Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Tiskni
Sdílej:
život je příliš krátký na to, abych si dopřával paranoiuspis bych rekl "zivot je prilis kratky a kdyz nebudes dostatecne paranoidni tak muze byt jeste mnohem kratsi"
Není problém mít malý domácí server a ani jeho údržba není nijak náročná. Naivitu a ztrátu soukromí ponechme těm, kteří se nejsou schopni proti tomu bránit a nebo jsou líní. Mimochodem roli takového domácího serveru může hrát i třeba jednoduché NAS zařízení, které si takový člověk může koupit a nastavit doslova jako cvičená opice.To si nemyslim. Jako student, ktery ted studuje teoreticke veci a na prakticke veci (jako je sprava systemu) od stredni skoly nekoukl vidim, ze spravovat server nebo vubec jej nainstalovat je dost prace. Az prilis. Ono totiz nejde jen o ten server. Muzu pouzit Apple jako priklad, i s vedomim, ze leccos nedelaji dobre? Jejich yslenka toho, ze se vase data (v tomhle pripade kontakty, pisnicky, dokumenty a dalsi) synchronizuji mezi mobilnimi pristroji a nekolika laptopy/PC skoro samy je dobra. Jako uzivatel bych si pral, aby to skutecne fungovalo tak, ze kliknu "Sync" a data se synchronizovala. Na tomhle ale na Linuxu nikdo moc nepracuje, a mam strach, ze se brzy dostaneme do situace, kdy Linux kvuli tomu zacne ztracet i uzivatele, kteri jinak open-source maji docela radi. Protoze vidina toho, ze se mi treba PDF synchronizuji mezi mobilem a dvema pocitaci, mezi kterymi dojizdim, by mi prinesla objektivne zjednoduseni prace. Kdybyste jeste synchronizovali jen mezi distribucemi Linuxu, tak to muzete obejit nejakym resenim pomoci gitu, ktere je asi vytvoritelne -- ale stejne potrebujete server a stejne si to snadno nedostanete do toho mobilu bez toho, aby za Vas nekdo napsal celou aplikaci. Ja to chapu, ze je to pro Linux tezke, protoze vsechny ty open-source aplikace nemaji jednoho vyrobce a nemohou se tedy ujednotit na jednom API pro cloud, nebo na jednom pred-nastavenem synchronizacnim serveru. Nenechte se zmylit -- Microsoft je dnes stejne pozadu, jako jsou aktualni distribuce. Jen mam strach, ze diky fragmentaci trhu a skutecnosti, ze cely mobilni trh ovladaji firmy, ktere asi nebudou chtit podporovat jiny nez "svuj" cloud/server (Google si pojede to sve, Apple si pojede to sve, Microsoft si pojede to sve), tak snadno skoncime jako posledni. Nakonec Microsoft kopirovat featury umi docela dobre. :o)
To si nemyslim. Jako student, ktery ted studuje teoreticke veci a na prakticke veci (jako je sprava systemu) od stredni skoly nekoukl vidim, ze spravovat server nebo vubec jej nainstalovat je dost prace. Az prilis.Jako student, který nikdy IT nestudoval a tu a tam si za pár korun nainstaluju a nastavím server musím říct, že to zas tak moc práce není... Člověk zvyklý pracovat s Linuxem to podle mě za víkend musí dát dohromady (detaily možná po pár dotazech v poradně pak dorazí ve středu za 2 hodiny)
Z tohohle pohledu je nejlepší mít mail v nějaké liberální zemi jiné než ČR.Aby si to poslechli cestou nebo na druhé straně? VPSka ve Švajcu stojí zhruba stejně jako tady.
A co pripojeni? To si poridite taky radeji vlastni?Ne, raději SSL, TLS, SSH,...
Osobne sverim data Googlu, kde vim komu jsem dal pristup.U Googlu vidíš, komu jsi ke svým datům dal přístup? To jo
Ne, raději SSL, TLS, SSH,...Jseš si jistej, že tvoje implementace SSL, TLS, SSH neobsahuje backdoor? Seš si jistej, že vůbec návrh těch protokolů neobsahuje backdoor?
Jedno je isté. Pokiaľ to neimplementuješ, tak miesto obavy máš istotu (že sa to dá sledovať).
realne nechapu vyznam IaaS cloudu
z takovych beznejsich veci je to dobre napr. na testovani. Jinak typicky to AFAIK pouzivaji spis firmy provozujici SaaS a PaaS - zakaznici v jednu chvili zacnou klikat v jejich online aplikacich jak divi, behem chvilky nahodi napr. na amazonu dalsi servery a vyrovnaji zatez. Nebo uz jen to, ze za infrastrukturu plati podle toho, co skutecne spotrebuji jim umoznuje i jejim zakaznikum uctovat poplatky podle toho, jak dlouho zakaznik danou aplikaci pouziva.
No ano, ale porad mi v tom chybi ten "cloud" :) Proste porad v tom nevidim nic jineho nez co ve vpsFree uz delame tri roky...To je normální, spousta věcí se děla postupem P, který je zevnitř úplně stejný, jako postup Q, ale postup Q je popsaný pomocí nových, módní a cool buzzwordů, takže ho managoři mají rádi, narozdíl od P, který je plný pro ně složitých technických termínů
AFAIK hlavne (z pohledu zakaznika) tim, za co platim a co mi je dana sluzba schopna poskytnout. Ted se mozna pletu, protoze o nabidkach VPS nemam absolutne zadny prehled, ale AFAIK typicka nabidka VPS vypada tak, ze platis mesicne za predem dohodnuty pocet VPS, at je pouzivas nebo ne. Kdyz ty stroje budes pouzivat 24/7, pak asi IaaS nic navic nenabizi a jeste to asi bude drazsi. Pokud ale potrebujes treba jednou tydne provest nejake vypocty/testy/neco na co potrebujes napr. 5 stroju na 3 hodiny, tak se ti urcite vyplati zaplatit Amazonu za 5x3 hodiny nez permanentne platit 5 VPS. Stejne tak pokud provozujes nejaky SaaS nebo PaaS, tak typicky potrebujes nejak automatizovane pridavat a odebirat servery podle zateze (a opet podle toho uctovat zakaznim tvoji sluzby) - tohle AFAIK VPS poskytovatele nenabizi.
technicka realizace se IMHO asi nijak zasadne lisit nebude, jen v cloudu asi bude zapojeno radove vic stroju
První se nedá řešit AFAIK nijakTeď mě napadl kryptomodul s falešným heslem, které data nerozšifruje, ale smaže. Muselo by se ale zkusit, jestli bych psychicky měl na hraní takového divadla…
nbd-client 185.287.465.321 2000 /dev/nbd0 cryptsetup luksOpen /dev/nbd0 zaloha mount /dev/mapper/zaloha /mnt/crypto rsync … umount /mnt/crypto cryptsetup luksClose zaloha nbd-client -d /dev/nbd0Problém je u velkých měnících se souborů, které se přenáší vždy celé znova a na pomalém počítači to pak trvá. Typicky blockchain Bitcoinu.
Uvažuji o tom, že vyberu v okolí 4 nejdůvěryhodnější osoby a dám jim soubor s fragmentem klíče spočítaným tak, že libovolné 3 z těch 4 dokáží sestavit kompletní klíč. Kdyby o sobě ještě navzájem nevěděly, to by bylo nejlepší.Čo, ak zabudneš komu si tie kľúče dal? :)
Další věc, co řeším, je, že zapomenu heslo. Už jsem měl jednou infekci, která mi rozhodila jemnou motoriku tak, že jsem ho nedokázal napsat na klávesnici. Co kdybych ho zapomněl? Uvažuji o tom, že vyberu v okolí 4 nejdůvěryhodnější osoby a dám jim soubor s fragmentem klíče spočítaným tak, že libovolné 3 z těch 4 dokáží sestavit kompletní klíč. Kdyby o sobě ještě navzájem nevěděly, to by bylo nejlepší.Co když zapomeneš komu si to řekl? :)
Požádat je, aby se mu v případě amnézie daní jedinci sami přihlásili?JJ, přesně.
Pak už stačí si jenom vzpomenout, jak to heslo dát dohromady...No tak k tomu musí být nástroj…
Verzi jádra přesnou nemám, ale počítej cca před rokem stabilní Debian (tzn pokud vím, tak Debian 6) a tehdy aktuální jádro ve Fedoře.Hmm, Squeeze má 2.6.32, u Fedory nevím. Asi by stálo za to zkusit novější verzi.
Nehledě na to, že narozdíl od OpenVZ neumí LXC pustit příkaz tak, aby se provedl ve virtuálu (vzctl exec), takže to nejde ani rozumně zkoumat.No, tak tohle je z mého pohledu dost problém.
vzctl exec
běžně používám. Já jsem nedávno na Debianu nasadil oficiální OpenVZ kernel, který je dělaný pro RHEL. Samozřejmě 2.6.32. Ale není to nijak na překážku.Jasně, debianí OpenVZ kernel mám v podstatě na všech serverech, proto taky vím z hlavy verzi. Spíš mi šlo o to, kdybych náhodou někde potřeboval něco novějšího - znáte to, kdo je připraven, není překvapen.
No, my mame OpenVZ docela slusne odladene<rejp>Třeba odladíte i komunikaci se zákazníky a členy.</rejp>
a jakou ma *jeste porad* v roce 2012 reziiTo jako myslíš, že plně virtualizovaná technologie bude v roce 2012 režií konvergovat k minimální režii konejnerové virtualizace? :)
Třeba odladíte i komunikaci se zákazníky a členy.Koukam ze tady ma nekdo jeste porad raneny ego.. No nebudu to rozebirat
To jako myslíš, že plně virtualizovaná technologie bude v roce 2012 režií konvergovat k minimální režii konejnerové virtualizace? :)Ani ne.. jenom se mi nelibi ten koncept KVM, kdy se snazi pouzivat planovace a obecne prostredky jadra, ktere byly navrzeny pro uplne jiny ucel. Idealni HW virtualizace by byla takova, kde by hypervisor byl nad systemem. Tusim, ze to byl hlavni koncept Xenu, bohuzel Xen je tak trochu historii, protoze uz mu nikdo nevenuje moc pozornosti.
Koukam ze tady ma nekdo jeste porad raneny ego.. No nebudu to rozebiratPokud by to bylo raněným egem, dávno by to vyprchalo. A pokud si dobře pamatuju, na mě osobně nikdo příliš neútočil (pokud jsem na něco nezapomněl). Spíš je to nedůvěra v lidi, kteří považují neprofesionalitu a hulvátský přístup za dobrý přístup k podnikání. Je mi líto, ale vzhledem k tomu, že VPS veřejně provozovat nechci, dohazuju potenciální zákazníky těm, kteří se k nim budou na 99% chovat na úrovni. Může mezi ně patřit virtualmaster.cz (se kterými momentálně sám žádný obchodní vztah nemám). Můžou mezi ně patřit i jiní. Ale celkové řešení musí mít nějakou úroveň. Můžeš to brát jako čistě praktickou úvahu. Ona praxe není jenom znát pár technických vychytávek, že., pojdme se radsi bavit vic na technicky urovni prosim.
Idealni HW virtualizace by byla takova, kde by hypervisor byl nad systemem. Tusim, ze to byl hlavni koncept Xenu, bohuzel Xen je tak trochu historiiJestli je Xen historií, tak nejspíš hlavně proto, že používá tento koncept, který se ukázal jako nevhodný. Abych byl konkrétní, tak nevhodný pro ty, kteří chtějí dané řešení udržovat, z důvodu, že Xen funguje jako operační systém, potřebuje drivery, atd... IMO je z globálního pohledu, tedy když kromě uživatelů započítáš i údržbu, ideální model takový, který nevyžaduje hypervizor nad operačním systémem, ale umožňuje běh hypervizoru v rámci operačního systému, který má kontrolu nad hardware. Zhruba jako to má KVM, i když se samozřejmě nebráním výhradám vůči jiným vlastnostem KVM.