Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ono v době, kdy jsem vlastnil GT240, to ani jinak nešlo. Pod Nouveau ovladačem nebyla šance tu grafiku používat. A vzhledem k tomu, že každý instalátor/live distribuce jej měla, musel jsem spouštět vše se speciálním nastavením v grubu.
Když jsem upgradoval na GTX650Ti, tak vlastně ani nebyl důvod používat cokoli jiného, než starý známý blob. Maximální výkon, powermizer, vdpau. Ovšem v poslední době nebyly na tom nvidia ovladače zrovna 2x dobře (viz https://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=487558). Tak jsem si řekl, že se po čase podívám, co to Nouveau teda umí. Ze zvědavosti. Věděl jsem, že nemůžu čekat výkon, vdpau a jako KDE uživatel jsem věděl, že můžu zkusit kwin pod OpenGL ES.
První věc, která mě překvapila, byla, že kwin efekty jdou plynule. Druhá věc byla, že cpu meter pořád leží na dně. Pod nvidia ovladači to vytížení bylo mnohem větší, ať jsem udělal cokoli. A třetí věc...paměť. Kwin po celém dni má 35MB...to nepamatuji. Amarok2? Drží si svých 80 a nehne se. A mohl bych pokračovat. Díky KMS probíhá přepínání mezi řádkem a grafickým prostředím instantně. Relogy uživatelů a multisession jsou taky okamžité, což u nVidia ovladačů nebylo pravidlem. VDPAU nakonec taky funguje, jen je třeba trocha z nVidia ovladačů přes jejich script. A můj oblíbený counter-strike 1.6 taky jede na 100 fps. Takže co mi chybí?
Začal jsem pátrat jak je to teda s tou nově ohlášenou podporou nVidia pro Nouveau (dokumentace, odpovedi) a našel toto:
„While I'm personally one of the guys who wouldn't like to see a binary blob in nouveau, no matter the terms, I've read the firmware blobs decompilation and I'm quite concerned about possible security implications.
The PGRAPH context switch microcode allows user to read/write arbitrary MMIO registers by submitting the firmware methods. The GF100+ video decoding etc. falcon microcodes allow you to just ask for physical instead of virtual addressing, and that includes physical system memory. Why did nVidia include such obviously security-breaking functionality in the firmware images? As I understand it, a user having access to just the FIFO submission interface should only have access to his own VM area, and not have enough power to take over the machine. Is there any security model for nVidia hardware/firmware/kernel driver system?
Tímto jsem se absolutně rozhodl dát Nouveau šanci na déle. A hlavně po zjištění jak to vypadá u AMD a jejich ovladačů ve mne začal hlodat brouk, ze bych si zase po čase koupil opět tu ATi :), kterou jsem kvůli Linuxu opustil. No uvidíme.
Každopádně všem doporučuji vyzkoušet Nouveau ovladače a podívat se, co to udělá se systémem. Já našel hromadu pozitiv (Gentoo).
Tiskni
Sdílej:
Zajímavé, já dnes přešel zpět na drivery od nVidie...
Nicméně i tak mě překvapilo, že to jede v celku ucházejícím způsobem. Myslím, že chyba může být klidně u mě... :) Kdybych měl třeba čerstvou instalaci, tak by to jelo dobře...
Samozřejmě jsem na tohle koukal... A i když mám asi jednu z nejlépe podporovaných karet, tak to nebylo jak bych si představoval...
Tak jsem to zkusil a přestal mi na mojí GeForce 9800 GTX fungovat TV-OUT....
S Nouveau jsem v poslední době nepozoroval problémy s výkonem. (KDE funguje plynule a hry zrovna touhle dobou nehraju.)
Problém ale je, že asi tak 90% času pracuju v dual-head režimu. S Nouveau dual-head zkrátka nefunguje, zatímco s blobem je vše bez problémů funkční. Jakmile bude mít Nouveau (použitelnou) podporu pro víc monitorů, zase ho na čas vyzkouším.