Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Jabber: clipper@njs.netlab.czJak psal níže David Watzke.
cat /proc/cpuinfo
Tím zjistíš aktuální frekvenci.
Frekvence nezatíženého procesoru:
radim@marea:~> cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 47 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KBA frekvence zatíženého procesoru:
cpu MHz : 1800.000Řádek
cpu MHz
, tam uvidíš případnou změnu v aktuálním taktování procesoru.
Výpisy jsou zkrácené.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Jabber: clipper@njs.netlab.czcat /proc/cpuinfoTenhle procesor mám taky a 1.0 a 1.8 GHz jsou frekvence, mezi kterými lze přepínat za běhu. To znamená jediný: patrně ti to podtaktovává cpufreq.
processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KB fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm svm cr8_legacy bogomips : 2012.06 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc
Já to vypnout rozhodně doporučuju, protože takový ptákoviny IMHO patřej leda na notebook.A na tom jste byl kde ? Přece je lepší když CPU žere 30W než 65W. Možná že je to dobré vypnout u starých distribucí a starých CPU které neměly tu podporu dokonalou a přepnutí třeba dlouho trvalo. Nebo pokud požadujete nějaké realtime aplikace kde by spoždění bylo nevhodné. Mám:
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KBA přepínání funguje automaticky a je to poznat i na tom že potom CPU méně hřeje atd....
Přece je lepší když CPU žere 30W než 65W.Je to úplně jedno.
Možná že je to dobré vypnout u starých distribucí a starých CPU které neměly tu podporu dokonalou a přepnutí třeba dlouho trvalo.Možná?
Mám: [...]Hmmm...
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 47 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 0 cpu MHz : 2478.014 cache size : 512 KB
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Jabber: clipper@njs.netlab.czA pak se nemá globálně oteplovat.~40°C je hodně? Mohl bych nastavit, aby držel nižší teplotu, ale s tímhle jsem spokojenej
no, musim se Watzkeho zastat, mam dve jadra a jedine co me zajima je hluk a teplotaA energii taky neplatíš, že ne?
Jde o to, že počítač není jen u mě doma a když například v našem městě, 1% tj. třeba 20 počítačů "hodí" do úsporného režimu nebo "jenom" sníží frekvenci, tak už je to úspora a když je to například v celém kraji 1000 strojů už je to úspora energie s kterou se dá počítat. A tak je i úspora v "malých" zařízeních myšlena (to nemusí být jen pc ale třeba video, mob. telefon nebo lednička), každé zařízení uspoří pár Wattů ale v celkovém pohledu to jsou obrovské úspory i když v peněžence je takhle přímo necítíme.
Nehájím tu fanaticky šetření pomocí frekvence, ale rozhodně to není jen věc módy nebo hloupost na notebook aby "dýl svítil".možná i za několik tisícikorun ročněAčkoliv uznávám, že je potřeba šetřit, nesnáším, když někdo píše takové lži. Moje nenažrané PC má za celý rok spotřebu okolo 2500 Kč, tak chci vidět ty tisícové úspory.
Ještě poznámka: v dněšní době snižování spotřeby opravdu nechápu výrobce, proč neudělají standby režimy s odpojením od sítě a napájením z kondenzátoru nebo lithiového článku nebo nevim.. Vždyť by ten pohotovostní režim mohl brát se současnou součástkovou základnou jen zlomečky wattů a kdyby se kondenzátor náhodou po týdnu vybil, tak bysme prostě zvedli prdel!Akorát maličko nepočítáš s zákonem o zachování energie. Ten kondenzátor nebo akumulátor musíš někde nabít, takže akorát přesuneš dobu, kdy se energie odebere, ale jinak neušetříš nic. Ba naopak, ztráty v nabíječse toho kondenzátoru, udržování v nabitém stavu po dobu provozu a další drobnosti by ještě vzaly dalśí "drahocené" wattíky. Ad veřejné osvětlení: Mě celkem vyhovuje, že nemusím chodit večer venku s baterkou. A dokonce mi i vyhovuje, že mi maličko tyhle lampy svítí do postele, protože aspoň když se vzbudím, tak nemusím jako první věc hledat vypínač. A přitom je to jen špetka světla, která nijak neotěžuje. Asi tak jako měsíc v úplňku za jasného letního dne, ehm, noci.
Akorát maličko nepočítáš s zákonem o zachování energie. Ten kondenzátor nebo akumulátor musíš někde nabít, takže akorát přesuneš dobu, kdy se energie odebere, ale jinak neušetříš nic. Ba naopak, ztráty v nabíječse toho kondenzátoru, udržování v nabitém stavu po dobu provozu a další drobnosti by ještě vzaly dalśí "drahocené" wattíky.Omyl. Zákon zachování energie tady neplatí. Platil by jenom v ideálním případě, že budeš schopný odebrat z elektrické sítě jenom tolik energie, abys napájel to, co by jinak napájela ta baterie. Jenže situace ani zdaleka není tak ideální - například baterie v počítači vydrží napájet paměť BIOSu a hodiny několik let. PC zdroj, i když má dodávat takto malý proud, má příkon 20-40W. To samé platí i pro ostatní spotřebiče - všude, kde je transformátor, jsou automaticky ztráty; odhadem ten ztrátový proud bude možná větší, než kolik proudu by vytékalo z té baterky. Ad veřejné osvětlení - kdyby veřejné osvětlení osvětlovalo dolů, tak proti němu nic nemám. Jenže dneska jsou v módě ty okrasné lampy, které svítí hlavně nahoru a do stran, jenom ne dolů. Veřejné osvětlení potom osvětluje jenom v případě, že je oblačnost, od které se to světlo odrazí zpátky.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Jabber: clipper@njs.netlab.cz
Tiskni
Sdílej: