Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »https://salamek.cz/nette-test.php?url=https://example.com
url
je URL na root testovaneho webu napsaneho v Nette.
Nazdar bazar! už jsem tady zas V poslední době je kolem hodně ruchu kolem GitLabu a tak jsem se rozhodl uvolnit do světa jednu mou webovou aplikaci (Ehm,GitHub) (GitLab) která k GitLab CE "přidává" (Skrze API) nějakou tu funkcionalitu která je nám uživatelům GitLab CE odepřena protože je součástí GitLab EE.
Již nějaký ten pátek ve svých projektech používám pomocný script version.py který byl modifikován speciálně pro daný projekt a zajišťoval tyto věci:
Tak projekt který jsem představil v předchozím zápisku na blogu (doporučuji přečíst pokud nevíte o co goo) dospěl do verze 1.0.21.
Tak jsem byl dnes přinucen přičuchnout si k MFCR a jejich úžasnému blacklistu... A to tak ze by jsem měl začít připravovat nástroje pro případnou implementaci DNS blokace na infrastruktuře zákazníka. Původně jsem chtěl nějak strojově zpracovat ono úžasné PDF tak že mi ze skriptu vypadne pouze název domén k blokaci, protože je ale ono PDF pěkný paskvil u kterého se mi nepodařilo ani ověřit digitální podpis, natož z něj vyparsovat všechny potřebné informace tak jsem se rozhodl jít jinou cestou a místo jednorázového scriptu vybudovat informační web s API odkud si pak můžou dané scripty tahat seznam k blokaci.
Pro jeden Pythoní projekt na kterém pracuji jsem potřeboval převést CRONový zápis (12 9 * * *) na "human readable" string, zde se chci podělit o výsledek.
Kvůli krátké expiraci certifikátů od letsencrypt jsem byl nucen napsat tento krátký script v pythonu který zajišťuje automatické obnovení certifikátů když se blíží datum expirace a také umožňuje vystavování nových certifikátů. Dále zasílá informace o stavu obnovení certifikátu emailem.
~Dnes vyšel na Steamu mnou dlouho očekávaný Bioshock Infinite pro Linux, v tomto mini zápisku se chci podělit o řešení problému se spuštěním hry na který jsem narazil...
Git deploy je nástroj pro vykládání Git projektů na vzdálený server přes SSH nebo FTP/S a to jak z klientské strany tak ze strany serveru při git push, který jsem napsal speciálně pro mé použití a pro firmu kde momentálně pracuji. Primární použití je pro vykládání webových stránek na produkční server.
Na vánoce jsem si udělal radost a pořídil jsem si Nokii N900,rád bych se s vámi v krátkosti podělil o zkušenosti z dvoutýdenního používání
tak jsem si tak sehnal iBook (ten novější 2xUBS bílý) parádní stroj (až na vadnou integrovanou sítovku),teď ale k problému
Mezitím co jsem byl v Praze na LinuxExpu mi přišla obálka s červeným pruhem...
Asi všichni víte jak je na tom root.cz a reklamy na M$ ,ano jsou všude... to byl také největší důvod použít modul ADblock který pravděpodobně všichni znáte a asi i používáte , ale co s textem ?
Jednoho krásného dne se mi povedlo převést svou přítelkyni na linux (Fedora 10) přechod byl celkem bezproblémový a protože není hloupá rychle vše zvládla,avšak dva dny po přechodu přišel zvláštní požadavek : Ona:"Prosím tě mohl by jsi mi tam dát UT takový ten starý"