Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Na vánoce jsem si udělal radost a pořídil jsem si Nokii N900,rád bych se s vámi v krátkosti podělil o zkušenosti z dvoutýdenního používání
Určitě již všichni víte že n900 je linuxový tablet od nokie, běží na něm maemo 5 což je linuxová distribuce odvozená od debianu, za normálního běhu papá cca 140MB RAM z 230 dostupných (samozřejmě se dá přidat dalších 700MB- což mě v budoucí době čeká =D)
Vezmeme to bodově, ať v tom není binec:
Nejdříve to špatné:
Teď to dobré:
Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně n900, prosím ptejte se v diskuzi, rád zodpovím vše co bude v mé moci
Text byl psán původně bez diakritiky kterou jsem radši později doplnil aby to trochu vypadalo, za případné chyby se předem omluvám...
Tiskni
Sdílej:
Tohle by mě zajímalo:
Předem díky za odpovědi.
Díky za odpověď. Co si mám představit pod externími přenosnými baterkami přes USB?
A není to nepohodlný na přenášení?
který na něco takového nejspíš nebude stavěný.
No právě.
Např. zadní kryt mé Nokie N95 je vyroben (tedy ty jeho pacičky) z křehkého plastu. Tenhle problém jsem vyřešil tak, že jsem nakoupil více (tři) zadní kryty. Jeden zadní kryt k mé Nokii N95 vydrží zhruba půl roku při týdení výměně akumulátoru (mám celkem tři akumulátory).
A jestli se ptáte, proč mám tolik akumulátorů, tak odpověď je jasná: Chtěl jsem svůj mobil využívat jako autonavigaci a ta sežere dost z kapacity akumulátoru. A proto s sebou vozím víc akumulátorů. (Nakonec to ale stejně dopadlo tak, že jsem si neprodloužil licenci na navigování, takže mi je víc akumulátorů de facto k prdu, ale to už je jinej příběh.)
problém vyřešen jen plánuji přeházet oddíly pro / dát 1GB a pro /home zbytekTak dej vědět, jak jsi to dělal a jak jsi dopadl.
Jinak já jsem z Androidu zvyklý, že celý systém a i všechny aplikace jsou pro ovládání prsty dokonale přizpůsobeny, u Maema tomu tedy jestli dobře rozumím ještě ve všech případech není?Je. U aplikaci, ktere dodava primo nokia, jsou v UI cudliky velike, ze by se daly mackat pesti. Vygoogli si jakykoliv screenshot. A u komunitniho softu z extras je stav taky slusny - mam doinstalovanych +- 15 aplikaci, vsechny jdou ovladat krasne pres touchscreen a zapadaji bez problemu do UI. A pak je tu software jako mc nebo vim, tak to pravda trochu skripe :) Stylus jsem pouzil jen asi dvakrat, vzdycky na strance s flashem, ktery dostaval system do kolem. Reakce byly pomale a stylus mi dal jisotu, ze jsem opravdu klikl, kam jsem chtel kliknout.