Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po úspěchu předchozího blogu přináším druhou stručnější část, resp. epilog / poslední díl první série. Od včera jsme doma už zase sami, takže je možno zhodnotit celou akci.
Už pár roků jsme jako jeden z našich domácích projektů měli v merku fotovoltaickou elektrárnu, zkráceně FVE. Uvažovali jsme nad ní už když stála MWh okolo 50€, jakmile loni ceny vyskočily přes 200€, vyskočila i priorita tohoto projektu a dali jsme se do toho. Teda spíš se do toho dali chlapi z firmy nemakej.cz.
V minulém díle jsme podali výpověď a psychicky se připravili, dnes půjdeme fyzicky a virtuálně oběhnout úřady a podíváme se na naše první povinnosti coby novopečeného podnikatele. Tak hurá do toho.
V tomto blogovém seriálku si stručně a pro informatiky popíšeme, jak se stát živnostníkem, které instituce obchodit a co je všechno nutné pro to, aby člověk mohl reálně vystavit fakturu. Kromě tohoto minima přidám i pár rad okolo. Ke každému kroku doplníme i míru složitosti - od 1 (jednoduché) do 5 (doporučena pomoc specialisty).
Toto je postup, jak zprovoznit https s certifikátem od Let's encrypt během deseti minut (pokud vám nevadí spouštět klienta pod právy roota a shodit na chvilku web server).
Několik známých mě oslovilo, abych jim poradil, co dělat s Windows XP po ukončení podpory. Popravdě jsem se nad tím musel trochu zamyslet, pohledal jsem po internetu podobné články, kam bych je poslal, ale nic rozumně objektivního jsem nenašel - buď bývá čtenář vyloženě strašen často i nepravdivými informacemi (pokud bude nadále používat XP, odnese jej brzy čert, nebo mu aspoň vybuchne počítač), nebo jsou naopak články s vyzněním "klídek, vůbec nic se neděje". Proto jsem se rozhodl sepsat tento článek, který by měl i laikovi věcně vysvětlit, co pro něj ukončení podpory znamená a jak by se měl zachovat.
Přišel jsem k závěru, že nedávno vyšlé OpenOffice 2.4 jsou tak akorát pro máčky a sraby a začal jsem na sobě v produkčním prostředí testovat 3.0. Popravdě řečeno považuju build m9 za nejlepší OpenOffice vůbec. Proč?
Vzorový dopis administrátorům mailserverů, kteří blokují jenom na základě záznamu v blacklistu.