Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Priznám sa, že po upgrade na novú verziu nemenovanej distribúcie som mal chvíľami chuť vyhodiť celý stroj z okna, ba čo viac, hodiť okná na stroj - napriek tomu že prácu s nimi zo srdca neznášam... Odhliadnúc od tony nefungujúcich vecí ostala na konci môjho snaženia všetko opraviť jedna, ktorú je skoro nemožné vyriešiť - fungovanie grafickej karty.
Som trpezlivý človek - naposledy keď som sa rozchádzal grafiku s mojím externým monitorom, zabralo mi to snáď deň aj niečo googlovania (vrátane spánku a snoch o ovládačoch
). Človek by čakal, že keď si to už raz nastaví, že to nejak pofunguje naďalej. Zlý predpoklad...
Staré ovládače (fglrx <= 8.40) mi s pôvodným nastavením v xorg.conf miesto obrazu poskytli krásny grafický pohľad na (asi) nejakú časť RAMky, takže som pár dní fungoval na otvorených ovládačoch a jednom monitore - a zbožne očakával, kým sa AMD/ATI láskavo uráči vydať nové ovládače (dúfajúc, že to vyriešia za mňa). Včera prišiel deň D, a ja som plný eutuziazmu inštaloval, konfiguroval, resetoval, googloval... A ono ho**o, niente, nichts, nothin. Po pol dni pokusov som sa dnes skoro vzdal a zmieril sa s odpísaným externým monitorom.
Teda, ono to nejak s tými 8.42 fungovalo - akurát že na externom monitore som mal miesto 1680x1050 rozlíšenie 1400x1050 (náležite roztiahnuté) - a aby bola sranda, tak napravo od toho bol ešte pás tých 280 bodov, ktorý nebolo vidno (ale myšou sa tam dalo ísť). 3D fungovalo, akurát že po návrate z quake3 sa resetol xserver... A fungovali aj videá - akurát by si človek holt musel zvyknúť na sekundové oneskorenie obrazu a fajné aspect ratio na externom monitore.
To ma tak safra trápi, či tam pridali podporu pre AIGLX alebo 3D výkon ako na windows, keď im poriadne nefunguje podpora pre xrandr, prehrávanie videa a konfigurácia externých monitorov je nezdokumentovaná a tým takmer nepoužiteľná 
Now the funny part 
Fuck the fglrx, povedal som si konečne okolo obedu
Rozhodol som sa stiahnúť najnovšiu stable verziu open ovládačov (ati) a skúsiť šťastie s ním. Asi to bol osud, že práve v nej sa vývojári rozhodli začleniť podporu pre XRandR 1.2, ktorá je v X.org 7.3 (snáď to vravím správne
) a odstrániť vlastné riešenie cez MergedFB.
Po pár márnych pokusoch o rozchodenie toho MergedFB (ktoré tam už nebolo
) som niekde narazil na použitie toho XRandR (ktoré som sa neúspešne pokúšal použiť aj pre fglrx, a ktoré to fgrlx vždy úspešne zabilo). Nebudem rozvádzať, že môj monitor nejak nie je schopný informovať grafiku, že zvláda aj 1680x1050 a tak som musel zistiť synchronizačné údaje z googlu (použil som nejaké z nejakého Benq LCD 1680x1050, očividne to je jedno :o)).
Výsledok môjho pátrania je ten, že stačí v xorg dať do subsekcie Screen/Display položku Virtual 3080 1050 - čo určí maximálnu veľkosť celej plochy. To je celá konfigurácia v xorg.conf. Všetko ostatné už je možné nastaviť cez xrandr
Postup u mňa vyzerá nasledovne:
xrandr --newmode 1680x1050@60 147.14 1680 1784 1968 2256 1050 1051 1054 1087 #pridá nový "obecný" mód xrandr --addmode VGA-0 1680x1050@60 #priradí mód k monitoru xrandr --output VGA-0 --mode 1680x1050@60 --right-of LVDS #nastaví rozlíšenie daného módu na monitore a umiestni pohľad monitoru na virtuálnu plochu napravo pohľadu notebookového LCDHotovo... Síce to nevyzerá tak pekne pri bootovaní ako pri starom spôsobe cez fglrx (po štarte Xiek totiž obraz nie je "roztiahnutý" a nastaví sa až po spustení tých príkazov) - ale, čo si budeme... Who gives a fuck? Ešte som neskúšal hibernáciu, ale tipujem že s open ovládačmi to bude bez problémov, takže to aj tak uvidím iba raz za čas pri reboote :-P
Quake3 funguje na 90FPS, aiglx tiež fungoval, aj video... Čo viac človeku treba?
Asi konečne skúsim ten compiz fusion, nech mám o čom písať ďalej...
Takže andree odteraz funguje na kompletne open systéme (aj keď, hmm, ipw2915 používa nejaký binárny blob :-/), a sledovanie nových verzií fglrx prenechávam aspoň do nového roka ostatným 
Tiskni
Sdílej:
. Čím dál větší naděje vkládám do RadeonHD, vývoj jde poměrně rychle.