Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Byl jsem požádán o dodání návodu na WOL neboli wake-on-lan. Vzhledem k tomu, že jsem ho stejně zapoměl dopsat do první části této minisérie, tak rád vyhovím. Zde se tedy dozvíte něco málo teorie o wake-on-lan a něco málo praxe a použití wake-on-lan. A pro ty, co netuší, co wake-on-lan je vězte, že je to zapnutí počítače přes síť.
Základním předpokladem toho, aby jsme mohli zapnout počítač přes síťóvou kartu je mít síťovou kartu (LAN-kabel), která toto probuzení podporuje a je schopna počítač probudit. To je v dnešní době většina síťových karet jak integrovaných tak PCI, i když moje, ne až tak stará základovka s 3COMkou se tváří, že WOL umí, ale PC se nevzbudí i kdybych se na hlavu stavěl. V minulosti musel být na kartě speciální konektor se 3 kabílky a na základní desce taky. Tímto konektorem se obstarávalo dodatečné napájení síťové karty i když byl PC vypnutý a zajišťovalo se zapnutí PC. Od PCI verze 2.2 (tuším) nic takového není potřeba, takže stačí zastrčit do PCI i starý realtek a můžeme začít (mimochodem můj případ). Další nutnou věcí je zapnout podporu WOL v Biosu (v naprosté většině případů). Tuto volbu lze většinou nalézt někde okolo power managementu a standartně je podpora WOL vypnutá.
Troška teorie
Probouzení se děje pomocí takzvaného magického paketu. Tedy on to vlastně vůbec není magický paket, on je docela obyčejný, jen síťovky ví, že když něco takového dostanou, když je PC vypnuté, mají poslat signál na zapnutí PC. Celý magický paket se skládá ze zdrojové adresy, z broadcast adresy multicastové (tedy broadcast) a dále pak ze 6 bitubytů o hodnotě FF a potom 16x opakované MAC adresy zapínaného PC, takže není až tak problém si napsat vlastní program pro WOL. Aby síťová karta mohla zaregistrovat, že takový paket přišel musí být ve speciálním modu (viz dále). Do tohoto modu se dostane jen tehdy, když se PC korektně vypne a při zapnutí se tento mod opět zruší. Z toho vyplívá, že pokud PC vypnete podržením tlačítka napájení a nebo vypadne elektrika, tak se prostě budete muset zvednout a zapnout PC ručně (případně někdo za vás).
V Linuxu
Tak, když jsme si pohráli s biosem a dokumentací k základní desce, jestli něco takového umí, je čas se vrhnout na pár úprav v systému, který hodláme probouzet. První takovou je ověření, jestli opravdu karta umí WOL. To provedeme pomocí nástroje ethtool a příkazu # ethtool eth0
(doplňte si samozřejmě vaší síťovku). Může se vám objevit zhruba následující výpis:
Settings for eth0: Supported ports: [ TP ] Supported link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full 100baseT/Half 100baseT/Full 1000baseT/Full Supports auto-negotiation: Yes Advertised link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full 100baseT/Half 100baseT/Full 1000baseT/Full Advertised auto-negotiation: Yes Speed: Unknown! Duplex: Unknown! (255) Port: Twisted Pair PHYAD: 1 Transceiver: internal Auto-negotiation: on Supports Wake-on: pumbag Wake-on: g Current message level: 0x00000001 (1) Link detected: no
Zde nás zajímají hlavně hodnoty Supports Wake-on a Wake-on. První představuje list možných stavů síťové karty a druhá aktuální nastavený stav. Aby šel PC zapnout. Musí být síťová karta ve stavu g. Do toho ji dostaneme příkazem # ethtool -s eth0 wol g
. Bohužel toto není trvalá volba a po každém startu je potřeba kartu nastavovat znovu. Proto doporučuji následující příkaz zapsat někam, kde se spustí pokaždé po startu PC (např. /etc/rc.local).
Dalším nutným krokem je, že musíme říct systému, aby nevypínal síťové karty při vypínání. Defaultně je systém nastaven tak, aby karty vypnul (parametr -i). Proto editujte (většinou) soubor /etc/init.d/halt. Tady bude muset zapracovat inteligence a budete muset upravit soubor sami podle vaší distribuce. Snad jen v Ubuntu Server Edition 9.04 stačí na začátku souboru změnit NETDOWN=yes
na NETDOWN=no
.
Zapínáme
K zapnutí můžete použít 3 programy do příkazové žádky (možná i víc, ale nehledal jsem). K zapnutí PC potřebujete znát MAC adresu síťové karty a pokud jste v jiné síti, tak i IP adresu daného PC. Zde je tedy popis programů, které můžete použít:
etherwake 00:11:22:33:44:55:66
powerwake 00:11:22:33:44:55:66
(u tohoto programu můžete specifikovat i subnet, což se hodí a můžete PC identifikovat pomocí IP nebo hostname, pokud si je nejdřív zapíšete do speciálního souboru /etc/ethers)wakeonlan 00:11:22:33:44:55:66
(zde také můžete specifikovat subnet a můžete vzbudit více PC naráz v jednom subnetu)Já osobně používám program wakeonlan. Mno a abych to celé dokončil. Teď už jen stačí pustit daný příkaz na nějakém PC ve stejné síti jako stroj, který chcete probudit či případně ještě specifikovat IP adresu (někde broadcast IP) počítače, který chcete vzbudit, pokud jste v jiné síti. Pokud jste samozřejmě v jiné síti, tak musí být routry po cestě nakonfigurovány tak, aby jste se k tomu PC, když je zapnuté, mohli dostat a aby router nezahazoval broadcast adresy.
Tiskni
Sdílej:
Na rozdílném subnetu se použije maska sítě pro broadcast např 192.168.1.255/24. Na stejném subnetu se pak ještě nastaví MAC adresa na FF:FF:FF:FF:FF:FF. Routery po cestě nemají šanci zjistit, že se jedná o broadcast. Až cílový router zjistí, že je to adresa jeho subnetu, tak změní MAC.Blbost...Plete si subnet a net. Maska site se pouzije? Vis jak se pouziva maska? 192.168.1.255/24 neni subnet...je to net...z ktereho se da udelat subnet... Multicast je skupinove vysilani...Broadcast vsesmerove... Kritizovat budu pac jsou psane blbosti...
Takže Broadcast je speciálním případem Multicastu ...Blbost...
Proto editujte (většinou) soubor /etc/init.d/halt.V Ubuntu 9.10 editujte
/etc/default/halt
:
# Default behaviour of shutdown -h / halt. Set to "halt" or "poweroff". HALT=poweroff NETDOWN=no
/etc/init.d/halt
si to už najde...