Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Svého času vznikl systém "PES", který byl zaveden ministrem tuším Blatným. Když odhlédneme od politiky, kterou se tady zabývat nechci, tak jsem na něm viděl dvě úplně nezávislé pozitivní věci - jednak se snažil zavést nějaký systém do naprostého chaosu (ale to je politika, takže to hned opouštím) a taky se mi hrozně líbily ty piktogramy k jednotlivým stupňům / barvám psa - jak se ten pes tvářil, to bylo úplně skvělé. Prostě mám rád psy. 
Pak přišel další ministr - už nevím který - a pes šel zdánlivě do propadliště dějin. Vtipné na tom je, že ve skutečnosti nešel. Ten další ministr psa nezrušil, došlo časem jenom k odstranění linku na psa z té koronavirové stránky, ale samotný pes byl nadále propočítáván a žil si svým vlastním psím životem. Myslím že dokonce nikdy nedošlo ke zrušení jeho navázání na koronarestrikce - jenom byly časem přeplácnuty novými nařízeními a vyhláškami. Takže pes existoval i přes prázdniny, kdy se vtipně držel na své fialové barvě, kde jej ministři "zapomněli" při jeho upozadění, i když jsme měli jenom desítky nakažených denně. Já jsem psa pořád ještě občas sledoval a bylo celkem zajímavé, že byl docela dobře nakalibrovaný. I letos na podzim byl tak o tři týdny rychlejší a dopředu věděl, že se blížíme do průšvihu.
Rád si představuju, jak to ve skutečnosti funguje. V mé představě je na ÚZISu skupinka pěti úředníků, elitní tým můžů a žen ve státní správě v jedné menší open-space kanceláři v betonové budově v centru Prahy. Do práce jedou ráno metrem a tramvají, v perfektně padnoucích košilích s kravatami nebo v kostýmku, nažehlené kalhoty a v ruce kufřík. Týmu šéfuje hubený vysoký postarší chlapík, usměvavý, ale tvrdý a zásadový, který se umí za své podřízené postavit. Pak je tam krásná mladá nerdka s brýlemi a kudrnatými blond vlasy, ajťák je hubeňour, který si jako jediný vydobil možnost chodit v mikině a do práce jezdí na motorce. Poslední dva jsou "dataři" ve středním věku, muž a žena, mají spokojené rodiny, on rád rybaří a ona je blázen do pěstování kaktusů. V práci ráno review meeting, flipchart, nějaká data na projektoru, pak ke strojům, kafe, spočítat všechny parametry, obvolat nemocnice, které nedodaly data. Obídek v jídelně - na takovém tom plastovém tácu, prověřit data, vyhledat nesrovnalosti (jaktože nemocnice ve Vrchlabí vykazuje více obsazených lůžek, než má kapacitu?), vyřešit všechny problémy, spočítat psa. Nakonec takový ten pocit z dobře vykonané práce, rozvalit se v křesílku u počítače a jenom se usmívat, jak jsme to dnes zase zvládli. Po práci pak zase metrem a tramvají do svých domovů, na předměstí, kde čekají rodiny, kočky a psi. Šéfa vítá jeho manžekla, usměvavá dáma se stříbrem ve vlasech, pusu na tvář, tak jste to dnes zase všechno zvládli? To je dobře, sednou si pod strom a sledují nádherný západ slunce...
Všecho pěkné ale jednou končí a 17. října se stalo něco, co bylo psovi osudným. Nevíme přesně, co to bylo, ale pes už není. Od 17. října nerobíhá výpočet a ukazuje jenom "Žádná data". Celkem mě to znepokojuje. Ale můžeme se podívat ještě pár dní na ocas psa na stále ještě funkční stránce:
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/pes
Doufám jenom, že se tým psa má dobře a že ajťák nakonec sbalil tu nerdku. A ty pse, měj se fajn v křemíkovém nebi, kamaráde, měl jsem tě rád.
Tiskni
Sdílej:
jednak se snažil zavést nějaký systémJakoze vyumelkovana matice na omezeni obcanskych prav na zaklade umelych indikatoru, ktere jsou subjektivne a selektivne vybrany, ti prijde jako system? OMFG
taky se mi hrozně líbily ty piktogramy k jednotlivým stupňům / barvám psa - jak se ten pes tvářil, to bylo úplně skvěléSpolu s usatym dokturkem a cervenym svetrem toto byl takovy ten dementni patos cele situace, kterym vlada delala z lidi nesvepravne dementy. A ty jim to jeste pochvalis, ze pes na tebe v patem stupni hezky vrci.
A ty pse, měj se fajn v křemíkovém nebi, kamaráde, měl jsem tě rád.Mrtveho prasiveho orecha mi lito neni! Dobre, ze byl utracen.
Mrtveho prasiveho orecha mi lito neni! Dobre, ze byl utracen.Seš ošklivej.
Jsem. Nejhnusnejsi z hnusnych.S dovolením to už jsem já. Třetiřadý občan-prašivý pes.
frackovskou rozmazleností a svobodouEh? Rozmazlenosti? Chtit zachovani osobni svobody je rozmazlenost? To jako svoboda ma byti luxusem? Ach jo.
oslední (neaktualizovaná) data co vyjely, jsou z 9.12.2021Nemá to být 12.9.2021?
Chcipl PESENDLICH
Ty uz jsi normalne uplny blazen, kamarade
Bež radeji honit péro nad obrázkem Putina
když se budete furt hádat tak vám jako zatrest řeknu jestli je zeman mrtvej nebo živej a přídete vo překvápko :D ;D
jakože kulweit jezdí na motorce?? :O :O :D ;D