Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ještě bych se vrátil ke kopírovacímu monopolu. Mohl byste nám říci něco o tom lživém tvrzení o vyváženosti mezi...
...o rovnováze...
Ano, o rovnováze mezi zájmem veřejnosti a tím takzvaným zájmem skupin šoubyznysu?
No, já bych neřekl "takzvaným zájmem". Oni mají své zájmy. Chyba je v předpokladu, že jejich zájmy mají nějaké zvláštní právo být vyvažovány vůči zájmům veřejnosti. Rovnováha, kterou od kopírovacího monopolu chceme, je rovnováha mezi dvěma aspekty veřejného zájmu.
Rozlišujeme zájem veřejnosti mít možnost používat díla, která už byla vytvořena. A zájem veřejnosti podporovat tvorbu nových děl.
Díky.
A to jsou ty dva zájmy, které by měl kopírovací monopol vyvažovat. Oba jsou to veřejné zájmy. Ale vydavatelé opravdu chtějí, aby jejich zájmy byly považovány za zvláštní. Zvlášť důležité. Proto narušili tu rovnováhu tak, aby si lidé mysleli, že zájem veřejnosti musí být vyvažován vůči jejich zvláštním zájmům. A to dává jejich zvláštnímu zájmu příliš velkou váhu.
OK.
Jinak, já bych tu měl ještě pár poznámek.
Výborně.
Například k: "diskriminace kvůli způsobu platby (hotovost, kreditní karta) má být postavena mimo zákon". Doporučil bych povolit přirážku při platbě kreditní kartou. Protože to konec konců není tím problémem. To, co chceme zachovat a ubránit, je platba v hotovosti, která je anonymní.
Takže já bych zašel klidně až tak daleko, že bych řekl, že firmy musejí přijímat platby v hotovosti pro množství pod nějaký limit. Domnívám se, že ten limit by mohl být určen jako nějaká peněžní jednotka v určitém roce nebo její ekvivalent v budoucnu. Tím by bylo možné při rozhodování počítat s inflací.
A za druhé, že se to musí vztahovat i na všechny zvláštní nabídky, slevy nebo množstevní slevy. Ty všechny musí být možno koupit za hotovost. Dále cena pro platbu hotovostí nesmí být vyšší než cena pro jakýkoliv jiný způsob platby. Zatímco opačně, myslím si, by to mělo být umožněno.
To proto, že platba kreditní kartou způsobuje, že obchodník dostane méně. Zlomek peněz totiž jde provozovateli kreditní karty. A já nevidím důvod, proč bychom měli krmit provozovatele kreditních karet tím, že znemožníme obchodníkum účtovat více, aby nepřicházeli o svůj zisk. Navíc, když tohle obchodníkům umožníme dělat, přiměje to lidi, aby platili v hotovosti.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: