Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Tento zápisok je trochu dlhší, ale snáď jeho druhá časť niekomu ušetrí trochu času pri hľadaní, ak má podobné nároky ako ja...
Dnes padla posledná bašta windows na notebooku priateľky
Myslím že zďaleka nie je jediný človek, čo si niekedy zamladi vyrobil ICQ účet a časom ostalo heslo už iba uložené v ICQ (=ona si ho nepamätala). Dnes som po pol roku našiel software, ktorým sa dá to heslo "zistiť" - a navyše to neobsahuje spyware ani to nie je demo čo vám vráti prvý znak...
Už veľakrát som potreboval na notebooku nastaviť wifi tak, aby stroj, čo sa naň pripojí, mohol na internet cez pripojenie notebooku. Trivialita, samozrejme... Párkrát sa mi to podarilo nejak naklikať, párkrát vôbec - no aj v prípade zdaru som po pár týžňoch zase zabudol, ako na to... Takže som to musel robiť odznova + zisťovať, prečo to nefunguje tentokrát
100% riešenie tohoto triviálneho problému nemám - ale mám riešenie, ktoré by malo fungovať snáď vždy, takže si ho tu poznamenávam, keby ho využil aj niekto iný...
Za pár dní vyjde nové kubuntu - 8.10 - a bude obsahovať iba KDE4... Podľa všetkého to bude zlom v mojom používaní ubuntu
Už nebudem up-to-date...
Keď pred časom vypukla celosvetová panika ohľadom smart atribútu Load_cycle_count, nik nevedel ako tento problém vyriešiť. Nedalo mi a skúsil som napísať najpovolanejším - priamo výrobcovi hardvéru
Ako som dopadol?
Priznám sa, že po upgrade na novú verziu nemenovanej distribúcie som mal chvíľami chuť vyhodiť celý stroj z okna, ba čo viac, hodiť okná na stroj - napriek tomu že prácu s nimi zo srdca neznášam... Odhliadnúc od tony nefungujúcich vecí ostala na konci môjho snaženia všetko opraviť jedna, ktorú je skoro nemožné vyriešiť - fungovanie grafickej karty.
Na bojisku je očividne málo formátov pre video (avi, mkv, ogm, flv, dvd...). Dnes som narazil video (film, ehm.), ktoré je distribované ako AVI - ale pri pokuse o prehranie človek dostane len obrázok s textom "This media file can only be played using 3wPlayer that is completely FREE" - v mojom prípade v krásnom rozlíšení 1024x800.
Dnes som v rámci oného znovu dorazil na úvodnú stránku matfyzáckej wiki. Niečo sa mi na tej stránke nezdalo. Ten úvodný design som navrhol už dosť dávno, keď som mal ešte starý notebook (a ten ešte starší diplay). A potom som prišiel na to, čo tam je divné 
Dnes som po dlhšej dobe zablúdil na kerneltrap.org a dostal som nápad spraviť niečo podobné ako sú Jaderné noviny, ktoré tu pravideľne vychádzajú. Týmto zápisom chcem zistiť, či je o také niečo vôbec záujem...
Už som dlho nič nenapísal ku globálnej zmene klímy, že?
Tento zápisok nemá ambície mať hodnotenie viac ako 20%...
Pred pár dňami som sa po dlhej dobe premýšľania rozhodol kúpiť si externé LCD. Voľba padla na 22'' Acer AL2216WsD - v testoch, čo som našiel na nete, mal najlepšie farby, a pritom je skoro najlacnejší (vo variante bez DVI vstupu najlacnejší - cca. 6800) - skoro až trápnych 7200 Kč. O pár hodín po rozhodnutí bol u mňa, po otestovaní na spolubývajuceho windowsoch som nenašiel vadné pixely a tak som ho pripojil k noťasu a začala sranda menom konfigurácia X.org 
Ako vyrobiť také elektronické bicie? To je otázka
Asi skôr pre elektrotechnikov, ak na abcčko aj takí chodia...
Myslím, že by to bolo príliš dlhé, dať to do správičiek - takže tu je nejaké zhrnutie vecí, ktoré som našiel na nete dnes, pri nezáväznom hľadaní riešní mojich problémov s 2.6.20kovým jadrom (varovanie: okrajovo súvisí s feistym :o)).
Prednedávnom som si kúpil nový digitálny foťák a nejak som zistil, že mi zrazu prestáva stačiť miesto na disku... To je tak, keď jedna fotka má 2 MB, minútové video 100 MB (po rekompresii naštastie len zlomok)
. A tak som sa pár mesiacov nato = pred pár dňami rozhodol pre upgrade: vymeniť interný disk v noťase zo 60 na 120 GB, samozrejme bez reinštalácie systému... Nakoniec to nebolo až také bolestivé.
Môj dnešný zápis je, nečakane, bez hodnoty... Deň už pomaly končí - so it's time zrekapitulovať, čo zaujímavé sa na nete udialo, hm? Have fun, a kľudne do diskusie môžte hodiť aj svoje linky 
Pár (cca. 8) rokov dozadu som začal, v rámci samovzdelávania v C/C++, pracovať na projekte pre Windows - konkurencieschopnom prehliadači obrázkov alla IrfanView/XnView/AcdSee. Do akej miery sa mi to podarilo splniť tu nebudem rozoberať. Dôležité je, že po pár mesiacoch (možno aj viac ako 2 rokoch) absolútneho nepracovania na tom projekte som sa rozhodol prehlásiť ho za mŕtvy a zverejniť zdrojáky (ktorých je požehnane)
Ten projekt sa volá UniView.
Asi niekedy tento týždeň sa Mrkvosoft rozhodol začať s reklamnou kampaňou na Visty. Po celej Prahe sú rozvešané billboardy s témou "Wow" - ako prvé ma napadlo, koľko ľudí (hlavne zo staršej generácie) to asi pochopí/osloví. To je ale jedno... Aby toho nebolo dosť, prestupoval som včera z Ačka na Cčko na Múzeu a teda pre niektorých Linux-radikálov môže byť tá časť metra celkom stresujúci zážitok :o))
Po inštalácii súčasnej verzie linuxu (Kubuntu 6.10) na noťase som si všimol mierne vačšiu teplotu (a tým aj hlučnosť a teplotu) notebooku. Nejak som sa s tým zmieril, ale odkedy ho na noťase používam ako hlavný systém, celkom ma to trápi. Takže tu zhrniem svoje (skromné) poznatky a ešte do éteru nastolím jeden kvíz pre vaše hračky - notebooky.
Toto je veeeľmi krátky dodatok k poslednému zápisu, už sa k tomu asi do najbližšieho tornáda nebudem vracať.
Tento zápis asi nebude zapadať medzi zvýšné (ak teda ešte nejaké napíšem), ale mal som nevysvetliteľnú potrebu vyjadriť sa k aktuálnemu počasiu (a to ani nie som angličan) 
Linux používam už nejaký ten rok (aj keď na vlastnom noťase ho mám ako primárny OS len pár mesiacov), a tak som prešiel menšiu cestu pri výbere filesystému pre systém. Ext2, Ext3, Reiser, XFS...