Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Chcete-li si vyzkoušet budoucnost Linuxového desktopu (renderovaného kompletně přes OpenGL) na vlastní kůži a je li vaší vyvolenou distribucí Arch Linux, máte nyní možnost!
Připravil jsem fungující PKGBUILDy pro Xgl a Compiz (kompozitní/window manager). Stáhnout si je můžete zde: xgl-abs-overlay-20060509-1.tar.gz
Podmínkou je mít aktualizovaný systém na testing (je totiž potřeba X.Org 7.0). Instalace je pak pro každého, kdo zná alespoň trochu ABS (Arch Build System), velmi jednoduchá - zkompilujeme a nainstalujeme pomocí makepkg (v tomto pořadí) fixesproto, glproto-cvs, glitz-cvs, mesa-xgl-cvs, xgl-cvs, cairo-devel, compiz-cvs (nebo compiz-quinn-cvs).
Pokud se neobjevily žádné problémy při kompilaci (neměly by, pokud nebudete experimentovat s novějším kódem z CVS - tyto PKGBUILDy berou kód z 20060215, tak pokud nechcete riskovat, neměňte pkgver na novější datum ), můžete Xgl rovnou nastartovat a vyzkoušet. K tomu se vám může hodit např. můj skript startxgl, který jsem k tarballu přiložil. Doporučuji ho spouštět z konzole (k tomu je určen - má nahrazovat startx), jinak nebude fungovat jak má.
A teď ještě pár poznámek:
Pokud narazíte na nějaké neočekávané problémy, nejdříve se koukněte do HOWTO XGL na Gentoo-wiki.com (to platí pro všechny, nejen uživatele Gentoo. V tomto HOWTO je problematika okolo Xgl krásně vysvětlena a popsány známé problémy. Najdete tam nejnovější pravidelně aktualizované informace). Další dobrý zdroj informací jsou stránky Xgl na Opensuse.org. No a v neposlední řadě také diskuze Xgl na Arch Linux Forums. No a pro ty co ho náhodou ještě neviděli je povinností shlédnout toto úchvatné demonstrační video
UPDATE: Aktuální verzi balíčku pro Arch Linux (a bližší informace, tipy a rady) najdete vždy v diskuzi Latest Xgl and Compiz PKGBUILDs na Arch Linux fórech.
Tiskni
Sdílej:
kdepak, mam mdv, ale pouzivam ho na praci, takze se do nej nechci hrabat, kdyz to po trech letech zacalo konecne fungovat
livecd je tak jedina moznost, jak to vozkouset. fakt se na to tesim. vypada to dost dobre
Zdravim, tohle mi to vyhodí při kompilaci xgl-cvs:
checking for XSERVERCFLAGS... configure: error: Package requirements (randrproto renderproto fixesproto damageproto xcmiscproto xextproto xproto xtrans xf86miscproto xf86vidmodeproto xf86bigfontproto scrnsaverproto bigreqsproto resourceproto fontsproto inputproto xf86dgaproto videoproto compositeproto trapproto recordproto resourceproto xineramaproto evieproto xkbfile xfont xau fontenc xdmcp) were not met.
Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.
Alternatively you may set the XSERVERCFLAGS_CFLAGS and XSERVERCFLAGS_LIBS environment variables to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.
==> ERROR: Build Failed. Aborting...
Z těch balíků co píše mám všechny kromě posledních šesti. Ty nejsou v repozitáři. Jak jsi to, prosimtě, udělal ty?
Tak už jsem to rozběhal. Předtím jsem to kompiloval v chrootu a tam to nešlo a když jsem to nabootoval přímo, tak se při kompilaci gnome-window-decorator vytvořil. Potom jsem samozřejmě zapomněl nainstalovat drivery pro klávesnici a myš . No a potom ještě z dosud nezjištěných důvodů zmizel soubor /usr/lib/xorg/modules/xgl/libglx.so, což jsem zjistil že patří xgl-cvs, tak jsem to znovu nainstaloval a potom už mi naběhlo startxgl, ale jenom modrá obrazovka a nic dál. Tak jsem doinstaloval chybějící gnome-session a už to naběhlo až do gnome. Potom jsem ještě nahrál gnome-terminal a gnome-panel aby ta plocha nebyla tak prázdná a začal jsem si šoupat okýnkama a otáčet krychlí
Mikos: Díky za skvělé PKGBUILDy. Už jsem skoro myslel, že na Archu to nikdy nebudu mít možnost vyzkoušet.