Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj všichni ve spolek. Dostal jsem za úkol zařídit streamování videa a zvuku z konference. A otázkou zní jak? edit ...
Byl jsem požádán o dodání návodu na WOL neboli wake-on-lan. Vzhledem k tomu, že jsem ho stejně zapoměl dopsat do první části této minisérie, tak rád vyhovím. Zde se tedy dozvíte něco málo teorie o wake-on-lan a něco málo praxe a použití wake-on-lan. A pro ty, co netuší, co wake-on-lan je vězte, že je to zapnutí počítače přes síť.
Tak jsme dostali k Vánocům síťovou tiskárnu, nové notebooky (celkem 2) a vůbec se u nás provedlo plno přesunů počítačového vybavení od jedné osoby k druhé. Celé to chtělo jaksi taksi sjednotit. Rozhodl jsem se tedy, že využiji každičký použitelný kousek železa. Zpřístupnit si celou domáci síť přes OpenVPN odkudkoliv. Postavit domáci file server hlavně na rodinné fotky a na zálohování důležitých dat. Zpřístupnit každému pracovnímu PC tisknutí z tiskárny a soubory na FileServeru. No a nakonec jsem se rozhodl, že o tom napíšu, abych to měl všechno někde zaznamenané, abych se případně dozvěděl skvělé rady, které tu na Abíčku občas zazní a abych případně někomu pomohl s podobným projektem.
Varování: V tomto blogu nejsou žádné užitečné informace jen jedna hezká fotka.
Jeden kamarád mi na živě ukázal videorecenzi naprosto úžasné věcí ...
No jen posuďte sami. Za necelé 3000 si můžete koupit USB zařízení, které je schopno skoro dělat zázraky :-). No dobře, trochu přeháním, ale zato ho můžete přicvaknout k displayi a udělat si z něj dotykový display. Tato sranda se dá položit i na stůl a použít jako tablet. Stačí jen nakonfigurovat kreslící plochu. Taky dokáže psané poznámky na papír přímo přenášet do PC. Mno prostě naprosto nádherná věcička.
Mno dost už kecání, tady je videorecenze a taky shop, kde si můžete tuto věcičku koupit.
Co na to říkáte? Já jsem nadšen a hned bych si to koupil ale jak už s hodně HW ... v linuxu to asi nepojede :-(
Jsem (zatím) několikaletým spokojeným uživatelem ArchLinuxu, ale tato zkutečnost se asi rychle změní. Pokud chcete vědět, copak mě trápí a poradit s výběrem distra, tak čtěte dál ...
Tak se mi tu tak válí jeden hezký PDF soubor. On vlastně není ani tak moc hezký, jako PDF a já v něm potřebuju udělat fulltext index.
Tak tu mám jeden úkol, naprogramovat věcičku, která bude umět ořezávat z velkejch TIFFů černý a bílý nedůležitý okraje. Chtěl bych se s váma poradit, jak na to, třeba někoho napadne nějaký vylepšení
Tohle je takový poznámkový blog, ve kterém si poznamenávám jeden hezký skript, který mi ulehčuje bytí
Tak sem asi našel chybu (nebo objevil vlastnost, ještě nevím) konqueroru, a to docela nepěknou.
Jak si možná někteří všimli, už delší dobu vlastním ThinkPad T42. Výborný to stroj s hodně dobrou podporou a s výborným HW. A tento zápisek bude o kousku železa v tomto notebooku, které je trošku míň podporováno. A pokud někdo neví, co to je HDAPS, tak je to hard drive active protection system. A o něm dále v zápisku.
Tady na ábíčku jsem zaregistrovaný už přez 3 roky, že začátku to bylo nejlepší místo, kde hledat radu ohledně linuxu. Na všechno se našla odpověď.
Tohle bude otázkový blog a ještě ke všemu se moc nezabejvající linuxem ...
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...
Tak se mi tak krátí záruční doba méno "NB" acer a dochází trpělivost se s nimi pořád hádat při každé reklamaci a nedejbože abych se zmiňoval o vracení peněz.
Tak sem se konečně po dlouhé době rozhoupal k tomu, že je čas si pořádit DVD palírnu. Jelikož s tím nemám zkušenosti, tak se vás tu račí ptám.
Hledám tak nějak specifický webový kalendář ... a to není přímo o linuxu, tak to píšu sem.
Tak jak sem byl hned nadšen, že mi jede na IE6 na linuxu, tak sem na něho hned nadával...
Nevím jak pro koho, ale pro mě, jak pro vývojáře webu (zní to honosně) je to úspěch ...