Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
SUSE Linux Enterprise Server je operační systém vhodný pro nasazení v podnikové infrastruktuře a privátních cloudech. Jak je na tom s možnostmi virtualizace jsme se ptali Michala Švece, Senior Product Managera SUSE.
IBM uvedla v říjnu na trh jednosocketové servery s procesory Power8 jako přímou konkurenci komoditních dvousocketových serverů s procesory Intel Xeon. Proč a co se za tím skrývá jsme se zeptali Radka Špimra, konzultanta IBM, který na platformě Power staví zákaznické projekty.
Jak budovat „globální pidifirmu“? Stačí zasurfovat na cloudu IBM Bluemix a být ve startupovém programu IBM SmartCamp? Jak na to? S dvouměsíčním odstupem jsme se zeptali Petra Dvořáka, zakladatele a ředitele firmy Lime. Vyvíjí nástroje pro mobilní vývojáře a chce vybudovat „globální pidifirmu“. Prý to chtělo jen nápad a úsilí...
Rozhovor s doc. Ing. Danielem Sýkorou, Ph.D., ČVUT - FEL, katedra počítačové grafiky a interakce
Oracle nevyvíjí své systémy pouze v USA, své vývojové týmy má napříč všemi světadíly. Jeden takový sídlí dokonce i v Praze. Čeští programátoři tedy mohou zažít opravdové dobrodružství a účastnit se vývoje produktů, které využívají přední světové firmy. Nemusí to přitom být ostřílení vývojáři, k zajímavé práci se dostanou i absolventi. Jak na to, jsme se zeptali Jindry Baška, který nastoupil do Oracle před necelým rokem.
CZ.NIC v rámci nedávné konferenci RIPE představil světu nový software pro autoritativní DNS server: Knot DNS. V tomto rozhovoru se dozvíte něco o projektu samotném a práci na něm.
Richard M. Stallman byl virtuálním účastníkem konference PirateCon 2011 v Ústí nad Labem, toto je další část rozhovoru s ním. V tomto díle se vyjadřuje na téma peněz a zájmů Velkého obsahu.
Richard M. Stallman byl virtuálním účastníkem konference PirateCon 2011 v Ústí nad Labem, toto je další část rozhovoru s ním. V tomto díle se vyjadřuje na téma soukromí (politiků), léčby, ale také drog.
Tento týden se v pražském hotelu Hilton koná konference IETF (Internet Engineering Task Force), a to dokonce jubilejní osmdesátá. Z České republiky se konference účastní CZ.NIC, spráce národní domény .CZ. Zeptali jsme se proto Ondřeje Surého z CZ.NIC, jak konference probíhá a jaké jsou procesy IETF a dále pak na několik dalších otázek.
Tento týden se v Praze koná setkání vývojářů BIND 10, které hostuje CZ.NIC, správce domény .CZ. Dostali jsme příležitost popovídat si se Shanem Kerrem, programovým manažerem BIND 10 z ISC, ale také s Michalem Vanerem, kterého zaměstnal CZ.NIC, aby pracoval právě na BIND 10. BIND je pravděpodobně nejrozšířenější implementace jmenného serveru (DNS) na světě.
Richard M. Stallman byl virtuálním účastníkem konference PirateCon 2011 v Ústí nad Labem, která se konala koncem ledna. V tomto díle se vyjádřil k programu pirátské strany – ke kopírovacím monopolům, patentům a podobným věcem.
Ryan C. Gordon je jeden z nejvýznamnějších programátorů linuxového světa, co se portování týče. Pracoval na řadě portů her včetně Quake III Arena, Unreal Tournament 2004, America's Army, Postal 2, Braid nebo Serious Sam 2, ale přinesl na Linux i Google Earth a pracuje i na knihovnách SDL nebo PhysicsFS a má za sebou i méně úspěšný projekt FatELF. Zeptali jsme se na zkušenosti s portováním, OpenGL/Direct3D, open source ovladače GPU a další témata.
Tentokrát jsme trochu neobvykle nevyzpovídali manažera, nýbrž běžného zaměstnance z druhé strany unixové barikády. Je jím Petr Beneš pracující jako QA inženýr v českém Oracle.
Richard M. Stallman byl virtuálním účastníkem konference PirateCon 2011 v Ústí nad Labem, která se konala koncem ledna. Ve spolupráci s Českou pirátskou stranou vám přinášíme záznam jeho řeči na této akci.
18. ledna 2011 se v Praze konala konference Red Hat & Cloud Computing, díky které přijel i Werner Knoblich, generální ředitel Red Hatu pro oblast EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika). Novináři měli příležitost si s ním, a také s panem Rostislavem Jirkalem ze Servodata, popovídat.
Logica je přední světová společnost poskytující služby v oblasti IT, která zaměstnává 39 000 lidí. Svým zákazníkům poskytuje konzultační služby, systémovou integraci a služby v oblasti outsourcingu IT a firemních procesů. Logica CEE má centrálu v Praze, pobočky v Bratislavě, Brně, Plzni a Budapešti.
Na naše otázky odpovídá Petr Ferschmann, ředitel společnosti WinStrom s.r.o., která dodává multiplatformní ekonomický a účetní systém WinStrom FlexiBee. Ten je dostupný i pro GNU/Linux.
Eric Tholomé, produktový manažer vývojářských nástrojů v Google, odpověděl během Google Developer Day 2010 na řadu našich otázek.
OSS Alliance – Společnost pro výzkum a podporu Open Source – je organizace, jejíž jméno se již několik let skloňuje ve spojitosti se státní správou a open source v České republice. Dnes na naše otázky odpověděl předseda sdružení Filip Molčan.
Hlasování o nejoblíbenější distribuci probíhá, a proto jsme se, jako už tradičně, zeptali „osobností“ české linuxové scény na pár věcí souvisejících s distribucemi. Otázky jsou tentokrát trochu jiné. A co vy? Už jste hlasovali v anketě? Pokud ne, jděte na to, ať je účast co nejvyšší.
Věci veřejné jako jediná strana neposlaly odpovědi na jednotlivé otázky, ale jen tři odstavce obecného vyjádření, které začíná slovy: „Právem IT a právem duševního vlastnictví se do takové míry, jak jsou kladeny některé otázky, nezabýváme. Klíčové jsou pro nás oblasti ekonomiky, zdravotnictví či protikorupčního programu.“
TOP 09 chce elektronické aukce pro realizaci veřejných zakázek a technologicky neutrální stát, který vybírá proprietární či svobodný software podle vhodnosti použití. Strana prosazuje otevřené formáty a kvituje, že k nim již patří i ty od Microsoftu. Dohodu ACTA podle TOP 09 v případě nutnosti zastaví Evropský parlament a poplatek OSA by zachovala, dokud nebude navržena reálná alternativa.
Strana zelených chce omezit nákup softwaru státními organizacemi, Linux považuje za bezpečný pro státní správu a plánuje zavést kurzy otevřeného softwaru pro vyučující. SZ také chce, aby se EU přestala účastnit jednání o ACTA, poplatek OSA považuje za absurdní a bude prosazovat reformu copyrightového systému.
Strana práv občanů chce ve většině bodů hledat řešení v otevřeném dialogu. V českém školství vidí zásadní systémové chyby a na používání uzavřeného softwaru jim vadí odtok peněz do zahraničí. Otevřené formáty považují Zemanovci za podmínku svobodné společnosti a ACTA berou jako pokus sil minulosti ovládnout poslední zbytky moci nad lidmi. V oblasti copyrightu chtějí vyvážit zájmy autorů a uživatelů a nesouhlasí s poplatky pro OSA.
Strana svobodných občanů odmítá obchodní tajemství při veřejných zakázkách a v použití GNU/Linuxu ve státní správě vidí hned několik výhod. Svobodní považují opomíjení open source ve školství za velkou chybu, podporují otevřené standardy a jsou proti ACTA, zejména kvůli zavádění odpovědnosti poskytovatelů připojení za chování zákazníků, kriminalizaci obcházení DRM a trestněprávní odpovědnosti pro „malé piráty“. S poplatkem pro OSA nesouhlasí, protože porušuje presumpci neviny.
Tiskni
Sdílej: