Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chcete-li si vyzkoušet budoucnost Linuxového desktopu (renderovaného kompletně přes OpenGL) na vlastní kůži a je li vaší vyvolenou distribucí Arch Linux, máte nyní možnost!
Připravil jsem fungující PKGBUILDy pro Xgl a Compiz (kompozitní/window manager). Stáhnout si je můžete zde: xgl-abs-overlay-20060509-1.tar.gz
Podmínkou je mít aktualizovaný systém na testing (je totiž potřeba X.Org 7.0). Instalace je pak pro každého, kdo zná alespoň trochu ABS (Arch Build System), velmi jednoduchá - zkompilujeme a nainstalujeme pomocí makepkg (v tomto pořadí) fixesproto, glproto-cvs, glitz-cvs, mesa-xgl-cvs, xgl-cvs, cairo-devel, compiz-cvs (nebo compiz-quinn-cvs).
Pokud se neobjevily žádné problémy při kompilaci (neměly by, pokud nebudete experimentovat s novějším kódem z CVS - tyto PKGBUILDy berou kód z 20060215, tak pokud nechcete riskovat, neměňte pkgver na novější datum ), můžete Xgl rovnou nastartovat a vyzkoušet. K tomu se vám může hodit např. můj skript startxgl, který jsem k tarballu přiložil. Doporučuji ho spouštět z konzole (k tomu je určen - má nahrazovat startx), jinak nebude fungovat jak má.
A teď ještě pár poznámek:
Pokud narazíte na nějaké neočekávané problémy, nejdříve se koukněte do HOWTO XGL na Gentoo-wiki.com (to platí pro všechny, nejen uživatele Gentoo. V tomto HOWTO je problematika okolo Xgl krásně vysvětlena a popsány známé problémy. Najdete tam nejnovější pravidelně aktualizované informace). Další dobrý zdroj informací jsou stránky Xgl na Opensuse.org. No a v neposlední řadě také diskuze Xgl na Arch Linux Forums. No a pro ty co ho náhodou ještě neviděli je povinností shlédnout toto úchvatné demonstrační video
UPDATE: Aktuální verzi balíčku pro Arch Linux (a bližší informace, tipy a rady) najdete vždy v diskuzi Latest Xgl and Compiz PKGBUILDs na Arch Linux fórech.
Tiskni
Sdílej:
kdepak, mam mdv, ale pouzivam ho na praci, takze se do nej nechci hrabat, kdyz to po trech letech zacalo konecne fungovat
livecd je tak jedina moznost, jak to vozkouset. fakt se na to tesim. vypada to dost dobre
Zdravim, tohle mi to vyhodí při kompilaci xgl-cvs:
checking for XSERVERCFLAGS... configure: error: Package requirements (randrproto renderproto fixesproto damageproto xcmiscproto xextproto xproto xtrans xf86miscproto xf86vidmodeproto xf86bigfontproto scrnsaverproto bigreqsproto resourceproto fontsproto inputproto xf86dgaproto videoproto compositeproto trapproto recordproto resourceproto xineramaproto evieproto xkbfile xfont xau fontenc xdmcp) were not met.
Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.
Alternatively you may set the XSERVERCFLAGS_CFLAGS and XSERVERCFLAGS_LIBS environment variables to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.
==> ERROR: Build Failed. Aborting...
Z těch balíků co píše mám všechny kromě posledních šesti. Ty nejsou v repozitáři. Jak jsi to, prosimtě, udělal ty?
Tak už jsem to rozběhal. Předtím jsem to kompiloval v chrootu a tam to nešlo a když jsem to nabootoval přímo, tak se při kompilaci gnome-window-decorator vytvořil. Potom jsem samozřejmě zapomněl nainstalovat drivery pro klávesnici a myš . No a potom ještě z dosud nezjištěných důvodů zmizel soubor /usr/lib/xorg/modules/xgl/libglx.so, což jsem zjistil že patří xgl-cvs, tak jsem to znovu nainstaloval a potom už mi naběhlo startxgl, ale jenom modrá obrazovka a nic dál. Tak jsem doinstaloval chybějící gnome-session a už to naběhlo až do gnome. Potom jsem ještě nahrál gnome-terminal a gnome-panel aby ta plocha nebyla tak prázdná a začal jsem si šoupat okýnkama a otáčet krychlí
Mikos: Díky za skvělé PKGBUILDy. Už jsem skoro myslel, že na Archu to nikdy nebudu mít možnost vyzkoušet.