V kryptografické knihovně OpenSSL byly nalezeny a ve verzích 3.0.5 a 1.1.1q opraveny bezpečnostní chyby CVE-2022-2274 a CVE-2022-2097. Závažnější z nich CVE-2022-2274 v implementaci RSA na X86_64 s AVX512IFMA se týká pouze větve 3.0. Zneužit ji lze k RCE, tj. vzdálenému spuštění kódu.
Evropský parlament schválil Akt o digitálních službách (Digital Services Act (DSA)) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act (DMA)). Oba akty mají za cíl řešit společenské a hospodářské dopady technologického průmyslu tím, že stanoví jasné normy pro fungování a poskytování služeb v EU v souladu se základními evropskými právy a hodnotami.
Bylo spuštěno PINE64 EU. Notebook Pinebook, telefon PinePhone, hodinky PineTime nebo páječku Pinecil lze koupit s 2letou zárukou a 14denní lhůtou pro vrácení zboží.
Služba mojeID vstoupila do Evropy. S využitím mojeID je nově možné se přihlašovat např. na daňové portály Slovenska, Belgie nebo Švédska, portál pro sociální zabezpečení Nizozemí, množství portálů evropských institucí nebo portálů pro správu domény Estonska nebo Dánska.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 119 (pdf), HackSpace 56 (pdf), Wireframe 63 (pdf), Custom PC 227 (pdf) a Hello World 19 (pdf).
Open source síťový zálohovací software Bacula (Wikipedie) byl vydán v nové major verze 13.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve čtvrtek 7. července bude na Indiegogo spuštěna kampaň (preview) na podporu 10,1 palcového notebooku a herní konzole GPD WIN Max 2. Vybrat si bude možné mezi AMD a Intelem.
Bonsai Browser je webový prohlížeč postavený nad Electronem a napsaný v TypeScriptu. Videoukázka UX na Loom. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,18 %. Před rokem to bylo 0,89 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Ubuntu, Arch Linux, Manjaro Linux a Linux Mint. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.
Začaly prázdniny a dovolené, což znamená jenom jednu věc - budete mít více času na své Bastlení a tudíž určitě dorazíte na naší Virtuální Bastlírnu! I když zbytek světa má okurkovou sezónu, v technice se stále něco děje a jako vždy pro vás máme připravenou spoustu novinek a zajímavých témat. Ptáte se, co konkrétně? Určitě si něco povíme o chystaném Raspberry Pi Pico W s přidanou Wi-Fi. Ze světa hardwaru nesmí chybět ani šílenosti jako 100n
… více »Rádi nadstandardně oceníme pravidelné autory, povedené seriály a čtenářsky úspěšné články.
Tématický záběr článků je téměř neomezený. Důležitá je souvislost s Linuxem a pokud možno poutavý a srozumitelný sloh.
Zajímají nás zejména:
Co se týče formátu a dalších požadavků, ty se rovněž nemění a jejich popis v připojeném článku i nadále platný.
Naším cílem je poskytovat co nejlepší služby našim návštěvníkům. Rychle rostoucí návštěvnost je důkazem, že se nám to daří. Přesto nechceme usnout na vavřínech a sebekriticky přiznáváme, že v oblasti počtu nových článků máme co dohánět.
Stát se naším autorem je snadné. Napište mi email a dohodneme se na vhodném tématu. Není třeba, abyste měli na základní škole jedničky ze slohu a gramatiky. Důležitější jsou vaše znalosti. Zaslaný text stejně prochází redakční kontrolou a případně i úpravou. Nemusíte být ani linuxový guru s mnohaletými zkušenostmi. Stačí, když rozumíte určité oblasti a dovedete se vyjádřit. Pokud si nejste jisti, zda to zvládnete, nabízíme vám naši pomoc - společně text připravíme tak, aby se dal publikovat. A pokud byste rádi zkusili napsat nějaký článek, ale nemáte žádné téma, rádi vám nějaké nabídneme.
Náš server se specializuje na poskytování rad a pomoci, odtud také vyplývá oblast článků, o které máme zájem. Jde převážně o návody, tipy pro používání, tutoriály a recenze. Týká se hardwaru i softwaru. Články mohou být psány pro začátečníky i pokročilé. Máme zájem i o seriály.
Minimální délka textu je sedm kilobajtů. Obrázky jsou vítány. Text musí být původní (skutečně jste jej napsali vy) a nesmí být jinde publikován (s výjimkou soukromých stránek). Zasláním textu dáváte provozovateli právo publikace v libovolné formě (například web, Abíčko atd.) a zavazujete se, že bez jeho souhlasu nebudete text publikovat jinde po dobu dvanácti měsíců (je velice nefér nechat si zaplatit za stejný článek od více serverů).
Za články vyplácíme autorské honoráře. Odměna za jeden článek činí 200 až 700 Kč. Honorář se stanovuje podle kvality, délky a úrovně zpracování. Standardní výše odměny je 400 až 500 Kč. Výši odměny navrhuje po posouzení článku šéfredaktor. Pokud se šéfredaktor rozhodne pro nižší odměnu a autor s výší nabízené odměny nesouhlasí, může buď článek podle doporučení upravit (rozšířit, apod.) nebo stáhnout. Před první výplatou je nutné autora zaregistrovat u finančního úřadu, proto potřebujeme znát jeho jméno, příjmení, adresu a rodné číslo. Samozřejmě je nutné znát i číslo účtu. Honoráře se vyplácejí souhrnně na začátku dalšího měsíce.
Formátování bylo přesunuto do samostatného článku.
Máte-li nějaké dotazy nebo pokud chcete psát články, napište mi email. Rád vám odpovím na jakékoliv otázky či nejasnosti.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: