Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
ATI se nam zlepsuje, jenom za posledni verze pribyly dve nej funkce jake jsem si pral - setreni energii - powerplay a suspend s funkcnim resume!!! A to behem jednoho mesice... Doufam, ze jim to nadseni vyrdzi...Hmmmm..., snaha ATI je hezka, ale rekl bych, ze zavani "libivosti" (jinak receno vlk se nazere a kozy zustanou cele). Jeji ovladace maji podporu karet az od rady 85xx, pro starsi karty je potreba pouzit DRI driver 'radeon' (potazmo kernelovy driver 'radeon'). Takze vsichni co nechteji upgradovat (a nebo jak jiz autor pise nemohou) maji proste smulu. A to doslova, protoze vykon karty s otevrenym ovladacem dramaticky klesne. Takze s tou chvalou ATI pomalu.
No, byla to reakce na můj zápis, tak na to odpovím.
Příběh je to krásný, tak bych jich několik takových (podobných) mohl sesmolit. Naštěstí mi na počítači vše funguje i pod linuxem, ale občas jsem nad něčím taky strávil pár dní. Ale rozhodně to funguje. I když jsou někeré věci, které se asi zprovoznit nedají.
Jenže ten zápis byl k tomu, že si naprosto uvědomuji, že MS Windows jsou v něčem hodně napřed. A rozhodně je lepší zvukovku zprovoznit během 5 minut, než tím strávit týden "googlováním". Nebo video. I když spousta hardwaru dnes v linuxu funguje hned po instalaci, to je pravda. Ale ne všechen. Jenže gnu/linux pro mě má i své výhody a taky jsem ochoten některé nevýhody překousnout.
Prostě jen, že si uvědomuji slabiny linuxu, ale zároveň i jeho výhody. Neříkám, že je bezchybný, ale něco do sebe má. Rozhodně vás naučí spoustu věcí. Minimálně hledat na google.com;)
Má(te) pravdu v tom, že pravděpodobnost sehnat ovladač k HW pro systém MS Windows je vyšší než pro GNU/Linux. GNU/Linux se zase podporuje na platformy, na které se žádné MS Windows neportují. Budiž. Ale měli bychom si uvědomit, že samotné MS Windows tolik hardwaru nepodporují. Teprve pokud dostanete od výrobce HW placku, co je na ní ovladač pro MS Windows, můžete s HW začít pod MS Windows pracovat. Jinými slovy, Windows nepodporuje hardware, ale hardware podporuje Windows. To je vztah, na který jsem se snažil upozornit.
Hezké argumenty, ale přijde mi, že je to reakce k jinému názoru.
Microsoft přece nepíše ovladače pro veškerý hardware.
A to, že třetí strana podporuje jenom MS Windows, za to nemůže GNU/Linux, nezávisle na tom, co mi asi odpovíte, a sice, že uživatele to nezajímá. Ale zájem nezájem, podpora třetích stran není "vlastnost" Windows, ale situace vyplývající z tržního podílu Microsoftu. Tohle bych byl rád, abychom chápali.
Jenže problém je, že tohle jsem netvrdil. Na čí příspěvek tedy vlastně reagujete?
Reaguji na větu, která je uzavřena v tagu <em> a která zazněla ve vašem příspěvku. Netvrdím, že jste to tvrdil, pouze vysvětluji, proč s tou větou nesouhlasím.
Bohužel vám neodpovím, že uživatele to nezajímá, poněvadž si myslím, že pokud má nepodporovaný hardware pod linuxem, tak ho to zajímá velmi.
Já netvrdím, že uživatele nezajímá, že jeho hardware nefunguje pod GNU/Linuxem (pokud takový má), tvrdím, že uživatele nezajímá, jestli je to vina OS nebo výrobce HW. A já se snažím říci, že zrovna tohle by ho zajímat mohlo, dokonce mělo.
Ovšem tenhle váš výkřik nic nemění na tom, že podpora hardwaru je pod linuxem obecně slabší, na čemž se shodujeme.
Ano, na tom se shodneme.
Nicméně jsem ve svém příspěvku neřešil to, proč k tomu dochází, ale pouze to, že tomu tak je! A neřešil jsem to, protože si myslím, že to je tak elementární poznatek, že nemá smysl ho mezi inteligentními lidmi ani řešit.
Reagoval jsem na vaši větu "MS Windows je v podpoře HW dále", ze které mi vyplývá, že podpora hardwaru je _vlastnost_ MS Windows. To si ale nemyslím, a to z důvodů, které sám uznáváte, že nemá smysl mezi inteligentními lidmi ani řešit. Jenomže z této věty to vypadalo, že si to možná neuvědomujete, a proto jsem se osmělil tuto záležitost nastínit.
Zkus na to podivat tak, ze samotne zalogovani chyby je dneska proste standard.Ano, souhlasím, je to standard, ale kolik lidí jej využívá z řad linuxových uživatelů a nemyslím teď začátečníky...
Tiskni
Sdílej: