Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nevím, jestli se doba zhruba 40 let stává pro náš národ magická...
... ale v každém případě jsme to bez pár měsíců už ani nemohli vydržet, aniž bychom si pozvali nějaká ta vojska.
Co naplat, přežili jsme Habsburka, Hitlera, bolševika, tak snad snad nás neskolí ani imperialista. A nakonec (třeba po 40) letech se možná zase na chvíli narovnáme. A třeba si pro jednou zkusíme kamarády hledat kolem sebe, a nebo opět propadneme budovatelské euforii a najdeme si někoho jiného, kdo by si nás vzal pod svá "ochranná křídla".
Skoro bych býval nevěřil, že něco způsobí. aby si také moje maličkost vytvořila svůj blog. Ale nakonec to přislo a tím impulsem byla tato dikuze. A protože bych se rád snažil být uživatelem způsobným, nechci živit další odbíhání od tématu dotazu a raději svou trochou do mlýna přispěji zde.