Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Po úspěchu předchozího blogu přináším druhou stručnější část, resp. epilog / poslední díl první série. Od včera jsme doma už zase sami, takže je možno zhodnotit celou akci.
Už pár roků jsme jako jeden z našich domácích projektů měli v merku fotovoltaickou elektrárnu, zkráceně FVE. Uvažovali jsme nad ní už když stála MWh okolo 50€, jakmile loni ceny vyskočily přes 200€, vyskočila i priorita tohoto projektu a dali jsme se do toho. Teda spíš se do toho dali chlapi z firmy nemakej.cz.
Ještě minulý pátek jsem si myslel, že napjatou situaci na Urajině pořeším jedním odeslaným starším spacákem a můžu se poplácat po zádech, jak jsem udělal maximum. Nicméně není nad to mít dobré a akční kamarády, nejlíp skauty, kteří zavolají, kdykoli je něco potřeba (díky Lenko) a od té doby už je to jedna jízda. A tak se stalo, že od minulé neděle obývá náš dům ještě dalších devět lidí - tři maminky, babička a pět dětí. Sem bych chtěl sepast nějaké zkušenosti a postřehy, protože jsem zjistil, že poměrně dost času trávím tím, že vysvětluju různým lidem, jak to jde.
Svého času vznikl systém "PES", který byl zaveden ministrem tuším Blatným. Když odhlédneme od politiky, kterou se tady zabývat nechci, tak jsem na něm viděl dvě úplně nezávislé pozitivní věci - jednak se snažil zavést nějaký systém do naprostého chaosu (ale to je politika, takže to hned opouštím) a taky se mi hrozně líbily ty piktogramy k jednotlivým stupňům / barvám psa - jak se ten pes tvářil, to bylo úplně skvělé. Prostě mám rád psy.
V minulém díle jsme podali výpověď a psychicky se připravili, dnes půjdeme fyzicky a virtuálně oběhnout úřady a podíváme se na naše první povinnosti coby novopečeného podnikatele. Tak hurá do toho.
V tomto blogovém seriálku si stručně a pro informatiky popíšeme, jak se stát živnostníkem, které instituce obchodit a co je všechno nutné pro to, aby člověk mohl reálně vystavit fakturu. Kromě tohoto minima přidám i pár rad okolo. Ke každému kroku doplníme i míru složitosti - od 1 (jednoduché) do 5 (doporučena pomoc specialisty).
Letošní black friday v CZ mě opravdu pobavilo. Přišel jsem na tajný algoritmus, kterým to celé funguje:
Toto je postup, jak zprovoznit https s certifikátem od Let's encrypt během deseti minut (pokud vám nevadí spouštět klienta pod právy roota a shodit na chvilku web server).
Včera byla krásná bezmračná noc a před půlnocí mě manželka upozornila, že nad horizontem se objevila "nějaká jasná planeta". Po zběžném vizuálním průzkumu jsem usoudil, že se bude pravděpodobně jednat o Jupitera a jenom tak ze srandy jsem vytáhl foťák a zkusil to napřed přiblížit a pak vyblejsknout. Výsledek mě celkem fascinoval - je možno pozorovat nejen Jupiter, ale i čtyři velké Galileovy měsíce už s úplně primitivním vybavením na ohniscích, které bych rozhodně ještě nezařadil mezi "tele". Dále v článku se podíváme, jak to bude asi vypadat a popravdě by mě celkem zajímalo, co může vylézt z různých foťáků, takže hybaj k oknu a pochlubte se!
Protože tady dlouho nebyl žádný pořádný linuxový blog, žádný pěkný hack, nebo zajímavý kus kódu, přináším toto vše v jednom zápisku. Ukážeme si, že napsat vlastní filesystém dnes zvládne i úplný noob, jako jsem třeba já, má to celé asi 100 řádků. A i když by se mohlo zdát, že "barcodefs" je poněkud ujetý způsob, jak generovat obrázky s barocode, nějakou skrytou poetiku to má.
Šel jsem do obchodu koupit štěně (teda mládě od psa - aby bylo jasno ). Paní řekla, že má dvě šťeňátka k dispozici u chovatele, ale neví jejich pohlaví. Říkal jsem jí, že chci jenom fenku (ne psa), ona že zavolá chovateli a zeptá se. Zvedla tedy telefon, vytočila číslo a zeptala se, jestli aspoň jedno štěně je fenka. S úsměvem mi pak oznámila, že ano. Jaká je pravděpodobnost, že druhé štěně z tohoto páru je fenka?
Několik známých mě oslovilo, abych jim poradil, co dělat s Windows XP po ukončení podpory. Popravdě jsem se nad tím musel trochu zamyslet, pohledal jsem po internetu podobné články, kam bych je poslal, ale nic rozumně objektivního jsem nenašel - buď bývá čtenář vyloženě strašen často i nepravdivými informacemi (pokud bude nadále používat XP, odnese jej brzy čert, nebo mu aspoň vybuchne počítač), nebo jsou naopak články s vyzněním "klídek, vůbec nic se neděje". Proto jsem se rozhodl sepsat tento článek, který by měl i laikovi věcně vysvětlit, co pro něj ukončení podpory znamená a jak by se měl zachovat.
Nedávno jsem řešil, co s těmi tisíci fotkami, které člověk během let udělá, hledal jsem něco, jak je uložit. Po všech těch redesignech, reorganizacích a rušení zajímavých služeb u Google jsem tak nějak došel k názoru, že bych chtěl něco self-hosted. Taky si u toho člověk něco procvičí a má mnohem víc kapacity prakticky "zadarmo". (Já vím, flickr teď "dává" 1TB...)
Steam Hardware Survey byla vždycky celkem zajímavá statistika, která ukazovala, na jakém hardware se hraje. Co jí dodává zajímavosti je, že se jedná o data od několika desítek milionů uživatelů, na druhou stranu na objektivitě ubírá, že vzorek (hráči) není pro společnost až tak reprezentativní, ale to hoďme za hlavu a pojďme se podívat na novinku, kterou je nová "Software" část statistiky, ve které se dá najít, co má kdo nainstalováno.
Většina uživatelů linuxu dává rovnítko mezi pojmy "Mobility Radeon" a "problémy", z toho plynoucí implikace "intel" a opět rovnítko "out-of-the-box". Abychom byli féroví, musíme jim dát mírně za pravdu, nicméně čas od času bychom měli tady tu rovnici revidovat a podívat se na stav současného světa; v mém pojetí prohlížený přes desktop Fedory 12 a Mobility Radeonu 4330.
Ne, nebudu psát o albu R.E.M., chtěl bych se pochlubit pár zážitky s mým bývalým autíkem. Koupil jsem Hondu Civic z roku 1985 s automatem, takže po světovém úspěchu populárně naučného článku "jak nastartovat auto" zde na blogu pokračuji s podobně zaměřeným plátkem s podtitulem "jak jezdit s automatickou převodovkou".
Na vánoce jsem si od firmy nechal nadělit Samsung D880 - báječný to telefon na dvě SIMky. V první fázi jsem byl nadšen samotným telefonováním, ve druhé jsem pak začal zjišťovat, co telefon umí dalšího. V informacích o telefonu se mimo jiné dozvíte, že by měl umět přehrávat mp4* video, tak se pojďme podívat, jak mu jej naservírovat...
Dnes ve 20 hodin našeho času se podivným způsobem zachvěla země - něco jako když vychází Debian, ale takové trochu jiné. Sedl jsem k webu a jal se zkoumat, co se stalo a našel jsem věc nevídanou - Google vystavil veřejnosti vlastní webový prohlížeč nazvaný "Chrome", a to dokonce jako open source - a vypuštění celé open source aplikace je i u Google věc, která se až tak často nevidí; jestli k ní vůbec kdy došlo. Vynechme politiku typu "proč to vlastně Google dělá" a pojďme se podívat pod kapotu (a na kapotu) na revoluční myšlenky, které nový produkt přináší + nějaké ty screenshoty.
Pozor - toto je politický zápisek, který nabízí náhled na současnou situaci v Gruzii z opačného pohledu, než prezentují naše média, s linuxem nemá nic společného. Račte dále, nicméně byli jste varováni.
Přišel jsem k závěru, že nedávno vyšlé OpenOffice 2.4 jsou tak akorát pro máčky a sraby a začal jsem na sobě v produkčním prostředí testovat 3.0. Popravdě řečeno považuju build m9 za nejlepší OpenOffice vůbec. Proč?
A je to tady, přátelé, jdu si podruhé v životě užít svých 15 minut slávy. Budu to totiž právě já, kdo přináší toto veleepesní zprávu. Ti, kdož máte prastaré TV karty, zvuk vám jede jak kdy a už přemýšlíte, kterou popelnici svou kartou "upgradujete", nezoufejte. Přináším vám čtrnáct písmenek, které promění vaše soužití s televizní kartou na bezproblémový partnerský vztah.
Toto bude skutečně pikorecenze. Původně jsem si myslel, že tady popíšu, jak moc se živé CDčko liší od instalované verze - ale ono se prakticky liší pouze wallpaperem a rychlostí startu, takže tak nějak není o čem psát. Po vložení CD se zcela suše spustí plná Fedora. Tak mě tak napadá - co že jsem vlastně čekal jiného?
Dobře, chtěli jste to sami. Gnome, Fedora, beryl. Okno levo dole je negativ, což je fajn funkce. Vpravo od něj pak jiné hořící okno, což je "nevyfotitelný" efekt a naživo vypadá asi 10x líp. Jinak samozřejmě screenshot bez Gimpu je jako Bond v teplákách. :) Samotné okno Gimpu je na sreenshotu trochu rozsypané, čert ví proč.
Na webu už visí několik "recenzí" na Fedoru Core 6 od lidí, kteří systém nainstalovali, udělali pět screenshotů, připsali něco jako "můžu doporučit" publikovali recenzi na nějakém serveru, udělali si fajfku v deníčku a jali se instalovat nové Ubuntu, aby udělali to samé. Já bych se na Fedoru chtěl podívat z pohledu někoho, kdo ji běžně používá už pěkných pár let a šestka je pro něj dalším evolučním krokem a ne kratochvílí na jeden večer.
V neděli jsem jednomu nešťastníkovi (mladému klukovi) pomáhal dostat se z křižovatky, když mu zdechnul motor a nemohl nastartovat. Protože jsem v následné diskusi zjistil, že autoškoly neplní své povinnosti pořádně a nenaučí žáky ani nastartovat auto, je potřeba vzít to do vlastních rukou. Popíšu tady základní finty pro spouštění motorů s různým typem plnění. S linuxem to opravdu nesouvisí.
Posledních pár týdnů trávím jako dobrovolný tester Windows Vista. Ne že bych to nějak zkoumal do detailu nebo tak něco, prostě to zkouším používat. Jak to dopadlo prozradím rovnou v perexu - je to o ničem. Kromě lepší grafiky a pár příjemných detailů je to jenom k vzteku.
Dnes bylo v Napajedlech k vidění krásné tornádo - teda jakože takový ten vír ve vzduchu. Prý to bylo i ve zprávách a pro ty, kteří to neviděli, přikládám dvě vlastnoruční fotky. Bonus: volné použití obrázků.
Nejsem žádný audiofil, nemám doma elektronkový zesilovač, rozdíl mezi 160 a 192kbit mp3 poznám jenom s velkými obtížemi a ani můj palmík Zire 72 není žádné Hi-Fi. Ale jedno poznám přesně - jestli to hraje dobře, nebo jestli se to nedá poslouchat. Takže pokud vás zajímá, jestli staré dobré Sennheisery MX-500, nové neznámé MX 55 Street s podivným twist-to-fit systémem a jak si stojí proti Koss Porta Pro, tak čtěte dále. Jo a o Linuxu se tady nic nepíše.
Moje kapesní story, aneb jak sedláček měnil, až vyměnil. Jako bonus bude dole nabídka iPaqu s Linuxem a jako druhý bonus zřejmě flame pod článkem, protože se chystám vychvalovat starý dobrý PalmOS a hanit Linux.
Nebudu to zbytečně opisovat, ale po netu už se fláká pár návodů a repozitářů. Já jsem začal tady. 32 bitová instalace už asi funguje automaticky, 64 bitová moc ne, ale repozitář už obsahuje 64 bitové binárky, které vedou k funčnímu XGL - to byl dřív problém.
Už vás nebaví politika na Ábíčku? Různé provokace, příchody, odchody? Přesto vás blogy zajímají a chcete vědět zajímavosti ze světa Linuxu a nelinuxové vtipné osobní postřehy? Založil jsem pro vás RSS Dobrý blog.
Minulý rok jsem se díval po routeru pro naši Korporaci (asi 50 PC :) a v podstatě jsem byl rozhodnutý pro plný linux na nějaké pikodestičce s cenou do 5000. Po dohodě s mým dodavatelem hardware jsem koupil Routerboard 532. No a teď bych se rád svěřil s nějakými postřehy.
Zápis o tom, jak přijít o dva dny, jak IBM servery nefungují, co považuju za buzeraci a jak dokáže potěšit aptitude.
Tak jsem si včera upgradoval z FC4 na FC5. Něco mě potěšilo, něco zase ne, tak bych to rád trochu shrnul. Pokud teda máte náladu na pár postřehů jednoho Fedoristy, tak vás tady vítám.
Tak jsem si upgradoval počítač (z Athlonu XP 1700+ na Athlon 64 3000+) a chtěl bych se tady podělit s pár postřehy, zejména s výběrem grafické karty nVidia ze středního segmentu trhu. Zaměření je zejména na tichý provoz a rozumný výkon v moderních hrách.
Tak jdu pozvednout místní blogy z blogovacího dna a naházet nějakou špínu na Microsoft, doufám že se to bude líbit. Ne, teď vážně, poslední dva dny jsem trávil na konferenci Svět informačních systémů a toto by měla být spíš vážná úvaha...
Kdysi dávno (před více než pěti lety) jsem hledal způsob, jak spustit nějaký příkaz po restartu systému jako běžný uživatel - ne root. Nic čistého jsem nenašel a tak jsem dal do cronu "každých 10 minut kontroluj, jestli běží proces a kdyžtak ho nahoď". Pak jsem se stal rootem a naučil se psát rc scripty, ale teď se dívám do manuálu od cronu a co nevidím:
Říkejte si co chcete o velkém americkém bratrovi, ale Google mi přijde dnes, v době všech .NETů, XGL, Maců mini a podobných "vymožeností", jako jedna z mála firem, u kterých jde vidět nějaká filosofická inovace. Už mě s tím pěkně štvou, člověk se na to vždycky podívá a řekne si, že je to milá kravinka, ale za 14 dnů zjistí, že bez toho nemůže prakticky existovat. Takže napíšu, co mě zaujalo na Gmailu, v Google maps a v Google talku. Jo a nejsou to žádné horké novinky, píšu dojmy až s odstupem času.
Hihi, jdu registrovat ségru na tělocvik. Toto mi od ukončení studia chybí. 16:50 - nejde reloadnou stránku, vypršel časový limit - už to začíná. Ale stejně je to pěkně srabská doba - začátek registrace v 17:00, už to nemá to kouzlo jako před lety, kdy se o půlnoci mačkalo 5 lidí na Družbě u jednoho PC, psaly se scripty pro crona, které někdy fungovaly a jindy zase ne...
Vzorový dopis administrátorům mailserverů, kteří blokují jenom na základě záznamu v blacklistu.
LaTeX bych zakázal. Má příliš mnoho společného s tvrdými drogami: Je silně návykový, při jeho pravidelném užívání má člověk pocit radosti bez dalších zjevných příčin a z pohledu věci neznalého průměrného Wordisty se šíří undergroudovou komunitou a všichni kdo v tom jedou jsou dost mimo realitu; například když tvrdí, že k PDF je nějaký zdroják a nechtějí poslat ten .doc, ze ketrého dokumet vzniknul.