abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Zápisy v kategorii Linux

    it crowd

    24.8.2007 11:00 | Linux | Komentářů: 37, poslední 25. 8. 2007 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Zdravím všechny milovníky tohoto seriálu. Dnes jsem cestou do práce sebral jeden z těch plátků co rozdávají zdarma na ulici a mezi reklamami jsem našel televizní program. Televizi jsem neviděl co je rok dlouhý, ale říkal jsem si, že se podívám, co zrovna dávají. Nic moc, prošel jsem všechny kanály a u Channel 4 mě něco zarazilo.

    Byl tam nápis IT Crowd new series a podle popisu děje je to opravdu něco, co jsem ještě neviděl, takže kdo to ještě neví, další série odstartovala. Kdo má možnost, tak dnes ve 21:30 na Channel 4. Enjoy.

    Napsal bych víc, ale nebaví mě to. Musím předstírat, že pracuji, takže jdu zavírat a otvírat okna emailového klienta.


    Trable se zálohou na externí disk

    14.1.2007 22:20 | Linux | Přečteno: 1875× | Komentářů: 10, poslední 15. 1. 2007 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    Tak jsem začal dělat zálohy dat na externí disky MyBook(nedávno se tady o něm někdo zmiňoval). Byla to záloha z disků klientů, který běží na WinXP, server je na řadě až na konec. Je to krásný mazel IBM a hřeje se v něm linux;-)


    OpenSUSE a ztracené nervy

    12.10.2006 22:26 | Linux | Přečteno: 1492× | Komentářů: 30, poslední 24. 2. 2007 | Hodnocení: 36 % (11 hlasů)

    Tak jsem se rozhodl na svého miláčka (thinkpad T40) dát OpenSUSE 10.1. Měl jsem k tomu víc důvodů. Chtěl jsem vyzkoušet tuhle distribuci, protože se o ní v poslední době hodně mluví - a to docela v dobrém. Pak jsem taky chtěl jednodušše XGL - myslel jsem, že to by OpenSUSE mělo lehce splnit. Taky jsem chtěl, aby mi systém skvěle pracoval s notebookem - bez nějakého patchování. A poslední věcí bylo, že jsem chtěl mít rychle funkční systém, na kterém by mi fungovala wifi.


    Hackles česky

    2.7.2006 22:43 | Linux | Komentářů: 22, poslední 12. 1. 2010 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Nemáte někdo náhodou archivovaný tyhle stripy. Stránky projektu jsou nějaké mrtvé, google cache mlčí...:( Někde jsem jich pár na disku měl, ale asi jsem to smazal a rád bych to ukázal kámošovi, jenže angličtina pro něj není to pravé...


    Arch Linux a XGL

    30.4.2006 23:58 | Linux | Komentářů: 9, poslední 3. 5. 2006 | Hodnocení: 0 % (3 hlasů)

    Podle navodu zde na abc jsem zprovozil XGL. Nevypada to spatne, je to dokonce i lepsi nez liveCD;) Akorat jsem kvuli tomu musel nainstalovat GNOME. Da se to pouzit i s KDE?

    Efekty vypadaji pekne. Bezi to taky celkem svizne. Zajimava situace: na ctrl+alt+f1-4 bezi konsolove aplikace, na ctrl+alt+f7 KDE a na ctrl+alt+f8 mam GNOME.


    animované gify

    11.3.2006 15:19 | Linux | Komentářů: 4, poslední 12. 3. 2006 | Hodnocení: 56 % (3 hlasů)

    convert -delay n *.gif banner.gif, kde n je počet milisekund mezi jednotlivými snímky. imagemagick

    + :

    • funguje to
    • (?) konzolová aplikace
    • (?) mnoho parametrů

    - :

    • na první pohled (když jsem nestudoval těch milion parametrů): mezi všemi snímky asi musí být stejná mezera a
    • pokud se udělá jeden animovaný gif s delay a a druhý s delay b a následně třetí, který je vytvořen z prvního a druhého a má delay c, pak má třetí mezi všemi obrázkami delay c a ne pouze mezi první a druhou částí.

    snad existuje i nějaký "dobrý" grafický prográmek, zatím jsem nenašel

    určitě existuje plug-in pro GIMP, i když toto řešení mi nevyhovuje


    rychlost CDMA

    6.1.2006 00:53 | Linux | Komentářů: 4, poslední 6. 1. 2006 | Hodnocení: 17 % (2 hlasů)

    Musím to sem napsat, protože jsem v šoku! Opatchoval jsem si jádro, zavedl a běhalo to hezky. Tak 30-40 KB/s. Ted jsem sedl k PC, neco chtel stahnout a rychlost kolem 120KB/s. A jede to tak pořád!


    kernel 2.6.15 a patch CDMA

    3.1.2006 20:55 | Linux | Přečteno: 1963× | Komentářů: 20, poslední 7. 1. 2006 | Hodnocení: 17 % (2 hlasů)

    Všiml jsem si, že vyšlo nové jádro a dokonce už bylo v repozitářích, tak jsem ho dal ihned aktualizovat. Od 2.6.15 jsem čekal, že tam najdu opatchovaný cdc-acm tak, aby CDMA nemělo omezenou rychlost. Ten patch už byl slibován do verze 2.6.13, pokud se nepletu. Ale jak to tak vypadá, tak kde nic, tu nic. Jedu na novém kernelu a stále mi rychlost připojení nevyskočí nad 20KB/s:( Takže tam asi ten patch ještě není:)


    "strašný" kecy pana Neznaboha

    31.12.2005 13:08 | Linux | Komentářů: 20, poslední 6. 1. 2006 | Hodnocení: 33 % (16 hlasů)

    Klidně mu všichni dávejte nuly, tím to vyhrajete!


    resize partition

    30.12.2005 19:33 | Linux | Přečteno: 1633× | Komentářů: 7, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (2 hlasů)

    Tak jsem resizoval. Měl jsem sda6 (15GiB ext2), sda7 (15GiB - nepoužívané), sda8 (nevím kolik,ale málo - SWAP. Na sda6 docházelo místo a tak jsem to chtěl sloučit se sda7, protože už jsem ji nepoužíval.


    emulace playstation

    30.12.2005 11:06 | Linux | Komentářů: 21, poslední 7. 10. 2008 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    Playstation doma nemám. Asi proto, že hry až tak moc nehraji a hlavně nemám ani pořádnou televizi. A ani ji nechci. Ale vím, že v linuxu playstation emulovat jde.

    Jdou použít třeba tyto emulátory: PCSX2 a ePSXe

    Bohužel s tím nemám zkušenosti, nevím nakolik je emulace funkční, nemůžu to ani vyzkoušet nemám žádnou hry na playstation..

    Nezkoušel to někdo? Postupně bych si sem doplnil zkušenosti s použitím nějakého emulátoru, rád bych si zahrál Ghost In The Shell a to v PC verzi nevyšlo;) Nehrál to někdo? Nevíte jestli to půjde?


    Xmame

    20.11.2005 17:38 | Linux | Komentářů: 6, poslední 20. 11. 2005 | Hodnocení: 83 % (2 hlasů)

    --- censored ---

    KUbuntu jde pryc!!!!!!!

    17.11.2005 20:44 | Linux | Komentářů: 11, poslední 18. 11. 2005

    --- censored ---

    Co na starou plečku?

    17.11.2005 09:53 | Linux | Komentářů: 25, poslední 17. 11. 2005

    --- censored ---

    SDR paměti

    6.10.2005 12:55 | Linux | Komentářů: 4, poslední 7. 10. 2005

    --- censored ---

    redakční systém abíčka

    19.9.2005 21:30 | Linux | Komentářů: 25, poslední 20. 9. 2005

    --- censored ---

    Ubuntu a GRUB

    10.9.2005 15:25 | Linux | Komentářů: 4, poslední 10. 9. 2005

    --- censored ---

    Gentoo

    23.7.2005 22:47 | Linux | Komentářů: 10, poslední 19. 9. 2005

    --- censored ---

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.