Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zdravím všechny milovníky tohoto seriálu. Dnes jsem cestou do práce sebral jeden z těch plátků co rozdávají zdarma na ulici a mezi reklamami jsem našel televizní program. Televizi jsem neviděl co je rok dlouhý, ale říkal jsem si, že se podívám, co zrovna dávají. Nic moc, prošel jsem všechny kanály a u Channel 4 mě něco zarazilo.
Byl tam nápis IT Crowd new series a podle popisu děje je to opravdu něco, co jsem ještě neviděl, takže kdo to ještě neví, další série odstartovala. Kdo má možnost, tak dnes ve 21:30 na Channel 4. Enjoy.
Napsal bych víc, ale nebaví mě to. Musím předstírat, že pracuji, takže jdu zavírat a otvírat okna emailového klienta.
Tak jsem začal dělat zálohy dat na externí disky MyBook(nedávno se tady o něm někdo zmiňoval). Byla to záloha z disků klientů, který běží na WinXP, server je na řadě až na konec. Je to krásný mazel IBM a hřeje se v něm linux
Tak jsem se rozhodl na svého miláčka (thinkpad T40) dát OpenSUSE 10.1. Měl jsem k tomu víc důvodů. Chtěl jsem vyzkoušet tuhle distribuci, protože se o ní v poslední době hodně mluví - a to docela v dobrém. Pak jsem taky chtěl jednodušše XGL - myslel jsem, že to by OpenSUSE mělo lehce splnit. Taky jsem chtěl, aby mi systém skvěle pracoval s notebookem - bez nějakého patchování. A poslední věcí bylo, že jsem chtěl mít rychle funkční systém, na kterém by mi fungovala wifi.
Zdravím všechny, kteří teplem ještě neuhynuli (já jo, takže jsem se na chvilku probral z horeček a píši tento zápis).
Nemáte někdo náhodou archivovaný tyhle stripy. Stránky projektu jsou nějaké mrtvé, google cache mlčí...:( Někde jsem jich pár na disku měl, ale asi jsem to smazal a rád bych to ukázal kámošovi, jenže angličtina pro něj není to pravé...
Konečně tu na ABC není tolik spamu ohledně voleb a politických stran a stejně tak mi skončil stres se školou, hromadou práce s blížícími se termíny a jinými drobnými starostmi. Takže můžu konečně napsat i nějaký zápis do svého blogu.
Podle navodu zde na abc jsem zprovozil XGL. Nevypada to spatne, je to dokonce i lepsi nez liveCD;) Akorat jsem kvuli tomu musel nainstalovat GNOME. Da se to pouzit i s KDE?
Efekty vypadaji pekne. Bezi to taky celkem svizne. Zajimava situace: na ctrl+alt+f1-4 bezi konsolove aplikace, na ctrl+alt+f7 KDE a na ctrl+alt+f8 mam GNOME.
convert -delay n *.gif banner.gif
, kde n je počet milisekund mezi jednotlivými snímky. imagemagick
+ :
- :
snad existuje i nějaký "dobrý" grafický prográmek, zatím jsem nenašel
určitě existuje plug-in pro GIMP, i když toto řešení mi nevyhovuje
Právě se opět rozběhla vlna flameování ohledně p. Plešingera, do které jsem se moc nezapojil, ale je vidět, že spoustu lidí tohle ještě dokáže vzrušit. Tak jsem si říkal, že lidí, kteří J.P. nadávají do debilů je dost, tak bych mohl taky ukázat názor z druhé strany, ať to není takové jednobarevné, že?
Zápisky do blogů, kde je pár vět a několik obrázků GNU aplikace. Provokace? Těžko říct. Rozhodně to ale byly menší kraviny, než jakých je zde většina - alespoň to nebylo dlouhý.
Do diskuze se to moc nehodí, tak to napíšu sem. Předpokládám, že by se tu mohl vyskytnout někdo, kdo by mi mohl poradit. Jde mi o výběr vysoké školy. Chtěl bych studovat informatiku. VUT a CVUT jsem vypustil hned, je to úplně jiné zaměření, než jaké si představuji. Prostě nechci být FELák (co mají v Brně nevím);)
Hodně se mi líbila Fakulta Informatiky na MU, ta mi přišla dělaná jak pro mě;) Bohužel mají pouze prezenční studium, tak bych radši našel něco podobného jinde (jsem náročný, co?).
Musím to sem napsat, protože jsem v šoku! Opatchoval jsem si jádro, zavedl a běhalo to hezky. Tak 30-40 KB/s. Ted jsem sedl k PC, neco chtel stahnout a rychlost kolem 120KB/s. A jede to tak pořád!
Všiml jsem si, že vyšlo nové jádro a dokonce už bylo v repozitářích, tak jsem ho dal ihned aktualizovat. Od 2.6.15 jsem čekal, že tam najdu opatchovaný cdc-acm tak, aby CDMA nemělo omezenou rychlost. Ten patch už byl slibován do verze 2.6.13, pokud se nepletu. Ale jak to tak vypadá, tak kde nic, tu nic. Jedu na novém kernelu a stále mi rychlost připojení nevyskočí nad 20KB/s:( Takže tam asi ten patch ještě není:)
Už dlouho jsem sem chtěl napsat, co si myslím o blogování na tomto serveru. Naštěstí jsem ho intenzivně zažil i bez blogů, tak můžu porovnat.
Blogy jsou skvělým místem pro flame. Bezesporu. Občas je to fakt sranda.
Někdo dokonce pochopil a do blogu zde si píše postup, kterým něco zprovoznil, něco udělal. To je podle mě hlavní síla blogu. Vždy si své poznámky na ABC můžu najít a můžou je využít i ostatní...
Dřív probíhal veškerý život v diskuzích. Často tam tedy odpovídali lidi, kteří problému neporozuměli, nebo napsal pouze naštvané "použij google", ale i přes to mám pocit, že v diskuzi se vyřešilo daleko víc problémů než dnes. Dnes si každý zkontroluje co je nového za blogy a diskuzi kontroluje jen sporadicky. Dříve se stalo jen vyjímečně, že nějaká otázka zůstala bez odpovědi..
Klidně mu všichni dávejte nuly, tím to vyhrajete!
Tak jsem resizoval. Měl jsem sda6 (15GiB ext2), sda7 (15GiB - nepoužívané), sda8 (nevím kolik,ale málo - SWAP. Na sda6 docházelo místo a tak jsem to chtěl sloučit se sda7, protože už jsem ji nepoužíval.
Playstation doma nemám. Asi proto, že hry až tak moc nehraji a hlavně nemám ani pořádnou televizi. A ani ji nechci. Ale vím, že v linuxu playstation emulovat jde.
Jdou použít třeba tyto emulátory: PCSX2 a ePSXe
Bohužel s tím nemám zkušenosti, nevím nakolik je emulace funkční, nemůžu to ani vyzkoušet nemám žádnou hry na playstation..
Nezkoušel to někdo? Postupně bych si sem doplnil zkušenosti s použitím nějakého emulátoru, rád bych si zahrál Ghost In The Shell a to v PC verzi nevyšlo;) Nehrál to někdo? Nevíte jestli to půjde?
Pročítal jsem si starší čísla ABC a velmi mě zaujal článek o free hacking zone..
Myslím, že je to velmi dobrý nápad, zrovna nedávno jsem uvažoval nad zřízením něčeho podobného;) Neznáte někdo podobné projekty? Nevíte, na jakém principu to zhruba funguje? Myslím to, jak je vytvořen virtuální počítač, etc, tedy spíše po technické stránce..