Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »naštěstí věci okolo software (i hardware) jsou všechno živnosti volnéU elektrotechniky to neplati, resp. je potreba splnovat nejakou vyhlasku (tusim) 50. U toho hardwaru se to tedy bude lisit asi pripad od pripadu. Kazdopadne bych si na to dal pozor.
Vybral jsem z číselníku asi deset položek (každá změna později stojí 1000Kč, tak tam toho mám nacpat co nejvíc),To neni pravda. Hlaseni zmen je zdarma.
V této chvíli může jít člověk domů nebo zpět do práce, protože IČO ješte nemá.Spravne to neni ICO, ale IC (po zmene, ktera ovsem vstoupila v platnost pred mnoha lety).
Další návštěva živnostenského úřadu po uplynutí dohodnutých dnů se nese v podobném duchu, žadateli je předán žinostenský list, dostanete vlastní IČO a je z vás podnikatel.Zivnostenske listy se jiz nevydavaji. Je-li to treba, pouziva se osvedceny vypis z zivnostenskeho rejstriku.
Je tam zase víc možností (podnikání jako hlavní nebo vedlejší příjem apod.), ale veskrze to funguje tak, že jakmile přestane člověku platit zdravotní pojištění zaměstnavatel, musí si jej platit sám.Ne tak docela. OSVC vedlejsi sice asi nemusi platit zalohy na zdravotni pojisteni, ale zdravotni pojisteni jako takove platit musi (podle skutecnych zisku po podani prehledu v dalsim roce).
[Návštěva ČSSZ] Zde je situace úplně na chlup stejná, jako u zdravotní pojišťovny. Ukážete živnosťák, paní řekne kolik, kam, od kdy, bude to celý rok až do zúčtování stejné, nastavit doma trvalý převod.Na chlup stejne jako u zdravotni pojistovny to neni, prinejmensim pokud jde o placeni zaloh. Musi je platit jak OSVC hlavni, tak OSVC vedlejsi (s vyjimkou studentu).
Pro mě speciálně byl ještě důležitý účet v EUR, převod z / na Slovensko zadamo je pak příjemný bonus.Tady pozor, ze prijmutim platby z jineho clenskeho statu EU podnikateli automaticky vyvstava povinnost registrovat se k placeni DPH. Bylo to zmineno na konci clanku, ale radeji vypichuju, ze se to skutecne tyka i toho Slovenska.
Pokud je člověk OSVČ, nemá žádné speciální povinnosti, jak s penězmi zacházet a nemusí vést účetnictví.Ten vyrok neni pravdivy. OSVC, ktera neni platcem DPH, ucetnictvi vest nemusi (a vydaje muze uplatnovat tarifem), ale platci DPH nejakou formu "ucetnictvi" vest musi (minimalne evidenci k DPH, zda je povinna i danova evidence, to nevim).
Jak píšu výše, není datová schránka pro OSVČ povinností, pokud tedy není plátcem DPH.To opet neni pravda. Datova schranka pro platce DPH implicitne povinna neni.
Dokonce mě nezachrání ani např. auto psané na manželku nebo kamaráda - prostě pokud používám k podnikání auto, platím.Tady si popravde nejsem jisty, jak to presne je, ale rekl bych, ze na jezdeni k zakaznikum lze pouzivat svuj osobni automobil a neexistuje zadna povinnost to statu sdelovat. Nakladnich vozu s nakladem nad 3,5 tuny se to netyka, tam ta povinnost existuje vzdy.
Už po obdržení živnostenského listu můžeme začít podnikat, nemusíme čekat na další registrace.Tak to v zadnem pripade. Zrizeni zivnosti pouze poskytuje opravneni vykonavat urcitou cinnost. Aby toto sve pravo ale mohl uplatnit, musi CSSZ a zdravotni pojistovne ohlasit, ze se stava OSVC. Minimalne na tyto dve registrace rozhodne potreba cekat je. Existuje tedy 8 denni lhuta na hlaseni zmen (jak pro CSSZ, tak zdravotni pojisteni), ale pak je potreba i samotne zahajeni samostatne vydelecne cinnosti datovat do minulosti, a doplatit pripadne zalohy za kazdy zapocaty mesic (se zapocatym/celym mesicem se to tusim u jednotlivych pojisteni lisi, uplne jisty si tim ted nejsem). Tedy: Pokud zivnost ziskam 31.3. a ihned zacnu podnikat, ale CSSZ a zdrav. poj. navstivim az 5.4., mel bych uvest, ze jsem samostatnou cinnost zahajil 31.3. a popr. doplatit zalohy.
Faktura by měla obsahovat datum vystavení, identifikaci (jméno a adresu) obou stran, IČO obou stran, celkovou částku, datum splatnosti a bankovní spojení.Zakon pojem faktura vubec nezna. Upresnuje podobu danoveho dokladu, ktery musi vystavovat platci DPH. Neplatci DPH teoreticky mohou vystavovat doklady v jake podobe chteji a nejsem si jisty, ze je pri bezhotovostnim styku vubec musi vystavovat. Zvlast v pripade, kdy obe strany uplatnuji vydaje tarifem a nejsou platci DPH. Prakticky je to ale tak, ze fakturu budou chtit vsichni (protoze si s cimkoliv jinym nebudou umet poradit) a budou ocekavat zhruba ty nalezitosti, co jsou uvedene v clanku. Takze jo, z hlediska bezne praxe to tak plati, z hlediska zakona je to trochu slepe misto.
je potreba splnovat nejakou vyhlasku (tusim) 50„Vyhláška č. 50/1978 Sb. Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu o odborné způsobilosti v elektrotechnice“ se vůbec netýká podnikání, ale samotného provádění práce.
Spravne to neni ICO, ale IC (po zmene, ktera ovsem vstoupila v platnost pred mnoha lety).Ano, to bylo v roce 1990. Ale od roku 2009 se to jmenuje zase IČO.
Ano, to bylo v roce 1990. Ale od roku 2009 se to jmenuje zase IČO.Diky za opravu, spletl jsem se.
„Vyhláška č. 50/1978 Sb. Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu o odborné způsobilosti v elektrotechnice“ se vůbec netýká podnikání, ale samotného provádění práce.Bud nerozumim, nebo mi to - v pripade zivnostnika - prijde tak nejak totez. Vedle volnych zivnosti existuji jeste remeslne a vazane. Napr. revize elektrotechniky spadaji do te remeslne. Hardware je dost siroky pojem, tak jsem na to upozornil, protoze je mozna trochu sporne, kam to spada. Tu konkretni vyhlasku jsem placnul (a uvodil slovy tusim), protoze vim, ze to lidi resili...
Jenže když jsi živnostník bez zaměstnanců, kdo jiný než ty by tu kvalifikovanou službu poskytl? Maximálně nějaký subdodavatel, ale na to bys měl fakturu a smlouvu.
Na chlup stejne jako u zdravotni pojistovny to neni, prinejmensim pokud jde o placeni zaloh. Musi je platit jak OSVC hlavni, tak OSVC vedlejsi (s vyjimkou studentu).
U vedlejší jen v případě, že příjmy z té vedlejší činnosti po odečtení výdajů v předcházejícím roce jsou vyšší než stanovený threshold (za rok 2016 je to 64813 Kč).
OSVC, ktera neni platcem DPH, ucetnictvi vest nemusi (a vydaje muze uplatnovat tarifem)
To jsou dvě různé věci, je možné uplatňovat skutečné výdaje, aniž by bylo nutné vést účetnictví (stačí daňová evidence). Povinnost vést účetnictví má ten, kdo (a) má obrat za předchozí rok větší než 25 milionů Kč, (b) je zapsaný do obchodního rejstříku, nebo (c) mu tuto povinnost ukládá zvláštní právní předpis.
Tady si popravde nejsem jisty, jak to presne je, ale rekl bych, ze na jezdeni k zakaznikum lze pouzivat svuj osobni automobil a neexistuje zadna povinnost to statu sdelovat.
Zákon o dani silniční tvrdí v §2 odst. 1 něco jiného: předmětem daně silniční jsou vozidla používaná poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů. Takže není podstatné, jestli je vozidlo v obchodním majetku "firmy" nebo "soukromé", a není dokonce ani podstatné, jestli OSVČ vede účetnictví, daňovou evidenci nebo uplatňuje výdaje paušálem. Rozhoduje to, jestli je vozidlo používáno k výdělečné činnosti. Jinak stačí googlit "povinnost platit silniční daň" a vyskočí odkazy do různých poraden, kde se tvrdí totéž.
U vedlejší jen v případě, že příjmy z té vedlejší činnosti po odečtení výdajů v předcházejícím roce jsou vyšší než stanovený threshold (za rok 2016 je to 64813 Kč).Tady a tady pisou neco jineho.
To jsou dvě různé věci, je možné uplatňovat skutečné výdaje, aniž by bylo nutné vést účetnictví (stačí daňová evidence). Povinnost vést účetnictví má ten, kdo (a) má obrat za předchozí rok větší než 25 milionů Kč, (b) je zapsaný do obchodního rejstříku, nebo (c) mu tuto povinnost ukládá zvláštní právní předpis.Nepresne jsem se vyjadril. Pojmem ucetnictvi jsem nemyslel ucetnictvi tak, jak ten pojem pouziva zakon, ale souhrne "papirovani", ktere se za to ucetnictvi v bezne mluve oznacuje (tedy i tu danovou evidenci). Moje chyba.
předmětem daně silniční jsou vozidla používaná poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmůTo ano, ale jak to dokazou v pripade, ze prijedes za klientem svym osobnim automobilem - a zvlast v pripade, ze tu jizdu jako takovou nebudes nikde vykazovat jako soucast sluzby? Tezko by to slo vysvetlit treba v pripade, ze by na tom automobilu byl reklamni potisk, nebo by dotycny zivnostnik nabizel pohotovostni vyjezdy ke klientum...
U vedlejší jen v případě, že příjmy z té vedlejší činnosti po odečtení výdajů v předcházejícím roce jsou vyšší než stanovený threshold (za rok 2016 je to 64813 Kč).Tady a tady pisou neco jineho.
Na té první stránce si klikněte na link "Sociální pojištění a nízký zisk" nebo na té druhé přečtěte sekci "Kdy nemusíme platit zálohy na sociální pojištění" (ze které vede odkaz tamtéž).
To ano, ale jak to dokazou v pripade, ze prijedes za klientem svym osobnim automobilem - a zvlast v pripade, ze tu jizdu jako takovou nebudes nikde vykazovat jako soucast sluzby?
Tohle není zdaleka jediný případ, kdy je nějaké jednání v rozporu se zákonem, ale riziko odhalení nebo dokonce postihu je prakticky nulové. Úplně nulové samozřejmě není nikdy - koneckonců žijeme v zemi, kde je na každém rohu kamera a bude-li mít klient vlastní hlídané parkoviště, nejspíš bude mít nějakou i tam. Samozřejmě je mi jasné, že kvůli takové prkotině si (doufejme) nikdo záznamy nevyžádá, ale teoreticky to možné je (tak si radši dávejte pozor, co píšete o Babišovi). Zrovna u vykazování výdajů je toho spousta - koupíte "na firmu" flashdisk, ale kromě "firemních" dat ho občas použijete na soukromé fotky. Teoreticky byste měl do výdajů dát jen jakousi poměrnou část, ale když ho tam napíšete celý, jaké je riziko, že vám to někdo prokáže? Nakonec je to hlavně o míře strachu a o svědomí (nebo silném žaludku), jak daleko v tomto ohledu zajdete.
Na té první stránce si klikněte na link "Sociální pojištění a nízký zisk" nebo na té druhé přečtěte sekci "Kdy nemusíme platit zálohy na sociální pojištění" (ze které vede odkaz tamtéž).Z toho ale nevyplyva, ze pri zahajeni cinnosti ty zalohy neni potreba platit. Naopak to chapu tak, ze pri zahajeni cinnosti je nutne platit zalohy, na konci roku mozna vyjde preplatek, ktery vrati, a po podani prehledu je mozne zalohy snizit na 0. Pokud bude zisk v nasledujicim roce vyssi, vyjde pri podavani dalsiho prehledu nedoplatek a zalohy se opet zvednou. To sice vypada dost divne, ale ani bych se nedivil, kdyby to tak bylo. Nejlepsi by bylo se na CSSZ zeptat.
Tohle není zdaleka jediný případ, kdy je nějaké jednání v rozporu se zákonem, ale riziko odhalení nebo dokonce postihu je prakticky nulové.Ano, to souhlasim. Bude to trochu sporne. Treba realitni makler, ktery cely den objizdi nemovitosti, zvlast jsou-li nektere z nich v hure dostupnych lokalitach, se bez automobilu nejspis neobejde a mel by tedy silnicni dan platit. Oproti tomu programator, ktery parkrat za mesic jede na schuzku s klientem uprostred mesta, kam by stejne dobre dojel i MHD, a automobilem jede vlastne jen proto, ze si po ceste obeha soukrome nakupy, automobil k cinnosti jako takove skutecne nepouziva a silnicni dan by (snad) platit nemusel. Kazdopadne bude bezpecnejsi tu silnicni dan v pripade pochybnosti radeji platit a mit klid.
Z toho ale nevyplyva, ze pri zahajeni cinnosti ty zalohy neni potreba platit. Naopak to chapu tak, ze pri zahajeni cinnosti je nutne platit zalohy, na konci roku mozna vyjde preplatek, ktery vrati, a po podani prehledu je mozne zalohy snizit na 0.Pokud se jedna o hlavni cinnost je nutne platit minimalni zalohy. Pokud se jedna o vedlejsi cinnost, prvni rok se zalohy opravdu neplati, viz treba tady.
Z toho ale nevyplyva, ze pri zahajeni cinnosti ty zalohy neni potreba platit.
Těžko říct, na to by asi bylo potřeba se podívat na přesnou formulaci do zákona, jak je to v případě, že živnost v tom roce začíná. Chtěl jsem hlavně upozornit, že zdaleka ne každý, kdo má živnosťák jen jako vedlejší činnost, z ní musí platit zálohy sociálního pojištění. Je-li to jen občasný přivýdělek k zaměstnání, je celkem běžné, že se člověk přes těch 64813 Kč za rok nedostane.
Chtěl jsem hlavně upozornit, že zdaleka ne každý, kdo má živnosťák jen jako vedlejší činnost, z ní musí platit zálohy sociálního pojištění.To ano. Prinejmensim maji vyjimku studenti (pokud se taky vejdou do nejakych prijmu)...
To ano, ale jak to dokazou v pripade, ze prijedes za klientem svym osobnim automobilem - a zvlast v pripade, ze tu jizdu jako takovou nebudes nikde vykazovat jako soucast sluzby? Tezko by to slo vysvetlit treba v pripade, ze by na tom automobilu byl reklamni potisk, nebo by dotycny zivnostnik nabizel pohotovostni vyjezdy ke klientum...
+1 Můžeš přece jet na výlet jako nepodnikatel, vystoupit, vyskytnout se na nějakém místě a pak teprve začít pracovat (podnikat), pak zase ujdeš pár metrů pěšky, během toho podnikat přestaneš a ve svém nepracovním čase zase jedeš autem jako nepodnikatel.
Něco jiného by bylo, kdybys třeba vozil lidi jako taxikář nebo nabízel rozvoz jídla jako službu.
Jak říkám, je to hlavně o svědomí a o žaludku. Pokud někdo zcela vážně vypráví podobné báchorky, jako jste právě vykonstruoval, pak už hlavně o tom druhém. Tohle přesně je ten důvod, proč za věci jako kontrolní hlášení nebo EET není Babiš většinou veřejnosti ukamenován ale oslavován.
Především ale netuším, proč vůbec takové absurdní báchorky vymýšlet, když už někdy od dob první Kalouskovy vlády si lze za na osobní auto používané soukromě i služebně vykázat paušální výdaje 4000 Kč měsíčně bez nutnosti cokoli dokládat (AFAIK to stále platí), zatímco sazba daně silniční pro běžné osobní auto je nanejvýš 3000 Kč ročně (osobní do 1600 cm³; je-li mladší 9 let, pak se sazba ještě snižuje).
A co když člověk jezdí 99 % nepracovně a pokud k někomu jede, tak to má daleko blíž k tomu „vykonstruovanému“ případu a nechce řešit tu byrokracii kolem toho?
paušální výdaje 4000 Kč měsíčně bez nutnosti cokoli dokládat (AFAIK to stále platí), zatímco sazba daně silniční pro běžné osobní auto je nanejvýš 3000 Kč ročně
Jen pro pořádek: dát si X Kč do nákladů a zaplatit X Kč navíc je něco úplně jiného. Za ty paušální 4 000 měsíčně ušetříš maximálně 7 200 Kč ročně na daních, ale to se netýká všech, můžeš taky ušetřit míň, ale ty 3 000 Kč (za slabší auto) zaplatíš určitě + ušlý zisk za tvůj čas strávený byrokracií.
A co když člověk jezdí 99 % nepracovně a pokud k někomu jede, tak to má daleko blíž k tomu „vykonstruovanému“ případu a nechce řešit tu byrokracii kolem toho?
Jak jsem napsal, to je věc vašeho svědomí. Racionalizujte si to jak chcete, ale pokud budete chtít plodit báchorky toho typu, jaký jste předvedl výše (jel jsem na soukromý výlet tam a tam, úplnou náhodou se mi poblíž přinatrefil kšeft), pak se nedivte, že si "prostý člověk" o živnostnících nemyslí nic pěkného.
Za ty paušální 4 000 měsíčně ušetříš maximálně 7 200 Kč ročně na daních
Zapomněl jste na 7008 Kč na sociálním pojištění a 3240 Kč na zdravotním pojištění. To už je dohromady 17448 Kč.
ale ty 3 000 Kč (za slabší auto) zaplatíš určitě
Za prvé: 1600 cm³ není "slabší auto". Za druhé: podle všeho se sazby od doby, kdy jsem to přiznání podával naposledy, změnily, takže 3000 Kč je to až do 2000 cm³ - a dokonce i do 3000 cm³ se platí pořád jen 3600 Kč. A za třetí: zdaleka ne každý, protože plnou sazbu platíte jen za auto starší devíti let. Takže třeba i za osm let starý třílitr zaplatíte ve skutečnosti 2700 Kč ročně.
Racionalizujte si to jak chcete, ale pokud budete chtít plodit báchorky toho typu, jaký jste předvedl výše (jel jsem na soukromý výlet tam a tam, úplnou náhodou se mi poblíž přinatrefil kšeft), pak se nedivte, že si "prostý člověk" o živnostnících nemyslí nic pěkného.Znám lidi, kterým se tohle stává úplně běžně - například můj táta se živí částečně jako zemědělec a částečně jako opravář techniky. Jako kluk jsem zažil mnohokrát, že jsme jeli třeba na pouť někam, nebo se podívat na hrad. Pak jsme šli do hospody, táta se tam s někým zakecal a ten někdo mu hned nabídl práci, protože měl rozbité auto / traktor / whatever. Tak mu ho prostě pár hodin opravoval, protože práci prostě nenecháš ležet ladem. My jsme si hráli vedle a pak se jelo domu.
Smysl blogu je v tom, aby to bylo co nejkompaktnější (vím, moc se mi to nepovedlo) a spíš jaký je z kterého úřadu a úkonu dojem, než co přijde do políčka "A41" v daném formuláři.Viz predchozi komentar.
Hardware ve smyslu skládání hardware (stanice, servery, notebooky) je opravdu volná živnost. To by musel člověk vyrábět nějaké desky plošných spojů nebo tak něco, aby se dostal k něčemu vázanému.Jo, neco takoveho jsem myslel. Nevim, jestli to ma bliz k hardwaru nebo elektrotechnice, tak jen si na to dat pozor.
Hlášení změn za litr píšu jenom, co mi řekla paní na živnostenském úřadě, ale je to celkem jedno, člověk se doptá.Kdysi jsem nejakou zmenu hlasil a poplatek jsem neplatil. Pri psani prvniho komentare jsem to jeste dohledaval a taky o zadnem poplatku nebyla rec. Urednice se pravdepodobne spletla.
IČO je IČO.To je moje blbost, viz prispevek od Filipa Jirsaka.
Sociálka / zdravotní - jak píšu, nejlepší je se doptat přímo osobně, pomůžou, poradí.Jo, to v kazdem pripade.
Účetnictví je účetnictví - to jsou čísla účtů, má dáti, dal. To OSVČ nemusí ať je nebo není plátcem DPH. K agendě pro DPH se dostaneme příště.Moje chyba, ze jsem se nepresne vyjadril, viz dovysvetleni.
Pokud přijímám platby z EU, nemusím být plátcem DPH. Musím být _buď_ plátce _nebo_ identifikovaná osoba, o tom příště.Diky za doplneni.
Datová schránka u plátce sice výslovně povinná není, ale např. kontrolní hlášení lze podat pouze elektronicky. Takže se to IMHO dá parafrázovat tak, že si ji musíš zcela dobrovolně zřídit.Kontrolni hlaseni lze sice podat pouze elektronicky, ale lze to udelat i bez datove schranky. Jednou z moznosti je vytisknout potvrzeni, podepsat ho a odevzdat jej na financnim uradu. Krome toho by jeste mel jit pouzit elektronicky podpis.
Můžeš už podnikat, ale musíš se ještě ve stanované lhůtě (během svého již běžícího podnikání) registrovat na zdravotní, sociální a FÚ. Je na to tuším osum dní a čekat na výsledek nemusíš, je to registrace, ne žádost, oni tě musí zaregistrovat.O te lhute jsem se zminoval. Pokud to ale vyslovene nehori, hlaseni zahajeni samostatne cinnosti "v minulosti" (byt jen nekolik dnu zpetne) bych se radeji vyhnul. Ono totiz: Clovek dostane zivnost a prvni platbu prijme treba jeste predtim nez se jako OSVC zaregistruje. Pak bude chtit - behem tech 8 dnu - oznamit, ze je OSVC. Nahodou se treba prijde na to, ze zamestnavatel v tom ma bordel a neodhlasil te. Nebo ze jsi byl na pracovnim urade a dokud se neodhlasis tam, tak se taky nemuzes prihlasit. Pak se stane, ze to do tech 8 dnu nestihnes, a uz se to komplikuje. Bud neoznamis skutecne datum zahajeni cinnosti, coz ale znamena, ze tu prvni platbu jsi prijal v podstate nezakonne (a pri podavani prehledu budes lhat v kolonce "Pocet mesicu, kdy jste alespon po cast mesice vykonavali samostatnou cinnost"), nebo to budes muset datovat vic nez 8 dnu do minulosti a asi ti za to budou smet rovnou naparit pokutu. Jako zadne extremni riziko to neni a katastrofa by se asi nekonala, ale pri jednani s urady se vzdycky vyplati jit nejjednodussi moznou cestou.
Ono totiz: Clovek dostane zivnost a prvni platbu prijme treba jeste predtim nez se jako OSVC zaregistruje. Pak bude chtit - behem tech 8 dnu - oznamit, ze je OSVC. ....Prijde mi, ze tu plane teoretizujes. Za prve, zadna registrace OSVC neexistuje. Je jen ohlaseni zivnosti, ktere ti umoznuje zacit vykonavat vydelecnou cinnost ode dne ohlaseni, jak platis SP a ZP je jasne dane. Kdybys nedejboze nahlasil pojistovne informace pozdeji, jde to vetsinou ukecat. Napr. u studentu se casto stava, ze je skluz az jeden rok.
Bud neoznamis skutecne datum zahajeni cinnosti, coz ale znamena, ze tu prvni platbu jsi prijal v podstate nezakonnePokud platbu prijmes jeste pred ohlasenim zivnosti, vykazes to v DP jako ostatni prijmy (prilezitostna cinnost) a zdanis. Dalsi prijmy souvisejici s zivnosti jiz vykazujes standardne a platis z nich ZP i SP.
Za prve, zadna registrace OSVC neexistuje.Tim jsem myslel registraci na patricnych uradech. Z kontextu je to patrne a v predchozich komentarich jsem i uvedl, ze mam na mysli prave tohle.
Kdybys nedejboze nahlasil pojistovne informace pozdeji, jde to vetsinou ukecat.To jsem taky psal, ze asi zadna katastrofa se nestane, ale pokud to z nejakeho duvodu fakt nespecha, zbytecne bych to nepokousel.
Pokud platbu prijmes jeste pred ohlasenim zivnosti, vykazes to v DP jako ostatni prijmy (prilezitostna cinnost) a zdanis.To je taky moznost, ale opet - zbytecne riskantni.
Tim jsem myslel registraci na patricnych uradech. Z kontextu je to patrne a v predchozich komentarich jsem i uvedl, ze mam na mysli prave tohle.Registrace na patricnych uradech je zoufale vagni pojem, obzvlast, pokud chces spekulovat nad tim, co se stane, kdyz neco podas o par dnu pozdeji.
To je taky moznost, ale opet - zbytecne riskantni.Co je na tom zbytecne riskantniho?
Registrace na patricnych uradech je zoufale vagni pojem, obzvlast, pokud chces spekulovat nad tim, co se stane, kdyz neco podas o par dnu pozdeji.Cituji #1: "musi CSSZ a zdravotni pojistovne ohlasit, ze se stava OSVC".
Co je na tom zbytecne riskantniho?Nejmene riskantni je drzet se co nejjednodussich a nejbeznejsich scenaru. Tohle je sice drobnost, ale je zbytecne si to komplikovat, pokud k tomu nejsou nejake zvlastni duvody. Tzn. je jednodussi si spolu se zrizenim zivnosti ve stejny den rovnou obehnout pojistovnu a CSSZ a mit zarizene vse nez zridit si zivnost, zacit pracovat a pak dozarizovat zbytek. Pokud jsou nejake duvody (tlaci cas, penize) udelat to jinak, tak proc ne, ale myslim si, ze to bude spis vyjimka. Dalsi varianta je, ze dotycny je ENTP a nejak si s tim poradi.
Cituji #1: "musi CSSZ a zdravotni pojistovne ohlasit, ze se stava OSVC".A motas tam nesmysly.
Tak to v zadnem pripade. Zrizeni zivnosti pouze poskytuje opravneni vykonavat urcitou cinnost. Aby toto sve pravo ale mohl uplatnit, musi CSSZ a zdravotni pojistovne ohlasit, ze se stava OSVC. Minimalne na tyto dve registrace rozhodne potreba cekat je.Pro vykonavani zivnosti je rozhodujici den ohlaseni zivnosti. Cekani na registraci CSSZ nebo ZP neni vubec nutne.
ale pak je potreba i samotne zahajeni samostatne vydelecne cinnosti datovat do minulosti,To vubec neni potreba. Pokud si to vybavuju dobre, tak zalohy jsou splatne do osmeho nasledujiciho mesice.
Tedy: Pokud zivnost ziskam 31.3. a ihned zacnu podnikat, ale CSSZ a zdrav. poj. navstivim az 5.4., mel bych uvest, ze jsem samostatnou cinnost zahajil 31.3. a popr. doplatit zalohy.Pokud jsi teda ohlasil zivnost 31.3., tak 5.4. navstivis ZP/CSSZ reknes jim, ze jsi od 31.3. OSVC a do 8.4. jim zaplatis zalohy. Co je v tom za problem?
Nejmene riskantni je drzet se co nejjednodussich a nejbeznejsich scenaru.Nevim, kdo tu vymyslel scenare s antedatovnim zahajenim cinnosti atp.
Pro vykonavani zivnosti je rozhodujici den ohlaseni zivnosti. Cekani na registraci CSSZ nebo ZP neni vubec nutne.To se uz resilo vyse. Ta tebou citovana veta je skutecne nepravdiva a mel jsem si to po sobe poradne precist. Kdyz jsem to psal, vzpomnel jsem si na tu 8 denni lhutu, zminil to tam, ale uz jsem neopravil ten predchozi vyrok. Cili ano, tohle je moje chyba a ctenare to zbytecne mate.
To vubec neni potreba. Pokud si to vybavuju dobre, tak zalohy jsou splatne do osmeho nasledujiciho mesice.Ty uvedes skutecny datum zahajeni cinnosti (tj. par dnu nazpet). Pokud to bylo treba na konci minuleho mesice, budes muset zalohy platit o jednou vic (u jednoho pojisteni to je tusim za kazdy zapocaty mesic, u jineho az za cely, ale presne si to nepamatuju). Bude-li skutecne datum zahajeni cinnosti 31.3., tak na splaceni zaloh bys v takovem pripade mohl mit cas jen do 8.4. (zdrav. poj. je myslim do 8., soc. poj. do 20.). Protoze pred tou registraci mozna ani nevis, kam co mas platit, tak ti pri vyuziti te osmidenni lhuty opravdu hrozi, ze to nestihnes zaplatit vcas, ale to ani neni to hlavni, na co jsem upozornoval. Zminoval jsem predevsim povinnost to v takovem pripade do minulosti vubec datovat (a nebo treba prvni prijatou platbu evidovat jako jsi to navrhl ty), coz proste vetsina zacinajicich OSVC pravdepodobne nevi.
Pokud jsi teda ohlasil zivnost 31.3., tak 5.4. navstivis ZP/CSSZ reknes jim, ze jsi od 31.3. OSVC a do 8.4. jim zaplatis zalohy. Co je v tom za problem?Kdyz to stihnes, zadny problem by v tom byt nemel. Kdyz to nestihnes (a uvadel jsem konkretni priklad, proc se to muze stat), tak se muze stat, ze nestihnes zaplatit ani ty zalohy. Z toho se svet nezhrouti, ale proste nevidim moc smysl to riskovat.
Nevim, kdo tu vymyslel scenare s antedatovnim zahajenim cinnosti atp.To nebyl scenar, ale muj vyklad toho, jak se to ma spravne delat. Reknu to jeste jinak: Snahou clanku zjevne bylo zasvetit do problematiky lidi, kteri o tom nic nevedi. Kdyby o tom neco vedeli, nepotrebovali by ten clanek vubec cist. Z tohoto hlediska vyklad zakonu zbytecne zprisnuji, protoze pokud by se tim clankem nekdo ridil doslova, tak v urcitych pripadech (ktere jsem naznacil) to proste nedela spravne. Jestli z toho bude mit prusvih, nebo ne, je uz castecne o nahode. To se ale tyka zakonu obecne. V pravnim state je lepsi predpokladat, ze se to odehraje nejhorsim moznym scenarem dle zakona (tj. nejhorsi mozne sankce apod.). Kdyby praxe byla ve vetsine pripadu jina nez predepisuji zakony, pak stoji za to v diskuzi rozebirat, co se da kde okecat. Lidi, co se v tom orientuji, si s tim nejak poradi sami a muze jim byt uplne jedno, jestli zrovna ja pisu nekde v diskuzich prispevky, ze je to zbytecne riskantni. Cili je to relativni.
Datová schránka u plátce sice výslovně povinná není, ale např. kontrolní hlášení lze podat pouze elektronicky. Takže se to IMHO dá parafrázovat tak, že si ji musíš zcela dobrovolně zřídit.
Nemusíš – vytiskneš papír, podepíšeš a odneseš na úřad. Samozřejmě to musí být vyplněné přes tu jejich aplikaci (takže jim to dojde elektronicky a ten papír je jen potvrzení).
Je to v pohodě. V podatelně jen razítkují a neřeší – naopak jsou asi rádi, že mají práci. A obecně – s těmi úředníky mám celkem dobrou1 zkušenost – zřejmě si uvědomují, že to jsi ty, kdo jim nosí peníze a živí je – na rozdíl od těch, kteří si tam pro peníze chodí nebo je s něčím otravují. Doprošovat se od státu nějaké služby, informace nebo hodnoty je samozřejmě něco úplně jiného (to je člověk od člověka, ale tam je dost možné, že na problémy narazíš), ale dokud jim peníze nosíš a chceš jen orazítkovat papír, tak jsou celkem v pohodě.
[1] nebo neutrální – mně je to jedno – nepotřebuji zdvořilostní fráze a aby mi říkali „kliente“ – stačí když neprudí a nebuzerují
tak ho na FÚ musí mít obzvlášť rádi.Samozřejmě, že mají, zvlášť pokud to děláš dobrovolně, například u klasického daňového přiznání. Oproti dřívějšímu papírovému podání jim to neskutečně šetří práci. A zpracování toho potvrzení je triviální.
Můžeš už podnikat, ale musíš se ještě ve stanované lhůtě (během svého již běžícího podnikání) registrovat na zdravotní, sociální a FÚ. Je na to tuším osum dní a čekat na výsledek nemusíš, je to registrace, ne žádost, oni tě musí zaregistrovat.
Myslím, že pár dní nikoho nevytrhne. Já si sice zřídil živnost ještě během studia a tak trochu „preventivně“ – ale jinak je AFAIK dost běžné, že lidi mají domluvené zakázky, třeba už napíší nějaký software nebo udělají jinou službu a formality řeší až před fakturací – v práci jim to v zásadě nechybí (jen je potřeba si dát pozor na datum na smlouvě, pokud je písemná). Totéž se zakládáním s.r.o. – taky často dohodnou projekt/zakázku nebo i udělají kus práce a pak teprve koupí nebo založí s.r.o. přes které se to vyfakturuje.
Daleko důležitější je, aby seděly údaje, které stát/sociálka/pojišťovna má ve svých databázích – tzn. do nějakého data jsi zaměstnanec nebo student a na to by mělo navazovat podnikání nebo nezaměstnanost, nesmí tam být mezera.
Hardware ve smyslu skládání hardware (stanice, servery, notebooky) je opravdu volná živnost.Živnost možná, ale co ta padesátka? Sice tam nikde nebezpečné napětí není, ale s ničím takovým v roce 1978 nepočítali a v té vyhlášce na to žádné výjimky AFAIK nejsou
Podstatné je, že nemůžeš šahat do zapojení jako laik.Můžeš u bezpečného napětí pod dohledem, ne? Jinak je montáž počítače „sahání do zapojení“, když to cvakáš k sobě jako lego?
Můžeš u bezpečného napětí pod dohledem, ne? Jinak je montáž počítače „sahání do zapojení“, když to cvakáš k sobě jako lego?To je dobrá otázka. Samotná vyhláška to neudává, odkazuje se na nějakou normu, kterou si musíte koupit. (Kdo přišel s logikou, že si musím koupit kus zákona, abych věděl, jestli ho neporušuju, to bych teda rád věděl.)
Kdo přišel s logikou, že si musím koupit kus zákona, abych věděl, jestli ho neporušuju, to bych teda rád věděl.+1. dtto stavebni normy.
Tys nebyl na elektro vejšce? Všude tam se dělá tuším aspoň do §5.To jo, ale školní padesátka platí jenom ve škole.
platte si zdravotni a socialni dane jako osoba bez prijmu (vyjde to vyrazne levneji)V takovem pripade se socialni pojisteni nemusi platit vubec a zdravotni pojisteni pro OBZP (osoby bez zdanitelnych prijmu) je 1 485 Kc mesicne.
pokud jste ale pracoval jako zamestnanec, neni na registraci na pracaku zadne moralni dilema. cele roky jste si platil z kazde koruny 60 haleru na danich "pojistenich"
Reality check: sazba "příspěvku na státní politiku zaměstnanosti" je 1.2%.
tak at se babis stara
Ministryní práce a sociálních věcí je Michaela Marksová.
No zdravotní a sociální pojištění vyjde o trochu méně než těch 60 procent, ale s daní s příjmu (a daní z příjmu z těch pojištění) to už zhruba odpovídá, a po zaplacení DPH a spotřebních daní to je dokonce o dost víc.
Kvízová otázka: co mají zdravotní a důchodové pojištění, daň z příjmu, DPH a spotřební daně společného s příspěvkem v nezaměstnanosti?
A ano, vybírá to Babiš.
Ne, nevybírá. Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti se platí České správě sociálního zabezpečení a ta opravdu nepatří "pod Babiše". Tedy aspoň prozatím.
Já vím, že je populární házet všechny "daně" do jednoho pytle, ale míchat dohromady podporu v nezaměstnanosti se zdravotním pojištěním, to už je projev velmi hluboké ignorance.
také fakt, že podnikatel musí mít účet (sorry Jardíku) a musí jej nahlásit FÚ při registraciJójó. Já si už ten účet založil, u té Fio banky. Řekl jsem jim, že chci autorizace přes tu aplikaci. Říkal mi, že dokud jim nepřinesu veřejný klíč, tak si zatím nic nepošlu, že mi tam klidně nastaví zatím autorizaci SMS. Když jsem pánovi řekl, že nemám mobil, tak chvilku divně koukal. Už jsem si to i vyzkoušel a funguje to. Ale je tam jeden podraz, o kterém mi nikdo neřekl, a to platba kreditkou po internetu. Při aktivaci karty na mě vybafnul dialog, že kreditkou nemůžu platit po internetu, dokud si naktivuju 3D Secure. A to chce číslo mobilu a posílá to autorizační SMS ... takže kreditkou po internetu si nezaplatím, pouze převodem z účtu (což trvá dlouho). Považuju to za podraz, že mě pán neinformoval při zakládání účtu, když jsem mu říkal, že mobil nemám a snížilo to mou důvěru k bance.
tam, kde mi nabídnou platbu převodem, tak to trvá 3-4 dny
To je reálná zkušenost nebo JPP? Už si ani nevzpomínám, kdy se mi naposled stalo, že by převod mezi bankami v ČR nebyl hotový následující (pracovní) den (do stejné banky tentýž den).
Self je psaný jako aplikace v C++ nad Xlib, která si ale kreslí kompletně vlastní GUI.Jenom takový dotaz, Xlib nepovažuješ za překonaný?
že se na to používá Harfbuzz/PangoMěl jsem za to, že jsou všechny tyhle knihovny už unicode ready. Ono to ani jinak nedává moc smysl.
Jenom takový dotaz, Xlib nepovažuješ za překonaný?Já jo, ale nejsem systémový / C++ programátor. Poslední dobou si hraju s myšlenkou zkusit udělat reimplementaci v rpythonu (to je to v čem je napsané pypy, v podstatě framework na psani dynamickych interpretru) s HTML GUI.
*.self
souborech a pokud je ta aplikace napsaná v selfu, tak ten se mi učit nechce. Zkoušel jsem si ten self pro zkoušku zkompilovat a nepochodil jsem. Spousta varování v každém souboru:
cc1plus: warning: /home/jardik/tmp/self-build/incls/_precompiled.hh.gch: not used because `__NO_INLINE__' not defined [-Winvalid-pch] In file included from /home/jardik/tmp/self-build/incls/_precompiled.hh:14:0, from <command-line>:0: /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/runtime/bits.hh:25:57: warning: integer overflow in expression [-Woverflow] # define nthMask(n) (n == 32 ? AllBits : (nthBit(n) - OneBit)) ^ /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/runtime/bits.hh:18:33: note: in definition of macro ‘maskBits’ # define maskBits(x, m) ((x) & (m)) ^ /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/runtime/bits.hh:26:40: note: in expansion of macro ‘nthMask’ # define lowerBits(x, n) maskBits((x), nthMask(n)) ^~~~~~~ /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/objects/smiOop.hh:24:34: note: in expansion of macro ‘lowerBits’ const smiOop smiOop_max = smiOop(lowerBits((AllBits << Tag_Size) + Int_Tag,A nakonec error:
/home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp: In member function ‘bool XPlatformWindow::setup_gcs()’: /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] 0x55, 0x55, 0xaa, 0xaa, 0x55, 0x55, 0xaa, 0xaa}; ^ /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] /home/jardik/tmp/self/vm/src/any/os/xlibWindow.cpp:164:51: error: narrowing conversion of ‘170’ from ‘int’ to ‘char’ inside { } [-Wnarrowing] make[2]: *** [vm/CMakeFiles/Self.dir/build.make:5616: vm/CMakeFiles/Self.dir/src/any/os/xlibWindow.cpp.o] Chyba 1 make[1]: *** [CMakeFiles/Makefile2:164: vm/CMakeFiles/Self.dir/all] Chyba 2 make: *** [Makefile:84: all] Chyba 2To by asi zpravil cast, ale když to stejně je pak v selfu ...
Jseš si jistý, že je to v C++? Mně se to tam nikde nepodařilo najít.Nejsem, je možné, že je to v Selfu. Problém je, že ty bindingy v Selfu jsou brutálně lowlevel a člověk musí znát Xlib, aby je chápal.
Zkoušel jsem si ten self pro zkoušku zkompilovat a nepochodil jsem. Spousta varování v každém souboru:Je to 32b šmejďárna. Tenhle dockerfile jsem si proto kdysi napsal, než jsem zjistil že tam už jeden je :D
FROM 32bit/ubuntu:14.04 MAINTAINER Bystroushaak RUN apt-get update RUN apt-get -y install \ g++ \ git \ cmake \ libx11-dev \ libxext-dev \ gcc-multilib \ g++-multilib \ libncurses-dev WORKDIR /tmp RUN git clone https://github.com/russellallen/self.git RUN mkdir self_build WORKDIR /tmp/self_build RUN export CC="gcc -m32" RUN export CXX="g++ -m32" RUN cmake /tmp/self RUN cmake --build .
./vm/Self
mi hodí
elf VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/any/lookup/sendDesc.cpp, line 467): first_sendDesc() has wrong lookup type: 0x748b0c24, should be: 0x14 firstSelfFrame_returnPC: 0x826ff94, first_inst_addr: 0x826ff94, first_sendDesc 0x826ff94 VM Version: 0.0.0, Mon 27 Mar 17 20:48:23 Linux i386 (4.5.0-196-gd207627-dirty) Self process 5023 on ArchPC has crashed. Do you want to: 1) Quit Self (optionally attempting to write a snapshot) 2) Try to print the Self stack 3) Try to return to the Self prompt 4) Force a core dump 5) Print the interrupted context registers
init.cpp: calling abort_init init.cpp: calling kinds_init init.cpp: calling process_init init.cpp: calling profilers_init init.cpp: calling malloc_init init.cpp: calling monitor_init init.cpp: calling errorCodes_init init.cpp: calling sendDesc_init Self VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/any/lookup/sendDesc.cpp, line 467): first_sendDesc() has wrong lookup type is: 0x748b0c24, should be: 0x14 firstSelfFrame_returnPC: 0x82789d4, first_inst_addr: 0x82789d4, first_sendDesc 0x82789d4 Self VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/unix/runtime/interruptedCtx_unix.cpp, line 23): must_be_in_self_thread Self VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/unix/runtime/interruptedCtx_unix.cpp, line 23): must_be_in_self_thread Self VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/unix/runtime/interruptedCtx_unix.cpp, line 23): must_be_in_self_thread Self VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/unix/runtime/interruptedCtx_unix.cpp, line 23): must_be_in_self_thread Self VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/unix/runtime/interruptedCtx_unix.cpp, line 23): must_be_in_self_thread Self VM fatal error (/home/jardik/tmp/self/vm/src/unix/runtime/interruptedCtx_unix.cpp, line 23): must_be_in_self_thread // to se opakuje asi sto tisickrat Internal error: signal 11 code 1 addr 0xff19dffc pc 0xf711dd35. Internal error: signal 11 code 1 addr 0xff19dff4 pc 0x81e9b40. VM Version: 0.0.0, Mon 27 Mar 17 21:09:33 Linux i386 (4.5.0-154-g8c65f05-dirty) Self process 6705 on ArchPC has crashed. Do you want to: 1) Quit Self (optionally attempting to write a snapshot) 2) Try to print the Self stack 3) Try to return to the Self prompt 4) Force a core dump 5) Print the interrupted context registers
Neblbni, 10k za takovou blbost?Hele, kdyby to pro mě byla blbost, tak už jsem to dávno udělal :) Já v C++ nedělám a ono to ani není moc o C++, jako spíš o knihovnách a o unixu. Zkoušel jsem přidat podporu pro normální Clipboard (viz Clipboard support in X11 #79) a tvrdě jsem narazil. Jasně, asi bych do toho mohl bušit dny a noci, nakonec bych se něco naučil a udělal bych to, ale .. ale. Stálo by mě to nervy a čas a námahu a ve výsledku to není to co chci dělat, jen to co potřebuju. Takže jo, 10k bych za to klidně dal, protože by to ten jazyk / interpret prostě posunulo do prakticky použitelné verze i pro ostatní a prostě věřím, že je to to co je zapotřebí.
27.3.2017 E-mail adresátovi - podání zásilky. 27.3.2017 Vstup zásilky na SPU. 27.3.2017 Podání zásilky.A svítil druhý obrázek: Zpracování zásilky Dneska kolem 8:45 tam bylo
28.3.2017 Přeprava zásilky na cílovou poštu (nebo něco takového, přesný text si nepamatuju) 27.3.2017 E-mail adresátovi - podání zásilky. 27.3.2017 Vstup zásilky na SPU. 27.3.2017 Podání zásilky.A nahoře už svítil třetí obrázek: Přeprava zásilky No a hádejte, co tam je teď ... to samé, co tam bylo včera. Dnešní události nějak záhadně zmizely.
28.3.2017 Přeprava zásilky k dodací poště. 28.3.2017 Výstup zásilky z SPU.Tak co si mám o tom myslet. To jsou služby, hlavně, že za ně chtějí 80 peněz.
Víceméně ano, ale pak nastává další zpoždění, než si obchodník všimne, že mu peníze přišly a než pošle zboží, takže se to často protáhne o víc než den. Takže nakonec je lepší dobírka, když spěcháš.
Napadlo mě, že by tyhle dvě služby šlo zkombinovat – obchodník by zboží poslal hned a ty bys poslal peníze na účet – peníze i balíček by putovaly paralelně a přepravce (pošta) by ti ho předal až ve chvíli, kdy by měl od obchodníka potvrzeno, že peníze dorazily (resp. nemusí jít ani o peníze, prostě univerzální commit transakce :-)
Ukazuje se při tom občanka? Co když tam někdo donese formulář s tvým jménem?
Aspoň, že tak. Ale obávám se, že tento typ útoků (ani ne tak na stát, jako spíš na jiné lidi) v mnoha případech možný je – bohužel – jak už kdysi někdo předvedl s nějakou pojišťovnou – stačilo zaplatit určitou částku s určitým variabilním symbolem a tím člověk (alespoň podle pojišťovny) uzavřel smlouvu – ovšem nikoli ten, který peníze poslal, ale ten, kterému byl přidělen onen variabilní symbol a který o tom vůbec nevěděl (nebo se možná dohodli a testovali to, ale nemusel by o tom ani vědět). Tenhle systém je prostě dost na hovno a obsahuje zásadní návrhové chyby.
Pokud máš libovolnou jinou, tak se na to vykašlou.Myšleno teda tak, že ti řeknou, že to udělaj, ale ve skutečnosti to neudělaj.
Já měl ještě horší zkušenost. Když jsem se stěhoval (přesněji: měnil trvalé bydliště a místo podnikání), zaregistroval jsem se na FÚ v Benátkách a pro jistotu jsem se zeptal, jestli je potřeba se odhlásit na Praze 4. Odpověděli mi, že to není potřeba, že to zařídí. Po pár týdnech mi přišel hrůzostrašný dopis z FÚ Praha 4, že jsem nesplnil své povinnosti a nenahlásil změnu a že mne tedy úředně přeřazují do Benátek. Řekl jsem si, že to je nakonec vlastně přesně to, co jsem chtěl, pokuta žádná, tak jsem to pustil z hlavy.
Po nějakém čase mi ale přišlo upozornění, že v tom roce mám nedoplatek daně silniční ve výši 500 Kč a že ji mám doplatit spolu s nějakým penále. Vzal jsem tedy příslušné výpisy a ukázal jim, že v tom roce jsem zaplatil všechno, jak jsem měl. Zkontrolovali to a zjistili, že při tom stěhování vznikla chyba, protože jsem byl chvíli registrovaný na dvou různých FÚ a jednu zálohu mi tam naúčtovaly oba. Dohodli jsme se, že je všechno v pořádku, a jel jsem domů. Za rok znovu stejný dopis a stejné vysvětlování. A za další rok ještě jednou. Počtvrté už naštěstí nic nepřišlo, takže buď kontrolují jen poslední tři roky nebo to na třetí pokus konečně opravili.
Loni jsem měl zase problém s přiznáním, které jsem podal na jiném úřadě než tom "svém". To je sice podle předpisů možné, ale moc se to nevyužívá. Jeden z úřadů to někde zašantročil a kdybych neměl kopii orazítkovanou z podatelny, byl z toho průšvih.
Takže poučení: nikdy nevěřit úředníkovi, že něco udělají automaticky sami, všechno si ověřit a od všeho, co jim dáte, mít potvrzené kopie.
Takže poučení: nikdy nevěřit úředníkovi, že něco udělají automaticky sami, všechno si ověřit a od všeho, co jim dáte, mít potvrzené kopie.+1
Je to tak z několika důvodů - OSVČ platí o hodně menší daně a odvody, mám lepší interní oraganizaci (prodané dny jsou prostě prodané dny a nikdo mi to neorá) a taky - řekněme si to na rovinu - to "share ratio" z fakturace do výplaty je lepší. Ale toto nebyl problém, který jsem chtěl vyřešit, to je jenom tak "na bonus".Resis nejak setreni na duchod?
Optimisto. Už jste všichni zapomněli, jak pred cca 9 lety, když vypukla krize, padaly banky jak shnilý hrušky?Tak jen blázen by ukládal peníze na důchod do banky. Takhle dlouhodobé uchování hodnot má smysl jedině diverzifikovat, protože prostě spolehnout se na cokoliv nelze.
že hodně lidí bude v SW přecházet na OSVČ a na trhu uspěje ten výrobce software, který bude umět tady ty volné síly smysluplně zkombinovat do projektů a řídit, interní zaměstnanci se stanou spíš přítěží.na tom skutecne neco je. Schvalne jsem se podival na ABAS stranky, koho aktualne hledaji a je to presne to stejne jako u kazde SW firmy v Nemecku - budto chteji studenty a nebo absolventy za 3000 EUR mesicne hrubeho. ALE. Protoze se pohybuji uz dlouha leta v branzi, tak vim, ze ten sen o tom, jak firma bude delat projekty za pomoci freelancer je tu uz 30 let. Ale ono je to tezke a ja jsem skepticky. Nikdy jsem nezazil, ze by to fungovalo.
Jasně, dá se na to pohlížet i tak, že jsem prostě máčka a lempl, který nevydržel nastavené firemní tempoKdybych za svuj profesni zivot nevidel tolikrat, jak to v takovych softwarovach firmach chodi, tak bych si to mohl myslet. Ale bohuzel je to co rikate 90% realita skoro vsude. O tom, ze projekty trvaji zasadne 2 x tak dlouho a stoji 4 x tolik jsou uz napsany cele knihovny. Na zacatku jsou nesmyslne terminy, smesny rozpocet, ktery je z 70% spotrebovan , nez se napise prvni radka programu a pak zacne ten cirkus. Jsou ale lide, kteri vydrzi v takovych firmach az do penze, na to musi mit clovek holt naturu. Ja jsem to take nevydrzel. Na druhou stranu jsem uz 27 let zivnostnik a nemohu rici, ze by stresu bylo mene. My v 5 lidech dodame firme podnikovy softwer a ta je pak od chodu toho programu zavisla a kdyz neco nebezi a zakaznik hrozi advokatem, tak to take neni nic pekneho. Ale je pravda, ze jsou to me(nase) starosti, za ktere si muzeme sami. Ve Vasem pripade jsem si myslel, ze se muzete schovat za ABAS a ze ty zmeny nemohou byt takoveho charakteru, aby se zasadne menila funkce toho software (ze se muze neco kolosalne posrat) a zejmena jsem si myslel, ze je mnohem lepe dokumentovatelne , co vlastne zakaznik dostane. A proto mi prekvapuje ten stres v te byvale firme, protoze to software, ktere dodavate je z velke casti prece hotove? To je u nas ten nejvetsi problem, ze si nejake 'pflichtenhefty' nemuzeme dovolit, zakaznikum toho musime dost naslibovat a on si casto predstavuje obcas neco jineho. Preji hodne stesti a zejmena uspesnou predkalulaci prace ve vasich budoucich projektech.
Presto si dnes v IT oblasti tezko dokazu predstavit duvody, proc opustit zavedenou firmu navic jeste kdyz 'normalne' plati.Nemám rád rutinu a jen velmi málo firem mi umožní dělat v pondělí admina, v úterý navrhovat a osazovat plošňáky a ve středu programovat. Takhle mám několik zákazníků a každý dělá a chce něco jiného.
Zatím je to celé oproti minulému dílu piece of cake. Utratili jsme 1000Kč, stálo nás to jednu krátkou návštěvu živnostenského úřadu a půlden běhání s výpisem ze živnostenského rejstříku po úřadech plus jeden večer s EPO, nic složitého, ne? Myslím, že od stavu "za komárů" jsme urazili pěkný kus cesty.
To sice ano, ale pořád je tenhle systém dost špatný. Státu nacpeš desítky tisíc ročně (počítám i cenu tvého času), i kdybys neměl zisk. Nejhorší mi na tom přijde, že i kdybys celý rok nic nedělal, nikam nechodil, byl jen na svém pozemku, nikoho neotravoval a jedl si svoje zásoby, které jsi měl připravené na zombie apokalypsu1, a třeba si četl knihy nebo dělal něco na svém počítači nebo v dílně či na zahradě, tak i za této situace z tebe stát bude tahat peníze (jen za to, že žiješ) a obecně budeš mít nějaké povinnosti2 při jejichž nesplnění hrozí nějaký průšvih a postih ze strany státu.
[1] např. jsi usoudil, že nepřijde a rozhodl ses zásoby sníst, aby se nezkazily
[2] ve smyslu, že něco musíš udělat – nikoli ve smyslu zdržet se nějaké činnosti (např. obtěžování ostatních), což by mi nevadilo
BTW: k patičce „Nezapomeňte si posunout časovače na svých bombách o hodinu dopředu!“
Příjemně mě překvapilo, že Android, když ukazuje, za jak dlouho bude zvonit budík, tak zohlední posun času a ukáže to správně.
(nicméně stejně by letní čas neměl vůbec existovat)
a třeba si četl knihy nebo dělal něco na svém počítači nebo v dílně či na zahradě, tak i za této situace z tebe stát bude tahat peníze (jen za to, že žiješ) a obecně budeš mít nějaké povinnosti2 při jejichž nesplnění hrozí nějaký průšvih a postih ze strany státu.Jak se to vlastně dá obejít? Funguje to takhle i když odcestuješ někam jinam? Co já vím, kdyby ses třeba věnoval meditacím v tibetu, nebo tak něco.
Potom zřídit účet pro podnikatele u FIO, protože starý jsem měl u mbanky a od té jsem odešel už dávno.Jenom pro ostatni: Pekna vec na FIO je, ze ucet pro podnikatele je taky zdarma. Jine banky za to, prinejmensim driv, chteli platit, ale pritom (jak je receno v clanku) zakon zadny specialni "podnikatelsky ucet" pro fyzicke osoby vlastne ani nevyzaduje (ackoliv lidi to vseobecne moc nevi).
posraný formulář, který má validace napsané v javě, která už ve firefoxu ani v chroimiu nejede (palemoon zachraňuje den)A jeste maji drzost tam napsat, ze to Chrome od verze 42 prestal podporovat a navod, jak si to mas zapnout. Od Java appletu se upustilo predevsim kvuli bezpecnosti. Pokud ty validace jsou nejak rozsahle a nechteji kompletne zahodit stavajici kod, slo by zkusit to pomoci GWT transkompilovat do JS.
Pak se registrovat na finančákPri preruseni zivnosti se snad z financaku ani odregistrovavat nemusis, ne?
Nemůžu si pomoct, ale vždycky z toho mám takový zvláštně zaražený pocit, asi jako kdyby mě venku v noci přepadl zloděj, ale místo nože držel knížku se zákonama a chtěj po mě, abych si sám vypočítal kolik mu zaplatím podle rodnýho čísla, datumu, délky předloktí a zisku za minulý rok.Jo, presne. Vzdycky si rikam, proc by byl takovy problem, aby byl pro celou statni spravu jeden centralni portal (zdravotni pojistovny jsou sice teda technicky vzato snad soukrome, ale tak muzou tam mit nejak pristup). Tam bys klikl, ze chces podat danovy priznani, napsal tam zakladni udaje (hruby obrat, naklady/procento, pocet mesicu cinnosti, popr. dalsi udaje jako jsou prijmy z najmu), udelalo to report na financak, CSSZ i zdravotni pojistovnu a rovnou ti to reklo, komu mas kolik zaplatit/doplatit. Takhle si musis treba sam pocitat i uhrn zaplacenych zaloh (a pro jistotu kazdorocne posilaji dopis), pritom by tohle vsechno mohlo byt pristupne elektronicky, v realnem case a predvyplnene ve formularich. S lidmi bys to resil jen v pripade, ze by neco nesouhlasilo, potreboval bys s necim poradit apod.
A zkoušel to už někdo navrhnout svému zastupiteli?Jen malou poznámku k tomuto. Jsem předsedou SVJ (a tím to jako vůbec nechci srovnávat se starostou nebo krajem nebo poslancem), prostě odněkud se začít musí. Aktuálně řešíme nové stanovy, je to jen 16 stránek poměrně pěkně a srozumitelně napsaného textu. NOZ o SVJ mluví asi tak na 2 stránkách. Lidé (vlastníci) měli možnost si k tomu říct své připomínky (je to jejich majetek). Sešlo se asi 30 připomínek. Relevantních připomínek 0. Spousta lidí se vyjadřovala k tomu, že je to příliš dlouhé, a že to ani nepřečetli celé (mno 16 stránek někdo nepřečte? Nechápu.). Někteří vlastníci se vyjadřovali ke zcela jiné právnické osobě (prostě neznají rozdíl mezi SVJ a Sdružením - u nás je to lehce komplikované), takže jejich poznámky jsou sice hezké, ale týkají se zcela jiného problému (a některým lidem jen tohle bylo nutné asi 20 minut vysvětlovat). Další poznámky jsou jen toho typu, že někomu se něco nelíbí, přičemž to co se mu nelíbí je dáno zákonem (který, ty dvě stránky, pochopitelně nečetl vůbec nikdo). Takže jen za posledních 14 dnů jsem měl 4 porady, 30 připomínek, 10 lidí a výsledek je čistá nula. Takže tak. Jak jsem psal, jako fakt to nechci srovnávat, ale k tomu, aby měl člověk relevantní připomínky je fakt potřeba, aby se tomu soustavně věnoval. Opravdu to nelze dělat tak, že se zítra někdo sebere a půjde za zástupcem a tam mu něco přednese (já vím, že jsi nic takového nenavrhoval, píšu to jen jako poznámku). Jak to u lidí nastartovat nevím (resp. nad tím marně přemýšlím posledních 5 let), asi je nutné tohle dělat kontinuálně a rovnou od školy (však co dokázal už jen sám ten student z Prostějova).
To je mnohem jednodussi emigrovatKam? Neskromně si myslím, že ČR je momentálně jedna z nejméně špatných zemí. Bohužel.
Tiskni
Sdílej: