Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na vánoce jsem si udělal radost a pořídil jsem si Nokii N900,rád bych se s vámi v krátkosti podělil o zkušenosti z dvoutýdenního používání
Určitě již všichni víte že n900 je linuxový tablet od nokie, běží na něm maemo 5 což je linuxová distribuce odvozená od debianu, za normálního běhu papá cca 140MB RAM z 230 dostupných (samozřejmě se dá přidat dalších 700MB- což mě v budoucí době čeká =D)
Vezmeme to bodově, ať v tom není binec:
Nejdříve to špatné:
Teď to dobré:
Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně n900, prosím ptejte se v diskuzi, rád zodpovím vše co bude v mé moci
Text byl psán původně bez diakritiky kterou jsem radši později doplnil aby to trochu vypadalo, za případné chyby se předem omluvám...
Tiskni
Sdílej:
Tohle by mě zajímalo:
Předem díky za odpovědi.
Díky za odpověď. Co si mám představit pod externími přenosnými baterkami přes USB?
A není to nepohodlný na přenášení?
který na něco takového nejspíš nebude stavěný.
No právě.
Např. zadní kryt mé Nokie N95 je vyroben (tedy ty jeho pacičky) z křehkého plastu. Tenhle problém jsem vyřešil tak, že jsem nakoupil více (tři) zadní kryty. Jeden zadní kryt k mé Nokii N95 vydrží zhruba půl roku při týdení výměně akumulátoru (mám celkem tři akumulátory).
A jestli se ptáte, proč mám tolik akumulátorů, tak odpověď je jasná: Chtěl jsem svůj mobil využívat jako autonavigaci a ta sežere dost z kapacity akumulátoru. A proto s sebou vozím víc akumulátorů. (Nakonec to ale stejně dopadlo tak, že jsem si neprodloužil licenci na navigování, takže mi je víc akumulátorů de facto k prdu, ale to už je jinej příběh.)
problém vyřešen jen plánuji přeházet oddíly pro / dát 1GB a pro /home zbytekTak dej vědět, jak jsi to dělal a jak jsi dopadl.
Jinak já jsem z Androidu zvyklý, že celý systém a i všechny aplikace jsou pro ovládání prsty dokonale přizpůsobeny, u Maema tomu tedy jestli dobře rozumím ještě ve všech případech není?Je. U aplikaci, ktere dodava primo nokia, jsou v UI cudliky velike, ze by se daly mackat pesti. Vygoogli si jakykoliv screenshot. A u komunitniho softu z extras je stav taky slusny - mam doinstalovanych +- 15 aplikaci, vsechny jdou ovladat krasne pres touchscreen a zapadaji bez problemu do UI. A pak je tu software jako mc nebo vim, tak to pravda trochu skripe :) Stylus jsem pouzil jen asi dvakrat, vzdycky na strance s flashem, ktery dostaval system do kolem. Reakce byly pomale a stylus mi dal jisotu, ze jsem opravdu klikl, kam jsem chtel kliknout.