Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Situace byla docela kritická. Starý qtwebkit byl....starý, nestabilní, neudržovaný. KHTML nepoužitelné. Jediný solidně funkční prohlížec byla QupZilla, která přestála věci, které pohotově shodily jak Konqueror, tak Rekonq. Ale stale to běželo na starém qtwebkitu, který byl k ničemu.
Dva měsíce zpět jsem si na stránkách QupZilly pčečetl, že běží na qt5webengine. Nečekal jsem ani chvíli a nainstaloval.
Už to bude neco přes měsíc, co jej mám jako hlavní prohlížeč a NEPADLO to ani jednou a všechny stránky FUNGUJÍ.
Aby to neznělo tak moc úžasně a dokonale, má to nějakou tu mušku, jako třeba nefunkční fullscreen přehrávání na yt, ale na to já osobně stejně používám QMPlay2. Pokud někomu chybí nativní prohlížec pro Qt/KDE a ještě jej nezkoušel, určitě to stojí za to.
A takový malý detail na závěr: vývojář je čech :)
Tiskni
Sdílej:
qutebrowser is a keyboard-focused browser with a minimal GUI. It’s based on Python, PyQt5 and QtWebKit and free software, licensed under the GPL. It was inspired by other browsers/addons like dwb and Vimperator/Pentadactyl.
Hmm, ako dostať pentadactyl do nového firefoxu?
Kde sú podpísané buildy? Na oficiálnom webe to neviem nájsť, ani mezi rozšíreniami firefoxu ho nevodím.
Není to ani pět minut co jsem na ní koukal Zatím asi zůstanu u Firefoxu, ale zkusím se pomalu stěhovat. QupZilla mě zaujala už kdysi dávno, pak se mi na ní povedlo zapomenout a teď je to snad už potřetí co o ní někdo píše v hodně pozitivním světle.
Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/534.34 (KHTML, like Gecko) QupZilla/1.8.9 Safari/534.34
Použitelný? Já jsem smutný z toho, že použitelný mi přijde tak leda Firefox s doplňky Lazarus Form Recovery a It's All Text! (Aspoň spam to IIRC blokuje a ovládat klávesnicí se to s trochou dobré vůle taky dá.)
Naprosto nezbytné pro mne jsou Classic Theme Restorer, AdBlock Plus a Greasemonkey. Kromě nich mám už jen Complete Youtube Saver, FxiF a Pearl Crescent Page Saver. Status-4-Evar už vlastně asi není potřeba, ten mám nainstalovaný spíš ze setrvačnosti; stejně tak Show the Image, který by se občas hodil, ale už dost dlouho mi nefunguje, takže ho mám vypnutý.
FlashGot
nogoogle
uBlock Origin
YouTube High Definition
...a pak takový ty blbosti jako počítadlo otevřených tabů a podobně
Pokud někomu chybí nativní prohlížec pro Qt/KDE
Tady se poněkud ztrácím. K čemu je dobré mít nativní prohlížeč pro KDE? Jaké to přináší výhody? O co přicházím, když v KDE používám nenativní prohlížeč?