Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Jak psal níže David Watzke.
cat /proc/cpuinfo
Tím zjistíš aktuální frekvenci.
Frekvence nezatíženého procesoru:
radim@marea:~> cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 47 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KBA frekvence zatíženého procesoru:
cpu MHz : 1800.000Řádek
cpu MHz
, tam uvidíš případnou změnu v aktuálním taktování procesoru.
Výpisy jsou zkrácené.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
cat /proc/cpuinfoTenhle procesor mám taky a 1.0 a 1.8 GHz jsou frekvence, mezi kterými lze přepínat za běhu. To znamená jediný: patrně ti to podtaktovává cpufreq.
processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KB fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm svm cr8_legacy bogomips : 2012.06 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc
Já to vypnout rozhodně doporučuju, protože takový ptákoviny IMHO patřej leda na notebook.A na tom jste byl kde ? Přece je lepší když CPU žere 30W než 65W. Možná že je to dobré vypnout u starých distribucí a starých CPU které neměly tu podporu dokonalou a přepnutí třeba dlouho trvalo. Nebo pokud požadujete nějaké realtime aplikace kde by spoždění bylo nevhodné. Mám:
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KBA přepínání funguje automaticky a je to poznat i na tom že potom CPU méně hřeje atd....
Přece je lepší když CPU žere 30W než 65W.Je to úplně jedno.
Možná že je to dobré vypnout u starých distribucí a starých CPU které neměly tu podporu dokonalou a přepnutí třeba dlouho trvalo.Možná?
Mám: [...]Hmmm...
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 47 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 0 cpu MHz : 2478.014 cache size : 512 KB
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
A pak se nemá globálně oteplovat.~40°C je hodně? Mohl bych nastavit, aby držel nižší teplotu, ale s tímhle jsem spokojenej
no, musim se Watzkeho zastat, mam dve jadra a jedine co me zajima je hluk a teplotaA energii taky neplatíš, že ne?
Jde o to, že počítač není jen u mě doma a když například v našem městě, 1% tj. třeba 20 počítačů "hodí" do úsporného režimu nebo "jenom" sníží frekvenci, tak už je to úspora a když je to například v celém kraji 1000 strojů už je to úspora energie s kterou se dá počítat. A tak je i úspora v "malých" zařízeních myšlena (to nemusí být jen pc ale třeba video, mob. telefon nebo lednička), každé zařízení uspoří pár Wattů ale v celkovém pohledu to jsou obrovské úspory i když v peněžence je takhle přímo necítíme.
Nehájím tu fanaticky šetření pomocí frekvence, ale rozhodně to není jen věc módy nebo hloupost na notebook aby "dýl svítil".možná i za několik tisícikorun ročněAčkoliv uznávám, že je potřeba šetřit, nesnáším, když někdo píše takové lži. Moje nenažrané PC má za celý rok spotřebu okolo 2500 Kč, tak chci vidět ty tisícové úspory.
Ještě poznámka: v dněšní době snižování spotřeby opravdu nechápu výrobce, proč neudělají standby režimy s odpojením od sítě a napájením z kondenzátoru nebo lithiového článku nebo nevim.. Vždyť by ten pohotovostní režim mohl brát se současnou součástkovou základnou jen zlomečky wattů a kdyby se kondenzátor náhodou po týdnu vybil, tak bysme prostě zvedli prdel!Akorát maličko nepočítáš s zákonem o zachování energie. Ten kondenzátor nebo akumulátor musíš někde nabít, takže akorát přesuneš dobu, kdy se energie odebere, ale jinak neušetříš nic. Ba naopak, ztráty v nabíječse toho kondenzátoru, udržování v nabitém stavu po dobu provozu a další drobnosti by ještě vzaly dalśí "drahocené" wattíky. Ad veřejné osvětlení: Mě celkem vyhovuje, že nemusím chodit večer venku s baterkou. A dokonce mi i vyhovuje, že mi maličko tyhle lampy svítí do postele, protože aspoň když se vzbudím, tak nemusím jako první věc hledat vypínač. A přitom je to jen špetka světla, která nijak neotěžuje. Asi tak jako měsíc v úplňku za jasného letního dne, ehm, noci.
Akorát maličko nepočítáš s zákonem o zachování energie. Ten kondenzátor nebo akumulátor musíš někde nabít, takže akorát přesuneš dobu, kdy se energie odebere, ale jinak neušetříš nic. Ba naopak, ztráty v nabíječse toho kondenzátoru, udržování v nabitém stavu po dobu provozu a další drobnosti by ještě vzaly dalśí "drahocené" wattíky.Omyl. Zákon zachování energie tady neplatí. Platil by jenom v ideálním případě, že budeš schopný odebrat z elektrické sítě jenom tolik energie, abys napájel to, co by jinak napájela ta baterie. Jenže situace ani zdaleka není tak ideální - například baterie v počítači vydrží napájet paměť BIOSu a hodiny několik let. PC zdroj, i když má dodávat takto malý proud, má příkon 20-40W. To samé platí i pro ostatní spotřebiče - všude, kde je transformátor, jsou automaticky ztráty; odhadem ten ztrátový proud bude možná větší, než kolik proudu by vytékalo z té baterky. Ad veřejné osvětlení - kdyby veřejné osvětlení osvětlovalo dolů, tak proti němu nic nemám. Jenže dneska jsou v módě ty okrasné lampy, které svítí hlavně nahoru a do stran, jenom ne dolů. Veřejné osvětlení potom osvětluje jenom v případě, že je oblačnost, od které se to světlo odrazí zpátky.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tiskni
Sdílej: