Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Dnes turci i NATO stekaji, ale dukazy jaksi taky nemaji
Aktualni kauza jen dokazuje, ze lhari zustanou jen lhari
„Je správné někoho obviňovat a neposkytnout jakékoli důkazy?" zeptala se novinářka.„To nejsou žádná obvinění, je to prostě fakt", odpověděl mluvčí ministerstva zahraničí a další diskusi odmítl.
Zdroje:
http://cz.sputniknews.com/svet/20160202/2267171/mzv-usa-su34-hranice-turecko.htmlhttp://cz.sputniknews.com/svet/20160201/2265351/mo-rf--utajovani-fotografie-su34.html
Jsem jediny, komu je uz z toho svetoveho "poradku" na bliti?Situace byla docela kritická. Starý qtwebkit byl....starý, nestabilní, neudržovaný. KHTML nepoužitelné. Jediný solidně funkční prohlížec byla QupZilla, která přestála věci, které pohotově shodily jak Konqueror, tak Rekonq. Ale stale to běželo na starém qtwebkitu, který byl k ničemu.
Dva měsíce zpět jsem si na stránkách QupZilly pčečetl, že běží na qt5webengine. Nečekal jsem ani chvíli a nainstaloval.
Už to bude neco přes měsíc, co jej mám jako hlavní prohlížeč a NEPADLO to ani jednou a všechny stránky FUNGUJÍ.
Aby to neznělo tak moc úžasně a dokonale, má to nějakou tu mušku, jako třeba nefunkční fullscreen přehrávání na yt, ale na to já osobně stejně používám QMPlay2. Pokud někomu chybí nativní prohlížec pro Qt/KDE a ještě jej nezkoušel, určitě to stojí za to.
A takový malý detail na závěr: vývojář je čech :)
Ono v době, kdy jsem vlastnil GT240, to ani jinak nešlo. Pod Nouveau ovladačem nebyla šance tu grafiku používat. A vzhledem k tomu, že každý instalátor/live distribuce jej měla, musel jsem spouštět vše se speciálním nastavením v grubu.