Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Články na AbcLinuxu.cz je nutné vydávat ve standardizovaném tvaru. Proč? Hlavním důvodem je konzistence vzhledu. Pokud by každý článek vypadal jinak, čtenáři by byli zmateni a nevytvořili si určité stereotypy. Navíc standardizace umožní dopřednou kompatibilitu. Pouhou změnou CSS je možné upravit vzhled všech článků.
Veškeré články musí být zasílány v některém ze standardních kódování. Tj. Latin2 (ISO-8859-2) nebo Unicode (UTF-8) - preferujeme však UTF-8, protože v tom také na portálu vyjdou. Dávejte si také pozor na některé rádoby chytré editory, které nahrazují znaky s diakritikou HTML entitami. Například č. Články pište rovnou s diakritikou - pokud ji budete dosazovat později, nasekáte spoustu chyb.
Text pište v HTML podle níže specifikovaného formátu (nikoliv však HTML kód zapsaný v rámci jiného formátu, např.: OpenOffice.org (.sxw, .odt) nebo PDF - výsledkem nechť je .html
soubor, který lze otevřít ve webovém prohlížeči). Všechny tagy a jejich atributy by měly používat malá písmenka. Například <P>
je špatně, správně je <p>
- je to přehlednější a stejně bychom to před vydáním sami převedli. Mezi blokové elementy (nadpisy (h2
, h3
), odstavce (p
) či seznamy (ul
, ol
, dl
)) dávejte prázdné řádky. Zlepšuje to čitelnost zdrojového kódu. Nezasílejte HTML generované z OpenOffice.org či Wordu, vypadá příšerně.
Název článku uzavřete do libovolného blokového elementu. Nezáleží na tom, jaký zvolíte. Stejně jej umístíme do zvláštního políčka v redakčním systému a v článku se zobrazí podle aktuální šablony. Podobné pravidlo platí pro perex.
Text čleňte do kapitol, před kterými jsou nadpisy. Zlepšuje to čitelnost
i přehlednost článku. Nadpisy první úrovně ukládejte do tagu h2
, podkapitoly do h3
Všechny odstavce uzavřete do tagu p
. Odstavce by neměly být příliš dlouhé. Odstavec, který má více než deset řádků, se špatně čte a vyžaduje příliš velké soustředění od čtenářů. Proto se nebojte odstavce rozdělit. K tomu se ale nepoužívá tag br
! Raději jej vůbec nepoužívejte! Obecně platí, že tam, kde byste chtěli dát BR
, je lepší začít nový odstavec.
Z důvody lepší přehlednosti uzavírejte názvy souborů a proměnných
do tagu code
. Dávejte si pozor na některé znaky, které mají v HTML
speciální význam. Například místo <
pište <
, >
nahraďte >
a &
zase &
.
Pokud chcete ukázat výpis programu či konfiguračního souboru,
použijte tag pre
. Při použití tagu pre
se, pokud možno, vyvarujte řádků delších 75 znaků.
Obrázky jsou vždy vítány. Maximální šířka obrázku začleňovaného do článku je 550 pixelů. Pokud máte širší, netrapte se - vytvoříme vám z něj náhled. Obrázek v textu by neměl mít více než 25 kB a celkem by neměly mít začleněné obrázky více než 80-100 kB. Musíme přeci jen myslet na čtenáře používající pomalou linku či dial-up. Na obrázky, které nebudou přímo na stránce, se omezení nekladou. Ještě něco: Pozor na autorská práva!
Screenshoty vytvářejte zásadně ve formátu PNG, tedy s příponou .png
.
<p>Jaderné HOWTO</p> <p>Tento článek obsahuje návod na zprovoznění nukleární elektrárny.</p> <h2>Úvod</h2> <p>Nebaví vás kupovat od monopolního dodavatele elektřinu? Poradíme vám, jak si za pomocí Linuxu postavit doma jadernou elektrárnu.</p> <h2>Postup</h2> <p>Co k tomu budete potřebovat? Libovolný počítač s Linuxem a generátor OOPS. Nejprve rozeberme konfiguraci jádra.</p> <h3>Jádro</h3> <p>Pro získání energie z linuxového jádra je třeba mít správně nakonfigurovaný soubor <code>/boot/vmlinuz.</code>. Proto je nutné zkompilovat jádro:</p> <pre> make clean make config make dep make zImage </pre> <h3>Instalace</h3> <p>Zkopírujte soubor <code>vmlinuz</code> do adresáře <code>/boot</code>. Nezapomeňte zavolat <code>lilo</code>.</p> <h2>Generování energie</h2> <p>Po přebootování jsme připraveni generovat energii. Stačí najít nějakou chybu, která způsobí OOPS. Při jeho vzniku se z jádra uvolní spousta energie.</p>
Předem děkujeme, že se budete řídit těmito pravidly. Ulehčíte nám práci při správě AbcLinuxu.cz. Díky!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: