Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Situace byla docela kritická. Starý qtwebkit byl....starý, nestabilní, neudržovaný. KHTML nepoužitelné. Jediný solidně funkční prohlížec byla QupZilla, která přestála věci, které pohotově shodily jak Konqueror, tak Rekonq. Ale stale to běželo na starém qtwebkitu, který byl k ničemu.
Dva měsíce zpět jsem si na stránkách QupZilly pčečetl, že běží na qt5webengine. Nečekal jsem ani chvíli a nainstaloval.
Už to bude neco přes měsíc, co jej mám jako hlavní prohlížeč a NEPADLO to ani jednou a všechny stránky FUNGUJÍ.
Aby to neznělo tak moc úžasně a dokonale, má to nějakou tu mušku, jako třeba nefunkční fullscreen přehrávání na yt, ale na to já osobně stejně používám QMPlay2. Pokud někomu chybí nativní prohlížec pro Qt/KDE a ještě jej nezkoušel, určitě to stojí za to.
A takový malý detail na závěr: vývojář je čech :)
Tiskni
Sdílej:
qutebrowser is a keyboard-focused browser with a minimal GUI. It’s based on Python, PyQt5 and QtWebKit and free software, licensed under the GPL. It was inspired by other browsers/addons like dwb and Vimperator/Pentadactyl.
Hmm, ako dostať pentadactyl do nového firefoxu?
Kde sú podpísané buildy? Na oficiálnom webe to neviem nájsť, ani mezi rozšíreniami firefoxu ho nevodím.
Není to ani pět minut co jsem na ní koukal Zatím asi zůstanu u Firefoxu, ale zkusím se pomalu stěhovat. QupZilla mě zaujala už kdysi dávno, pak se mi na ní povedlo zapomenout a teď je to snad už potřetí co o ní někdo píše v hodně pozitivním světle.
Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/534.34 (KHTML, like Gecko) QupZilla/1.8.9 Safari/534.34
Použitelný? Já jsem smutný z toho, že použitelný mi přijde tak leda Firefox s doplňky Lazarus Form Recovery a It's All Text! (Aspoň spam to IIRC blokuje a ovládat klávesnicí se to s trochou dobré vůle taky dá.)
Naprosto nezbytné pro mne jsou Classic Theme Restorer, AdBlock Plus a Greasemonkey. Kromě nich mám už jen Complete Youtube Saver, FxiF a Pearl Crescent Page Saver. Status-4-Evar už vlastně asi není potřeba, ten mám nainstalovaný spíš ze setrvačnosti; stejně tak Show the Image, který by se občas hodil, ale už dost dlouho mi nefunguje, takže ho mám vypnutý.
FlashGot
nogoogle
uBlock Origin
YouTube High Definition
...a pak takový ty blbosti jako počítadlo otevřených tabů a podobně
Pokud někomu chybí nativní prohlížec pro Qt/KDE
Tady se poněkud ztrácím. K čemu je dobré mít nativní prohlížeč pro KDE? Jaké to přináší výhody? O co přicházím, když v KDE používám nenativní prohlížeč?