohled poznat, který klíč je ten uživatelský a tím aby to trochu lépe zapadalo do celého formátu konfiguračního souboru (primárně TOML).Nechápu. To je nějaký superset TOMLu?
sekce/klíč=hodnota
, místo klíč=hodnota
. K čemu je dobrá ta duplikace názvu sekcí do klíčů? Proč sekce/sekce.klíč=hodnota
? To už rovnou můžete používat .properties soubory nebo jiný formát podporující jen mapu klíč=hodnota
.
Pro naši firmu vyvíjíme interní software pro rychlejší instalaci některých programů (z těch známých je to např. Python nebo Conan, pak nějaké další interní). Představte si to jako takový interní package manager se speciálními požadavk
vidim tam windowsovovou cestu C:\, pro windows existuje ňákej takovej baličkovací manager chocolatey hele, python a conan tam v u nich repozitařích vidim hele, vyrobit vlastní baliček by asi jako taky mělo jít hele :O ;D
disclaimer: neznám to a nepouživám, k čemu taky když mužu mit poctivej apt třeba :D ;D