Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se rozhodl na svého miláčka (thinkpad T40) dát OpenSUSE 10.1. Měl jsem k tomu víc důvodů. Chtěl jsem vyzkoušet tuhle distribuci, protože se o ní v poslední době hodně mluví - a to docela v dobrém. Pak jsem taky chtěl jednodušše XGL - myslel jsem, že to by OpenSUSE mělo lehce splnit. Taky jsem chtěl, aby mi systém skvěle pracoval s notebookem - bez nějakého patchování. A poslední věcí bylo, že jsem chtěl mít rychle funkční systém, na kterém by mi fungovala wifi.
Takže jsem stáhl CD. Měl jsem takovou ideu, že stáhnu první CD, nainstaluju základ a pak to všechno dotáhnu přes tu wifinu. Tak to prostě nevyšlo, základní systém s GNOME potřeboval 4 CD a z posledních dvou to bylo méně než 20 MiB. Tak jsem teda stáhl a vypáli zbylá tři CD. Instalátor mi přišel docela povedenej, určitě by to dokázala nainstalovat skoro každý.
Po instalaci mě čekalo překvapení. Pustil jsem YAST2 a chtěl doinstalovat nějaký software. Vybral jsem XMMS a zaškrtl jsem všechny nalezený balíky. Chtělo to po mě 4CD. Dohromady to bylo asi 20MiB. "Proč proboha?" zařval jsem a YAST vypnul.
Ve škole máme Eduroam - wifi síť. Chtěl jsem se připojit k variantě simple, která je nezabezpečená, tudíž se nic nemusí nastavovat. Jenže to pořád nějak nešlo. Zuřivě jsem na tu zatracenou ikonu začal klikat a proklikávat různý další barevný nabídky a najednou jsem byl připojen. No jupí.
Na druhou stranu bych zde asi nastavil i přístup k té zabezpečené wifině, což je ve windows nad moje síly.
XGL samozřejmě nebylo, tak jsem ho chtěl doinstalovat z netu. Ale ouha. YAST tam měl nastavenou cestu jenom k CDčkům. "Proč proboha?" řekl jsem si znovu a na stránkách SUSE si našel jaké repozitáře si tam mám nastavit. Asi půlka jich nešla. Tak jsem si zahrál takový ty motorky a vypnul PC. Na takovouhle distribuci prostě nemám nervy.
Zítra jedu domů. Vezmu CD arch linuxu, nainstaluju base systém, přes LAN dotáhnu zbytek a vše si nakonfiguruju k obrazu svému. TO KLIKÁNÍ JE O NERVY A NIKDY MI NEUŠETŘILO ČAS, KTERÝ JSEM MYSLEL, ŽE MI UŠETŘÍ.
Tiskni
Sdílej:
Z podobných distribucí (Fedora, Mandriva) jsem zvyklý na to, že při instalaci nějakého základu nevyužiju všechna CD. Net install CD jsem samozřejmě viděl, ale nepředpokládal jsem, že by tam bezproblémově chodila wifi - bez nějakého složitého nastavování (google by mi bez připojení těžko poradil). Nejde o to, že mi nestačilo jedno CD. Jde o to, že z posledních dvou to chtělo zhruba 15MiB.
Arch linux si klidně vyzkoušej. Pro mě je to distribuce, u které vím, kde je který konfigurák.
Chtěl jsem ho vyzkoušet, ale zas tak moc ne. Net inst CD jsem nestahoval z důvodu wifi.Nevím, jestli jste se jen domníval nebo někde dočetl, že ten základní obraz pro instalaci z netu wifi nepodporuje, nechce se mi to teď zkoumat, ale vzhledem k tomu, že jde o asi 64 MB, je spíše pravděpodobné, že ano. Každopádně nervy jste v tomto případě ztrácel jen kvůli sobě. Jmenovaná distribuce Linuxu se chovala přesně tak, jak jste si to přál neboli jak jste si to nastavil: instalujete z CD a divíte se, že chce instalátor pokračovat z CD (já bych se zase divil, kdyby chtěl při vybrané instalaci z CD pokračovat z netu). Chcete jen základní systém, ale přibalíte si GNOME (což tedy rozhodně základní systém není, jak upozorňuje i instalátor). To mi připomíná spíš sakrování, že auto jelo zatraceně pozpátku, když jste zařadil zpátečku (i když jste mínil jet dopředu), a tak jste raději přesedlal zpět na distribuci, která má jedničku tam, kde jste zvyklý, a proto se podle vás chová tak, jak má.
Podle pořadí na distrowatch není ten Arch nějaká velká hvězdaA co vypovídá hodnocení "hvězda" (stejně jako pořadí návštěvnosti na distrowatch) o distribuci jako takové? Pendrek :P
Možná jsou prostě příznivci Archu viditelnější než příznivci jiných distribucíchJe to podobné jako třeba s ODS. Když člověk sleduje naše média, včetně těch veřejnoprávních, nabyde nutně dojmu, že žijeme v modré republice, kde se tato jedině správná a slušná strana, kterou podporují všichni slušní lidé a slušní žurnalisté, se brání náporu extremistických mafiánských struktur a jejich přisluhovačů a že těch "slušných modrých" je díkybohu naprostá převaha. Pak ty šoky, když zjistí, že je to jen virtuální realita. V poslední anketě zdejších čtenářů získal Arch tuším něco přes dvě procenta hlasů a i když byla špatně zadaná, je z ní evidentní, že Arch je jasně menšinová záležitost. Holt jsou jeho příznivci a uživatelé jen mediálně aktivnější, ať už z jakýchkoliv důvodů ;) PS. jsou to ti lepší? :P
1) To, že se dá něco nastavit klikáním, neznamená, že to nejde nastavit ručně
2) Pokud vám nevyhovuje instalace softwaru pomocí Yastu, můžete používat apt nebo yum
3) To, že si neumíte sehnat dostatek informací před instalací jiné distribuce, je vaše chyba a né toho distra.