Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Byla vydána nová verze 3.28.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 8 zranitelností.
Čeští policisté společně se svými tureckými kolegy zadrželi 51 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na provozu podvodného call centra v Istanbulu. Skupina je spojena s 1173 případy podvodů na českých občanech, při kterých vznikla škoda přes 553 milionů korun.
Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.

Notebook jsem koupil přímo na Alza.cz a za cenu necelých 7 tisíc korun je to hodně muziky za opravdu málo peněz.
Provedení notebooku je dobré, plast je v takové té imitaci leštěného kovu a působí to tedy tak jakoby "luxusněji" a vypadá to prostě dobře. Rozhodně je všechno na omak dost bytelné, ale to se vždycky pozná až za čas.
První co jsem udělal, že jsem v BIOSu vypnul veškeré Secure Booty a EFI a přešel na klasický (legacy) styl bootování. openSUSE by sice normálně se Secure Bootem i EFI nabootovalo, ale i tak to dávám pryč, protože to prostě nepotřebuju.
Protože jsem za pár dní nechtěl upgradovat, tak jsem zvolil openSUSE 13.2 RC1 a šel jsem na následně absolutně bezproblémovou instalaci. Všechno po ní fungovalo out of box a to včetně wifi (Atheros AR9565), webkamery (normální uvcvideo driver) a zvukovky (Intel). Nic jsem nemusel řešit, což bylo prostě parádní.
Haswellácký procesor podpořený 4GB paměti šlape parádně rychle, disk je tichý a vůbec o něm člověk neví. Poprvé jsem někam nasadil čistě jen BTRFS (na všechny diskové oddíly) a zatím to jede bez problémů (přitelkyně stejně nemá žádná cenná data a ta, která nazývá cennými, má stejně na FaceBooku :)).
Pokud tedy hledáte něco levného, nechcete se s tím "crcat" a chcete tedy maximální podporu Linuxu, tak směle do tohoto modelu.
Tiskni
Sdílej:
No, takove rozliseni jsme meli pred patnacti lety. To jsme se opravdu za tu dobu nikam neposunuli?
A vydrží to na baterii opravdu „až 10 hodin“, jak píšou?
Jinak rozlišení displeje fakt hrůza. A ještě podporovat toho zeleného ufouna, fuj!
Kdybych se pokaždé, co slyším skřehotání té příšery z televize, s vypětím sil neovládl, tak by nám nestíhali odvážet kontejner s elektroodpadem. 8-/A ještě podporovat toho zeleného ufouna, fuj!
Těch 10 hodin jsme zatím nezkoušel, ale 4 hoďky v pohodě a na baterii bylo 70%, takže si myslím, že by to přes 10 mohlo dát.
Jinak já Alzu taky nemusím a při "sto tabletů týdně" mi stříká z uší krev. Ale přítelkyně chtěla nový notebook ještě ten den a kde jinde jsem ho měl sehnat? :)