Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Jiří Eischmann se v příspěvku Lepší zvuk přes Bluetooth na Linuxu (en) na svém blogu věnuje možnostem přenosu audia mezi linuxovým desktopem a bezdrátovými sluchátky. Zatímco „po drátě“ jde zvuk v nekomprimované podobě, Bluetooth má omezenou propustnost, a proto se musí použít nějaký kompresní kodek. Které kodeky může Linux nabídnout?
Správce balíčků snapd on Canonicalu obsahuje zranitelnost CVE-2019-7304 nazvanou Dirty Sock, kterou může útočník zneužít k eskalaci práv na úroveň administrátora. Ke zranitelnosti je k dispozici PoC (Proof of concept). Je zneužitelná pouze lokálně, pokud má útočník do systému přístup a týká se všech linuxových distribucí s nainstalovaným snapd (zejména distribuce Ubuntu, kde je snapd nainstalován automaticky). Snapd od verze 2.37.1 už je opraven [CSIRT.CZ].
Dostal jsem se k serveru se základní deskou SuperMicro A1SA7-2750F osazenou osmijádrovým procesorem Intel(R) Atom(TM) CPU C2750 @ 2.40GHz a paměťmi DDR3 taktovanými na 1600MHz. A protože do budoucna uvažuji o tom, že ve svém domácím serveru vyměním základní desku za něco s podporou IPMI, řekl jsem si, že zkusím porovnat výkon se stávajícím HW, což je deska Gigabyte Z77MX-D3H osazená čtyřjádrovým procesorem Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz bez hyperthreadingu a DDR3 RAM taktovanou na 1333 MHz.
Upozornění: v článku jsou jen surová data. Pokud chcete nějaké předžvýkané závěry, je pro vás zbytečné to otevírat...
Dva dny mi můj Nexus 5 nadával kvůli nachystané aktualizaci na Android 5, takže jsem si nakonec našel čas na upgrade. Změn je hromada a ne všechny jsou z mého pohledu k lepšímu a tak jsem je raději sepsal. Některé změny z pětkového Androidu se objevily už na "čtyřce" v rámci aktualizací aplikací od Googlu.
Tento zápisek se netýká Linuxu, nicméně snad pomůže jiným nešťastníkům, kteří též musí spravovat nejhorší systém z dílny Microsoftu1 ve čtyřiašedesátibitové verzi. Strýček Google mi tentokrát nápovědu neposkytl, ale po zaindexování této stránky by snad mohl alespoň dát radu jiným. Vcelku to nemám kam jinam napsat.