Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nedávno se tady na AbcLinuxu objevil zápisek "Koho volit?" a díky němu jsem zjistil, že musíme ke korytům zvolit nové vyžírky. Po přečtení zápisku jsem zjistil, že se politická scéna moc nezměnila, lehce jsem si tedy ještě sám načetl programy jednotlivých stran, poslechl pár rozhovorů a tentokrát mám rychle jasno, žádné dlouhé rozhodování není nutné.
V krátkosti proč všechny ostatní strany nebudu volit:
Bral jsem v potaz pouze ty strany, které mají poteciální šanci se dostat do parlamentu. Zbývá už jen jedna strana, která má tu šanci asi nejmenší, ale šance tam je, tudíž jsem se pro ni rozhodl.
PIRÁTI!
Proč je volit? Protože -> Dost mladých lidí, žádné skandály, prosazují otevřenost a průhlednost nejen v IT, ale všude, chtějí svobodný internet a řeší podobná témata ohledně informační i všeobecné osobní svobody a tato témata u ostatních stran takřka úplně chybí, podporují homeoffice práci atd. Jejich předseda "dredař" Ivan Bartoš mi sice od pohledu nějak sympatický není, ale zkuste si ho někdy poslechnout. Mluví k věci, mluví rozumně, nevyhýbá se odpovědím a prostě svoji stranu a její postoje dobře reprezentuje. Navíc mluví lidsky, ale nikoliv vyloženě moc jednoduše.
Proč případně nevolit? -> Ivan Bartoš mluví dobře, ale viděl jsem i rozhovory s některými dalšími představiteli Pirátské strany a přestože hájili stejný názorový základ jako jejich předseda, tak to nejsou v žádném případě takové osobnosti, které by lidé chtěli nějak následovat. Někdy bylo v těch rozhovorech vidět, že dotyčný zpovídaný pirát neví co říct. To ještě neznamená, že by to bylo špatné, raději vidím, že když člověk neví co říct a řekne: "nevím", než aby mlel vyhýbavou a nic neříkající odpověď, ale řekl bych, že takové věci lidi určitě odrazují. Dalším negativem je to, že se možná do parlamentu opět nedostanou a můj hlas tedy bude "skoro k ničemu" ..... nicméně pořád lepší, než svůj hlas dát nějakým arcizmrdům.
To je asi všechno, dál volby moc sledovat nebudu, jen zajdu v říjnu hodit číslo 15 do urny .
Pokud s mými názory nesouhlasíte, tak na to samozřejmě máte právo a já ho respektuji, tak prosím respektujte i můj názor. Do nějaké velké diskuse se určitě poušťet nemusíme, protože volby stejně vyhraje ANO pana Babiše.
Tiskni
Sdílej:
Svobodné bych také volil, ale ti podle všeho nemají žádnou šanci se do parlamentu dostat. Nicméně máš určitě pravdu v tom, že byrokratické názory mají asi o něco lepší než Piráti - jsou prostě Svobodní .
Co se týká EU, tak s Tvým nazorem se opět dá částečně souhlasit, ale když vidím, jak je to s vystupováním UK, tak už si myslím, že je lepší to s EU vydržet a snažit se ji ovlivnit správným směrem zevnitř. Když vidím, kdo je u nás u moci a kdo by tedy případné hypotetické vystopení řídil, tak to jako raději fakt né. Navíc pokud nebudu brát nějaký širší obchodní a ekonomický dopad a zaměřím se čistě na praktickou stránku měny, tak pro mě je prostě jednodušší, když pojedu na Slovensko nebo do Německa a nebudu muset v hlavě pořád přepočítávat na koruny - to je sice sobecký, subjektivní a úzký pohled, ale rozhodně je to pravda :).
Svobodné bych také volil, ale ti podle všeho nemají žádnou šanci se do parlamentu dostat.
To není pravda. Podpora Svobodných roste a běžně potkáš jejich příznivce nebo členy. A např. podle průzkumu mapavolicu.behavio.cz mají podporu 9 % lidí z nichž 60 % je rozhodnuto jít k volbám. ODS a TOP09 mají podporu 12 %, což není o moc víc, KDU & STAN mají 9 % atd. Takže rozhodně není na místě nějaký poraženecký přístup „stejně se tam nedostanou, tak to hodím někomu jinému nebo k volbám nepůjdu vůbec“. Pokud si tohle lidi budou říkat pořád, tak se nikdy nic nezmění… Petr Mach se dostal do europarlamentu a teď je čas, aby se Svobodní dostali do Sněmovny.
Metodika na první pohled nevypadá špatně, ale nejsem odborník.Metodika je oslovit takové respondenty, aby vyšel výsledek, jaký si zadavatel objednal.
Ale obecně bych řekl, že zkreslení takto malé statistiky může být velké, třeba 5%Co si pamatuju, tak pokud jde o vysokou jistotu (jestli je to ten správný statistický termín), tak volební preference jednotlivých stran v těchto průzkumech s 1000 respondenty by měly být uváděny jako (X +/- 5)%
Mnoho lidí se odmítne s tazateli bavit, to bude také do určité míry korelovat s politickými názory a preferencemi atd.Takhle se to nedělá. Firmy mají databázi lidí, kteří se s nimi jsou ochotni bavit, a těch se ptají. A u těch lidí mají i profil, aby se mohli zeptat toho, kdo dá správné odpovědi. Je to úplně jednoduché. Představte si, že by letos v populaci bylo 12% lidí, kteří chtějí volit třeba Svobodné. Když uděláte průzkum poctivě, vyjde Vám nějaké číslo v rozsahu třeba 11-13% Když takové výsledky dáte České televizi (ale nedělám si iluze, že by to jinde bylo jinak), tak vám je odmítne jako absurdní a nezaplatí vám za ten průzkum. A protože chcete něco jíst a někde bydlet, tak si příště pečlivěji vyberete lidi, kterých se zeptáte.
Svobodné bych také volil, ale ti podle všeho nemají žádnou šanci se do parlamentu dostat.Tomu se říká deadlock. Masa lidí by je volila, ale každý z nich se svým rozhodnutím čeká, až se tak rozhodne většina ostatních. Osobně je budu volit, stejně jako ve všech předchozích volbách, kterých jsem byl legálně oprávněn se účastnit. Víc bych si vyčítal, kdyby to Svobodným uteklo o zlomek procenta a já byl jeden z těch, kdo šli volit „menší zlo“.
Tím jako myslíte, že bychom dál byli vázáni pravidly EU a přispívali do EU, ale vzdali bychom se možnosti cokoli ovlivnit a občas dostat i něco zpátky? Tak to se vyplatí… Uvědomte si, kde naše země leží a jak vypadá struktura našeho zahraničního obchodu.
Tenhle pubertální vzdor "EU je zlo" mi připomíná scénu z filmu Jako jed, kde je hlavní hrdina na nějaké přednášce a nějaký úředník tam nadšeně povídá o boji s přírodou; ten hlavní hrdina (hraje ho Svěrák) mu povídá něco jako "Víte, když tady mluvíte o tom boji s přírodou, mně to trochu připadá jako by kojenec nadšeně vykládal, jak bojuje se svou matkou."
Já vím, EU, to jsou přece Brusel a byrokrati a žárovky a vysavače atd. Jenže, ruku na srdce, opravdu si myslíte, že naši politici na vymýšlení a zavádění ptákovin potřebují Brusel? Leda jako výmluvu…
A i tak je malý zázrak, když se RB dokáže na něčem podstatném usnést. Teď si představte, jak by to dopadlo, kdyby to právo veta měli všichni. Nebo všichni členové EU.
Právo veta stálých členů RB bylo spíš projevem rezignace, že jakákoli rezoluce odhlasovaná proti vůli některé z velmocí stejně zůstane jen formální deklarací bez praktického účinku. Samotná squadra stálých členů je historickým reliktem a odrazem doby vzniku (Francie???), ale jakékoli pokusy o reformu zůstaly jen v rovině diskusí, především proto, že jakoukoli změnu by musel odsouhlasit i někdo z těch, kdo právo veta má a reformou by o ně přišel.
No, co by měla společného... v Sýrii se válčí, tak do Evropy přichází uprchlíci z Afriky. Je to rozsáhlý konflikt, co si budeme povídat.
To mi připomnělo Pařížskou dohodu o ochraně klimatu. Co má společného boj proti změně klimatu s ochranou práv migrantů, dětí, tělesně postižených, žen a dalších? Člověk by řekl, že v podstatě nic, ale globální elity tyto vidí jinak.
Acknowledging that climate change is a common concern of humankind, Parties should, when taking action to address climate change, respect, promote and consider their respective obligations on human rights, the right to health, the rights of indigenous peoples, local communities, migrants, children, persons with disabilities and people in vulnerable situations and the right to development, as well as gender equality, empowerment of women and intergenerational equity
A i tak je malý zázrak, když se RB dokáže na něčem podstatném usnést. Teď si představte, jak by to dopadlo, kdyby to právo veta měli všichni. Nebo všichni členové EU.
Právo veta stálých členů RB bylo spíš projevem rezignace, že jakákoli rezoluce odhlasovaná proti vůli některé z velmocí stejně zůstane jen formální deklarací bez praktického účinku. Samotná squadra stálých členů je historickým reliktem a odrazem doby vzniku (Francie???), ale jakékoli pokusy o reformu zůstaly jen v rovině diskusí, především proto, že jakoukoli změnu by musel odsouhlasit i někdo z těch, kdo právo veta má a reformou by o ně přišel.
Jenže, jak správně píšete, jedna věc je rozhodnutí RB OSN nebo celého OSN a druhá věc potom praktické vymáhání tohoto rozhodnutí. OSN samo o sobě prakticky žádné páky nemá, takže se může usnášet na čemkoliv dle libosti, ale to je asi tak všechno.
zcela nesmyslnou směrnici o zbraních
Názory jsou od toho, aby se různily.
když někdo argumentuje tím, že "sice je to špatné, ale bez EU by to bylo ještě horší", jako kdyby to byl FAKT, nikoli názor
Nic takového jsem ovšem netvrdil. Já jen nevidím sebemenší důvod, proč bych měl věřit, že bez EU by těch ptákovin bylo automaticky méně.
KDU-ČSL - to je strana, která podle mě ve 4. "nejateističtější" zemi nemá vůbec co dělat. Můžete mému názoru říkat extrém, když dnešní křesťanství už nemá s tím historickým křesťanstvím nic společného, ale stejně jako někteří říkaji, že komunisti jsou to samé i po revoluci nebo že by se neměli k tomu svinstvu hlásit, tak já mám názor, že křesťanstká církev, která zpomalila vývoj celého lidstra skrz inkvizici a upalování těch chytřejších, tak by měla být zapomenuta. Stranu, která má v názvu "křesťanská" tedy ani velkou náhodou.
Doplň si vzdělání: Christian_attitudes_towards_science#Roman_Catholicism a List_of_Catholic_churchmen-scientists
KDU má tvrdé konzervativní křídlo prakticky jenom na jižní Moravě.
Ale nó tak... Tak kterou filozofii zastavte? hlavně neříkejte takové to mám vlastní, protože plno věcí jste nejspíš ve své nepublikovane a neoponovane filozofii nepřemýšlel. Ale dobře který filozof je vám nejblíže a co vám na jeho představě nevyhovuje. Jak svou filozofii chcete učit lidi aby ji přijali? Uvažoval jste nějakou formu co má dostatečnou logiku aby se podle ní byli ochotni řídit jak lidé s IQ nad 150 i pod 90?Proc si myslite, ze by mela byt nejaka jedinna filozofie, kterou ja a vsichni ostatni prijmeme? Jste si vedom toho, ze filozofie jako obor ma mnoho odvetvi? Netusim, jestli vam jde prevazne treba o etiku, o ktere jsou popsane hromady papiru.
Pokud si myslíte že jenom zahodite křesťanskou představu světa a ničím ji nenahradite ták jste naivka horší než dítě.Nevim, co myslite "krestanskou predstavou sveta".
Západní kultura je vybudována na představě individualismu a osobní zodpovědnosti za svůj život a hodnotě života jednotlivce a plno dalších a je dle mých měřítek nejúspěšnějšíZapadni kultura prosla dlouhym vyvojem, kery stale pokracuje. Vliv na vyvoj zapadni kultury melo samozrejme mnoho myslenkovych proudu. Nektere zde byly zmineny (antika). Pred rozsirenim hodnot klasickeho liberalismu byste s tim individualismem moc nepochodil.
Jedna z dalších otázek ateismu je jestli existuje nějaká univerzálni koherentni společenská pravidla které preferujeme...Nevim, proc by to mela byt "otazka ateismu".
Prostě jestli lze vystavět společnost na čistě logických jednoduchých pravidlech podle kterých se lidi budou dobrovolně chovat na základě vlastního vyberu, prostě jen proto že je to výhodnější.Zadna mnozina pravidel, ktera splnuje takovy pozadavek, by se vam asi nelibila.
Teďy jestli lze o nějakém chování jednoznačně říci je je univerzálne špatné. A odtud jestli existuje univerzální etika a jaká vlastně je.To zalezi na tom, jak definujete, ze je neco spatne. A neni mi jasne, jak to ma souviset s predchozi otazkou.
Asi jako se plivnutí do Vltavy podílí na zvyšování hladiny oceánů...Ne: Bitcoin Energy Consumption Index. Pokud jsou ty odhady korektní, tak bitcoin samotný momentálně spotřebovává 0.08% světově vyrobené elektřiny. To už není zrovna málo na něco, co je v podstatě nesmyslný výpočet, speciálně, když to jde dělat líp (proof of stake).
O tom plytvani energii bych teda rad polemizoval. Podle mne je blockchain teda mnohem min energeticky narocnej system pro dosazeni konsenzu o majetku, nez udrzovani sily FIAT dolaru za pomoci vojensky sily. Tohle technokraticky reseni s durazem na decentralizaci mi prijde mnohem efektivnejsi.Bitcoin pracuje na principu Proof of work, což vyžaduje naprosto nesmyslné plýtvání výkonem na hlasování „prací“. Přitom existuje lepší metoda, Proof of stake, která takové plýtvání nevyžaduje (místo výpočtem se hlasuje podílem toho kolik peněz máš).
To ja chapu a tvrdim, ze bezet BTC, BCH i vsechny dalsi PoW site/blockchainy dneska i zitrka vyjde na min skod pro prostredi, nez udrzovani soucasnyho financniho systemu pri zivote "as is".Co si jako myslíš, že se s bitcoinem na současným finančním systému změní? To je jen prostředek, který může používat úplně stejně, jako všechny ostatní.
Tohle technokraticky reseni s durazem na decentralizaci mi prijde mnohem efektivnejsi.To je zajimava myslenka, ale ja o tom mam znacne pochybnosti. Ale mozna me presvedcis.. Ja si predne nedovedu predstavit, jak muze nejake technokraticke reseni, ktere nechape zcela lidsky udel, zpusobovat konsensus. Konkretne treba, nekdo mi ukradne Bitcoin penezenku. Konsensu bylo dosazeno, ze ted tedy ten muj majetek vlastni nekdo jiny, ale je to skutecne konsensus, ktery lide chteji? Proto mame prece soudy, aby v nich rozhodovali zase lide, kteri maji (snad) ZLR(tm) (zdravy lidsky rozum), a ne technokraticka reseni. A druha vec, kterou vidim jako problematickou. Bitcoin zda se klade duraz na anonymitu. Zase, i kdybych prijal, ze technokraticke reseni dokaze ten konsensus vystihnout, je to trochu problem. Prvnim krokem pri rozporu v klasickych lidskych systemech konsensu je prece ten nesouhlas s konsensem vyjadrit, a to co mozna nejvetsimu mnozstvi lidi. Proto jsou i soudy verejne, napriklad. Takze se mi zda, ze ten pozadavek anonymity jde tak trochu proti tomu konsensu. A to vubec pomijim otazku, jestli konsensus v techto otazkach muze existovat bez nejake vojenske sily.
Nedělám kategoricky závěry jen ukazují na rozdíly už v podstatě.Jake rozdily v podstate? Rozdil mezi teistou a ateistou je ten, ze jeden veri v existenci nejakeho boha/bohu a ten druhy ne. Vy jste si na zaklade nejake osobni zkusenosti udelal nejake kategoricke zavery o moralce, a ted je tady nejak rozvijite a ja moc nechapu, pro co se vlastne snazite argumentovat. Chapu spravne, ze vam teda nejde obecne o dopad viry/neviry v boha/bohy na moralku, ale pouze o dopad krestanske viry na moralku? Jste si vedom toho, ze vetsina filozofie v oblasti etiky nezaklada na nabozenskych textech? Dokonce bych si dovolil tvrdit, ze ani vy nezakladate ciste na krestanstvi, protoze ho zde hodnotite jako pozitivni. Takze bud hodnotite krestanstvi jako pozitivni na zaklade krestanstvi (tak ale muzete zhodnotit jako pozitivni uplne cokoli), a nebo pouzivate nejaka jina kriteria, ktera byste mohl pouzit primo ke konstrukci moralniho systemu.
Sčítat přes nějaké větší celky výsledky z komunálních voleb nedává žádný smysl a pokaždé kroutím hlavou nad tím, proč to někdo vůbec zkouší.
Zkuste spíš tohle: 2013, 2010, 2006. Má to i praktické důsledky (pro ně výhodné), např. v roce 2006 získala KDU-ČSL za 7.22% hlasů 13 mandátů, zatímco Strana zelených za 6.29% hlasů jen 6 mandátů.
Okamura mi byl docela sympatický, příšlo mi, že říká pravdumusel jsem začít hlasitě smát. Ten člověk lže nejvíc ze všech politiků.
kdyby mely volby neco zmenit, byly by zakazany
Dalším negativem je to, že se možná do parlamentu opět nedostanou a můj hlas tedy bude "skoro k ničemu".Chjo. Někdy bych rád viděl promyšlené vysvětlení úvah tohoto typu, protože se obávám, že "teorie propadnutého hlasu" stojí na vodě.
že mu to za tu procházku v urně nestojí.to je zcela spravna uvaha. Volby v soucasnych statech zapadni civilizace o nicem nerozhoduji, kdyz odhledneme o faktu, ze 'nekolik' konkretnich osob ziska na par let dobre dotovane misto s naslednym peknym navysenim duchodoveho zabezpeceni. Stavajici volebni system zarucuje, ze se nic nezmeni a to az do situace , kdy volebni ucast klesne na ca. 30%. Pod touto hranici to zacne byt zajimave, protoze pak ruzne vystrelky v partajnim spektru mohou dostat do rozhodujicich pozic skutecne lidi, kteri mohou status quo nabourat. Pro vsechny, kteri by se obavali, ze jejich neucast ve volbach statu a spolecnosti uskodi mam tu radostnou zpravu - klidne zustante doma - je totiz statisticky stale dost tech, kteri tam pujdou a zajisti, ze vse zustane jak bylo.
Přesně tak, argument propadlého hlasu nedává absolutně žádný smysl.To nedava smysl jen ve volebnim systemu, kde si hlasy jsou rovny. Ono je to slozitejsi, protoze diky prepoctu hlasu a minimalni hranici pro vstup do parlamentu do hry v podstate vstupuje variace na keynesovu soutez krasy. Protoze hlas pro stranu s vice hlasy dostava vetsi vahu, dava smysl volit stranu vetsi nez mensi, i kdyz strana vetsi uplne neodpovida tvym predstavam. Presto muze lepe hajit tve zajmy nez strana mensi, s mensim poctem mandatu. Hezky tento paradox sel videt na volbach 2010, kdy SPO ziskala nejake 4% hlasu a do snemovny se nedostala. Tuto stranu volili (asi) prirozeni volici CSSD nebo KSCM (tedy levice). Avsak tim, ze odcerpaly tyto hlasy stranam, ktere by je prirozene zastupovaly, tak byla sestavena pravicova vlada a tem 4% mohly zustat oci pro plac.
ODS+TOP09+VV 55.9% započítaných hlasů, zatímco SPO+ČSSD+VV 43.6% a SPO+ČSSD+KSČM 44%.Celts vubec, co jsem psal? Problem je, ze nemuzes ty procenta takto scitat, protoze diky prepoctu na mandaty, hlasy pro vetsi stranu maji vetsi vahu. Jen orientacne, jak to dopadlo v minulych volbach, protoze je to jeste zavisle na zisku v konkretnim kraji.
% zisk mandaty mandaty/zisk CSSD 20,45 50 2,44498777506112 ANO 18,65 47 2,5201072386059 KSCM 14,92 33 2,21179624664879 TOP 11,99 26 2,16847372810676 ODS 7,72 16 2,07253886010363 Usvit 6,88 14 2,03488372093023 KDU 6,78 14 2,06489675516224Vsimni si, ze za kazdy jeden procentni bod dostala ODS dva mandaty. CSSD s ANO, za stejne mnozstvi hlasu ziskaly cca 2.5 mandatu. Moje teze tedy byla, ze pokud by SPO neodcerpalo hlasy pro CSSD, hlasy pro ni by mely vetsi vahu a mohla by tak lepe zastavat (podobne) zajmy volicu SPO, nez kdyby volili SPO, coz je ten paradox.
na celerocni dopravu jinak nez v autech/MHD tu proste neni podnebi ani terenSice chápu, že octnout se v Praze v létě je za trest, ale v MHD ani v autě to není o moc lepší než pěšky nebo na kole.
Pro zbytek zimy je klicova jedna informace.Zajímalo by mě, jak by fungovalo, kdybych si já na dveře vyvěsil ceduli "V zimě neplatím daně"
octnout se v Praze v létě je za trest, ale v MHD ani v autě to není o moc lepší než pěšky nebo na kole
Už nějaký ten pátek je naštěstí (manuální) klimatizace běžná i v základní výbavě, aspoň pokud nejde o značku Škoda prodávanou v ČR.
(převzato z DFENS)MAMEMISTOMOZKUVOLANT.cz zase nezklamalo.