V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
výskyt v populaci 0.08%Aspoň že tak
*debilita, slabomyslnost - 0.08%
Asi mel na mysli predvadeni kocek na vystavach. To jak se kocka vydela z klece a drzi se za nohy a ukazuje vystavovatelum.
To jak se kocka vydela z klece a drzi se za nohy a ukazuje vystavovatelum.Bože, to jsou perly, jedna vedle druhý...
No jinak mne nenapada proc by se autor komentare zminoval o tom ze kocka je selma a ne plysova hracka.
Jinak samozrejme gratulace k uspechu.
Kocky takto slechtene jsou zpravidla mene odolne i beznym nemocem, navic je tu moznost vyvojovych defektu apod.
Je to jako s lidma. Pokud pocnete dite s cernoskou z afriky ktera vyrustala v nejakem kmenu tak mate nadeji na zdrave dite mnohem vice jak kdyz pocnete dite ze sousedkou.
Úroveň diskuse … je prostě ubohá.
technet.idnes.cz …
Cesta na jinou planetu bez moznosti navratu je jiste zajimava lec psychicky asi obtizne zvladnutelna.
Na jine planete neexistuji zadne zakony, a formality. Lide jez se rozhodnou tam letet tak preziji jen z vlastni vule a sil tak jako v tomto filmu.
Když by se do dobívání Marsu pustilo lidstvo se stejnou vervou, jako v dobách největší slávy kosmického závodu velmocí, tak by cesta nemusela být o moc nebezpečněší než mise Apolla.Ale to pořád není žádná výhra
No, řekněme, ať se to dobře počítá, že si vystačíme s cca. třetinou g (3,3m/s2 tj. zhruba jako na Marsu), že loď poletí sto dníKdyž bude zrychlovat 3,3 m×s-2, tak nepoletí sto dní, ale jenom několik…
Co se týče hmotnosti, tak s úbytkem paliva překvapivě klesá.
Co se týče paliva, nemusí to být totéž co hmota použitá podle třetího Newtonova zákona. Existují prototypy, které palivo spotřebovávají na „ionizaci“ Xeonu, který je samotným hnacím médiem. Ve sci-fi se často operuje s obyčejnou vodou.
Co se týče srážky, tak při tak vysoké rychlosti také klesá pravděpodobnost srážky se zbloudilým smetím, protože se prostě vyskytujete v nebezpečném prostoru po kratší dobu (za předpokladu, že pravděpodobnost srážky nezávisí na místě v časoprostoru – Poissonovo rozdělení). Vesmír je v tomto koutě (vynecháme-li pravidelné komety) docela pustý.
za tejden pisem test ze statistiky a bude to tam. jak by rek klasik "ty mi deláš tórčr!"
Pokud máte poblíž dostatečně hmotný objekt, můžete brzdit o nějNo právě…
jinak můžete samozřejmě brzdit stejně, jako zrychlujete, jen opačným směrem.Já jen že jsem to v těch výpočtech tak nějak přehlédl.
Já jen že jsem to v těch výpočtech tak nějak přehlédl.
To jsem vám chtěl právě říct, abyste si na to dali pozor, kdybyste někdy plánovali nějakou takovou cestu. Takže vypočtený to bylo správně, falíruje v tom jenom to násobení. Krát dvě to mělo bejt.
F = m×a = 100 t × 3,3 m×s-2 = 330 kN
, a můžeme letět Někdy něco takovýho bylo?MARS-500
To je kdo?Šéfredaktor Linuxsoftu.
No.6: Kam se podělo objevování Vesmíru pro dobro všeho lidstva?Ono někdy takové bylo? Jestli myslíš primární výzkum toho, co sem přiletí (">záření, spršky částic), nějaké experimenty ve stavu beztíže a vývoj materiálů, tak to běží pořád.