Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nechal jsem se inspirovat mimořádně užitečným článkem Petra Krčmáře, který popisoval, jak přežít s ubunťáckým Unity, a přicházím s postupem, kterým jsem si přizpůsobil GNOME Shell.
Tak jsem si řekl, že s vyčerpáním ipv4 rozsahu je potřeba aspoň trochu ochutnat ipv6.
Už nějaký ten měsíc čtu Asimovovy knížky o Nadaci*. Je to zajímavé z mnoha hledisek. Už dlouho o tom chci ublognout, ale donutila mě k tomu až kapitola, kterou jsem dočetl právě teď.
Když chci někomu, kdo je geograficky vzdálen, ukázat fotky, nahraji je na Flickr a pošlu odkaz. Takhle to dělám ke značné spokojenosti asi rok. Navíc si říkám, že je to i forma zálohování - nebo spíš archivace.
Včera jsem se byl podívat v Drážďanech, z pohledu Prahy nejdostupnějšího německého města.
Tak jsem si ve VirtualBoxu zkusil nainstalovat novou Mandrivu.
Mám před sebou zajímavý problém: v práci mi pořídili novy 24" monitor a já s ním neumím efektivně pracovat.
Po tom, co předvedli Kalvoda a Zaorálek se výsledku ani trochu nevidím. První měl promyšlenou a konzistentní právní argumentaci, druhý předvedl politické tlachání, ze kterého vyplynulo, že politici mají tendenci dělat, co uznají za vhodné, bez nějakých velkých ohledů na Ústavu a širší důsledky.
Právě jsem během deseti minut předělal šifrovaný firemní oddíl z Truecryptu na dm-crypt. Díky skvělým vynálezům jako jsou LVM, softwarové repozitáře a symlinky, to byla dětská slavnost. Můžeme kafrat na nedormlost různých aplikací; to, že Linux je skvělý operační systém je však jisté
Včera jsem vyzkoušel živá cédéčka nadcházejícího vydání Ubuntu a jeho KDE-modifikace. Testoval jsem na svém notebooku s dvoujádrem na 1.66 GHz, 1 GiB paměti a Intelem GMA 950.
Pracuji v linuxové firmě. Nedávno jsme si ale pořídili nového člověka na JavaScript a ten na jeden stroj nainstaloval Windows 7. Tak jsem měl možnost tu parádu trochu prozkoušet.
Přítelkyně vlastní Fabii, o kterou se ale starám já. Jednak proto, že jsem chlap a jako softwarový inženýr tomu "rozumím", druhak mám volnou pracovní dobu.
Tak jsem se rozhodl vyzkoušet novou Fedoru, abych okusil, co je to pravé krvácející ostří. Touhu omrknout konkurenci též zvýšily problémy s inteláckými grafickými kartami v nejnovějším Ubuntu.
Chtěl jsem si zazálohovat svoji sbírku hudby (asi 50 GiB), které schraňuji na externím USB disku, na svůj starý desktop (který nyní spokojeně používá moje maminka; na GMail a trochu bulváru je Ubuntu jak dělané).
V Javě jsem zvyklý využívat dobře definovaných class souborů. Myslím tím, že je možné nahradit v nějakém programu jeden class soubor jiným, za předpokladu že mají stejné rozhraní. Ono totiž ty class soubory jsou takové hezky deoptimalizované, všechny špinavé triky (inlinování atd.) dělá JVM až za běhu.
Jsem Kurážný Gibbon a před nedávnem jsem oslavil osmnáct měsíců od svého narození. Pro nás, obyčejná vydání Ubunta to ale není plnoletost, spíš jakýsi stav, kdy se nám přestávají hojit šrámy, začínáme být zranitelní.
Včera jsem v televizi viděl kus pořadu Kniha mého srdce. Knížky mám rád a čtu docela dost, i když vím, že existují řádově větší písmenkožrouti. Tak mě napadlo spočítat kolik knih jsem četl z toho seznamu, co sestavili televizní čumilové. Vyšlo mi 26, což je skoro čtvrtina. A jak jste na tom vy?
Posledních pár týdnů jsem cestou metrem do práce louskal Válečný deník od George Orwella. Deník je do MHD ideální, protože je sám od sebe fragmentovaný, stejně jako čtenářova pozornost.
Jako dlouholetý uživatel distribuce Ubuntu přináším pár svých poznámek k nejnovějšímu vydání Jaunty Jackalope.
Myslím, že i podzemní dráha (přestože stanice vypadají jako trojlodní chrámy a vstupuje se do nich masivními portály) by měla být plně zbavena všech náboženských symbolů. Nejsme přece někde v Polsku. Stop infiltraci katolických fundamentalistů do pražských Dopravních podniků!
Zdoj: Karlovo náměstí, východ na Palačák.
Tak jsem přítelkyni na notebook nainstaloval Ubuntu. Není z toho dvakrát nadšená, ale je to "dočasné řešení" po havárii disku, než seženeme instalačku Windows (pochopitelně má OEM licenci).
Tohle mě napadlo, když jsem si dával hnusné, olejem nasáklé žampiony v nákupním centru na Novodvorské. Pochybuji, že to mojí přítelkyni přijde vtipné .
Tak se na "stará kolena" vracím k webařině. Dostal jsem ve firmě za úkol udělat jeden takový webík. Za těch pár let, co jsem se ničemu takovému moc nevěnoval se událo pár věci. Tak předně, frameworky máme na všechno - na weby jako takové, na CSS a samozřejmě na JavaScript.
Jsem stará vykopávka. Už ani nevím, co znamená být "in", zato dost dobře chápu, co znamená být staromódní. Pořád mám v sobě toho osmnáctiletého kluka, co chytá rozum a chtěl by se líbat s kde jakou šestnáctiletou šťabajznou; přitom dnešním osmnáctiletým mladíkům v hiphopových čepicích naprosto nerozumím a když jsem před třemi lety zkoušel chodit se středoškolačkou, musel jsem jí pro nesnesitelný "impedance mismatch" dát po pár týdnech kopačky. Víc než hop-hop mě zajímají už i hypotéky.
O tom, jak probíhala změna poskytovatele internetového připojení. Okořeněno četnými překvapeními. Konec je šťastný.
Přišlo září a s ním nové statisiky z http://marketshare.hitslink.com/. Minule jsem tu psal o tom, že červnový nárůst Linuxu o 0,12 procentního bodu se v červenci potvrdit nepodařilo (0,02). Srpnové statistiky jsou ale o poznání lepší: posílil o 0,09 procentního bodu na 0,93%.
To je, řekl bych, slušné: v srpnu 2007 byl podíl jen 0,47%. Já to říkám furt, rok Linuxového desktopu ještě bude :-)
Zaregistroval jsem jistou módu článků typy "věc X z pohledu uživatele věci Y". Rozhodl jsem se módu následovat a napsal jsem "openSUSE z pohledu Ubunťáka". První část článku jsem napsal těsně po instalaci, článek jsem ale dokončil a nyní publikuji po několika týdnech. Tyto týdny jsem openSUSE používal v podstatě jako svůj primární systém. Některé zážitky jsou popsány jemně vágně, protože jsem je lovil z paměti, toto není vědecká práce alébrž blogový zápisek. Části článku psané teď s odstupem jsou označeny "Update".
Asi tak před měsícem prolítla linuxoidní částí internetu zpráva, že Linux během června posílil o 0.12 procentního bodu na 0.80% (dle marketshare.hitslink.com). To mě zaujalo, že by konečně rok linuxového desktopu? Opravdu si myslím, že současné distribuce mají na to pár procent ukousnout. Podpora hardware se zlepšila, přístup k uživatelům taky. Do toho Windows Vista, které ukázaly spíš nevýhody komerčního vývoje než výhody.
Jako teenager (čili před více než deseti lety!) jsem se dostal k Metallice. Byl jsem takové vyžle, věčně zaostalé za svými spolužáky, poslouchat nějaký metal mě do té doby ani nenapadlo. Naopak jsem byl schopen ulítávat na Twenty 4 Seven atp. .
Tuhle fotku mám rád, protože představuje pokrok - od malého vozítečka, po slušnou мašиnu. Tak se přiživím na zdejší oblibě avatarů a zeptám se vás, jestli dáte jen tak z patra jejich jména?
Update: Všechno jsou to vozítka použitá (nebo plánovaná) k průzkumu Marsu nejmenšího po největší: Sojourner (mise Pathfinder, start 1996), Spirit/Opportunity (start 2004 a stále aktivní). Ta velká mrcha je Mars Science Laboratory, která by měla letět zhruba za rok.
Malinkatý dvojitý zápisek. Neobsahuje prudce inteligentní postřehy. Obsahuje jednořádkový patch.
Už dlouho přemýšlím, že napíšu hezký linuxovský příspěvek - totiž vyjádření k americkému radaru.
Jagged Little Pill bylo jedno z prvních cédéček, co jsme s bráchou vlastnili, žádné jiné jsem neslyšel tolikrát. Přesto, vždycky když se k němu vrátím, objevím něco nového. Je to ona vzácná kombinace chytlavé, ale neohratelné muziky. A navíc, kdo neměl puštěný Your House na plné pecky, neulítával na každém zakolísání hlasu a neplakal při tom bolestí, nemá srdce .
Dnes ráno přišel na mé Ubuntu update balíčku openssl. V komentáři psali, že některé vygenerované klíče můžou být napadnutelné kvůli tomu, že mohly být vytvořené rozbitým generátorem náhodných čísel. Večer jsem se chtěl připojit k firemní VPN, ale nepovedlo se - openvpn zahlásilo, že klíče můžou být kompromitované a konec. WTF?
http://www.youtube.com/watch?v=vfaNCRAFuek
Omlouvám se za offtopic, ale musel jsem se podělit. To je úžasnééé. Rozpálilo mě to doběla, sousedé mají jediné štěstí, že mám sluchátka. Takhle zpívají andělé. Být ženská, tak po něm mrsknu promáčené kalhotky!