Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Program PCManFM (a jeho součást libfm) považuji za nejlepšího správce souborů, který na linuxu je (pro GTK), aniž by člověk musel instalovat závislosti desktopu (KDE, Gnome, Xfce4). Myslím si, že by si zasloužil i kvalitní překlad.
Provedl jsem pár benchmarků prohlížečů v Peacekeeperu. Peacekeeper testuje rychlost zpracovávání vykreslování, práci se sociálními sítěmi, zpracovávání grafiky, rozměrných polí, DOM a práce s textem.
Za několik málo týdnů vyjde nový xorg-server 1.5.0, který mimo spousty změn přináší také podporu HALu, tzv. input hotplugging = podpora pro vstupní zařízení (například klávesnice, myši, dotyk), stejně jako výstupní zařízení (monitory, projektory, atd.), kdy hotplugging umožňuje komunikaci s HAL a D-BUS pro stanovení, zda se nové vstupní zařízení bylo připojeno k systému. Zařízení je pak připraveno k použití ihned.
V dnešní době se do popředí zájmu a pozornosti uživatelů dostávají dvoujádrové procesory. Na výběr je Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo nebo AMD Athlon64 X2, AMD Turion64 X2. My se podíváme jak je možné nastavit power management u těchto procesorů.
V předchozím blogu Nový počítač s Linuxem - VIA Epia? jsem se ptal na VIA Epia, nyní se zeptám na Shuttle XPC. Je to druhý kandidát o kterém uvažuji a z větší části splňuje moje podmínky.