V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nechal jsem se inspirovat mimořádně užitečným článkem Petra Krčmáře, který popisoval, jak přežít s ubunťáckým Unity, a přicházím s postupem, kterým jsem si přizpůsobil GNOME Shell.
Za tímto účelem jsem si nainstaloval aktuální Fedoru 15, protože to je ta pravá distribuce na testování novinek a pro GNOME to platí dvojnásob, protože Red Hat je v jeho vývoji velmi aktivní. GNOME 3 je zde občan první kategorie, do svého oblíbeného Ubuntu bych ho musel vtlačit takřka násilím a bez záruky na úspěch.
Přicházím tedy z Ubuntu a proto první věc, co potřebuji změnit, je zavírací tlačítko v titulku okna: chci ho vlevo, protože pak se méně najezdím myší. Přestože jsem příznivce minimalistického GUI, nejsem přívrženec odstranění minimalizačního a maximalizačního tlačítka. Takže můj oblíbený tlačítkový layout se nastaví tímto příkazem:
gconftool-2 -s -t string /desktop/gnome/shell/windows/button_layout "close,minimize,maximize:"
Nevadí mi ani vzdušné a přehledné GUI, kde není využitý každý pixel, nicméně ten kravsky široký titulek okna je moc i na mě. Záchrana spočívá v editaci souboru
/usr/share/themes/Adwaita/metacity-1/metacity-theme-3.xml
a nahrazení všech řetězců title_scale="medium"
řetězcem title_scale="small"
.
Po takovéto úpravě je potřeba restartovat Shell. Vývojáři na nás mysleli, proto stačí stlačit ALT-F2, zadat “r” (případně “restart) a odentrovat.
Další zásadní věc je absence task baru, nebo docku, jak chcete. Je sice hezké, že autoři Shellu mají ve své analýze tisíc a jeden důvod, proč je tento prvek rušivý a že jej uživatelé vlastně nechtějí, ale já jsem tento názor nakonec neakceptoval. Bez docku to v GS jde, ale s ním o něco líp.
Dock je normálně v repozitáři (což jsem ale nevěděl), nicméně instalace přímo z gitu má taky své kouzlo (viz dále). Použil jsem tuto sekvenci příkazů:
git clone git://git.gnome.org/gnome-shell-extensions git checkout 3.0.1 ./autogen.sh --prefix=$HOME/.local --enable-extensions="dock" make install
Je opravdu potřeba checkoutnout přesnou verzi (tag 3.0.1), vývojová větev měla nějakou chybku v makefile.
Dock sice funguje (kéž by byl součástí horního panelu...), ale jeho ikony jsou velké a zabírají příliš místa. Jdou zmenšit editací souboru
$HOME/.local/share/gnome-shell/extensions/dock@gnome-shell-extensions.gnome.org/extension.js
V něm se na řádku 28 zapíše nová velikost:
const DOCKICON_SIZE = 24;
Co mě ještě štve. Jsem zvyklý spouštět aplikace přes CTRL-M (mám tuto zkratku nastavenou na spuštění GNOME-Do) a mezi českou a anglickou klávesnicí přepínat levým WIN tlačítkem. Bohužel se mi nepodařilo najít, jak změnit zkratku pro vyvolání “Aktivit”, což je právě WIN klávesa.
Tiskni
Sdílej: