Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ještě minulý pátek jsem si myslel, že napjatou situaci na Urajině pořeším jedním odeslaným starším spacákem a můžu se poplácat po zádech, jak jsem udělal maximum. Nicméně není nad to mít dobré a akční kamarády, nejlíp skauty, kteří zavolají, kdykoli je něco potřeba (díky Lenko) a od té doby už je to jedna jízda. A tak se stalo, že od minulé neděle obývá náš dům ještě dalších devět lidí - tři maminky, babička a pět dětí. Sem bych chtěl sepast nějaké zkušenosti a postřehy, protože jsem zjistil, že poměrně dost času trávím tím, že vysvětluju různým lidem, jak to jde.
V jakém jsou stavu?
Většina z nás si pod pojmem "válečný uprchlík" představuje ubrečenou maminku s malou holčičkou, která má nudli u nosu, obě jsou oblečené do špinavého a roztrhaného oblečení a mají žízeň a hlad. Někteří opravdu mohou takto vypadat, ale většinou to tak není! Uprchlíci vypadají úplně normálně, v autobuse je nepoznáte. Navíc východnější národy (ano Slováci, dívám se i na vás) kladou oproti nám na vzled trochu větší důraz, takže třeba u nás v domě jsme my ti "víc otrhaní". Je to trochu problém, protože pokud nevypadají dostatečně "otrhaně", občas se vyskytují reakce typu "na tyto my tady přispíváme?"
Psychicky - nevím, nejsem žádný psycholog, ale určitě je to darda. Každý, kdo uvažuje o nabídce ubytování, by si měl uvědomit, že existují rozdíly mezi přátelskou návštevou - co já vím - při výměnném pobytu dětí z Rumunska a tady tímto. Postoj "naše děti se těší na jejich děti" je zcela v pořádku a velmi zdravý - to je jedna z nejlepších věcí, které jim můžeme nabídnout, ale pozor - nemusí to takto úplně fungovat. Je potřeba dávat jim prostor a počítat s tím, že to může jít jenom pomaličku. Taky pozor na "efekt pěkného oblečení" - pokud se návštěva cítí dobře, zase to občas může (i v hostitelích) vyvolávat otázku, jestli bychom neměli pomáhat někomu potřebnějšímu. (Neměli!)
Naše návštěva se ze začátku hodně bála a dá se říct, že se bojí pořád, moc se jim nechce komunikovat. Ale posouváme se, s dětmi to jde rychleji, s dospělými pomaličku. Přijde mi, že pořád čekají, kdy je prodám někam do otroctví nebo tak něco. Diskuse je občas docela divná, když třeba nevěří, že opravdu nechci žádný nájem a jakoby v tom hledali nějaké "ale".
Když přijeli, dalo se s nimi poměrně špatně komunikovat, nedokázali odpovídat na otázky "chcete to takto nebo takto?" Nevěděli, nedokázali to řešit. Skautky jim připravovaly (a připravují) program, ze začátku jsme s nimi nemohli komunikovat stylem "Chcete ráno jít na setkání? V kolik hodin vám to vyhovuje?" Museli jsme používat oznamovací věty - "Ráno máte setkání, v 7:30 vyjdete z domu, 7:40 vám jede autobus, přijdete na faru." Po týdnu už fungují líp, "chcete do ZOO nebo budete doma?" vyberou možnost. Tipuju, že se bojí / stydí si o něco říct, třeba jsem jim slíbil mikrovlnku a zapomněl na to, za celý týden se neozvali.
Samostatné nebo sdílené bydlení?
V okolí máme případy, kdy se tady těm návštěvám nabídly buď pokoje v domech / bytech, nebo v podstatě samostatné bydlení s plným soukomím, jako u nás. Postupem času mi přijde, že "společné" bydlení u někoho v bytě je o fous lepší, aklimatizace probíhá rychleji. Problém je v tom, že je to poměrně vyčerpávající i pro hostitele (ale všichni jsou hodně stateční!) a je to jenom na krátkou dobu, nebo pro specifický naturel hostitele.
My jsme připravili v podstatě kompletní bydlení, máme jenom prádelnu v jejich kuchyni, resp. oni mají narychlo vybudovanou kuchyň v naší prádelně. Je lepší, že takto to můžeme vydržet poměrně dlouho a nemusíme je stresovat dalším stěhováním.
Každopádně jedna věc - moc si neumím představit, že někoho vysadí z vlaku a někdo jej šoupne někam do opuštěné chatky na Vysočině, kde nakoupí potraviny a jinak tam "mají všechno". Ať jdou do samostatného nebo sdíleného bydlení, je dobré se jim třeba týden věnovat a ukázat jim okolí, město, les, říct jim, že jsou v bezpečí, být na ně hodní. Takový ten "kickstartový" týden dva ve společném bydlení mi přijde extrémně důležitý / přínosný. Je potřeba naučit je jezdit MHD a aby se vyznali v mapě.
Důležitá věc - oni přichází do cizí země, kde nikoho neznají a neumí jazyk. Je pro ně extrémně důležité, aby nezůstali sami, aby byli spolu. Našlo se hodně lidí, kteří nabízeli jeden pokoj (i za to díky), ale pokud se tam nevejdou aspoň dvě maminky a nějaké děti, nemá to smysl. Dají přednost tomu "zmáčknout se" a budou chtít být pohromadě. Tak se stalo, že v naší 2+1 (i když ne úplně malé) je jich devět. My jim samozřejmě nabízíme možnost rozestěhovat se, aby měli trochu komfort - třeba ji využijí později.
Jak jim v ČR pomoct?
Kromě pomoci s ubytováním je určitě dobrým nápadem nabízet jim nějaký program. Školu, výlety, práci, vzít je na skautskou schůzku, do ZOO. Pokud nevíte, kde začít, najděte si nějakou komunitu nebo se zeptejte nějakého ubytovatele. Pokud tomu nerozumíte a nemáte s tím zkušenosti, tak si z toho nic nedělejte, my jsme na tom stejně. Něco funguje, něco ne, pořád vidím Magdu, jak se s nimi snaží komunikovat - jaký je plán na týden, co je potřeba udělat, oni na ni jenom koukají a vůbec nechápou, bez překladatele to nešlo. Ale zkoušela to, je dobrá, kudoz.
Hmotné pomoci tady na místě je poměrně hodně - charita má spoustu oblečení, bot atd. Trochu problém je v tom, že naše dvě maminky jsou třeba původně prodavačky z butiku a všichni opravdu přjeli "jak ze žurnálu", takže nabízet jim prochozené charitní botičky... No ještě na ně přijde. Potravinová banka sice funguje, ale její problém je v tom, že je v ní sice tuna slaných brambůrků, ale nejsou tam těstoviny, nebo naopak a určitě v ní nebudou nikdy jogurty nebo jablka. Mnohem praktičtější je dát peníze ubtovateli, nebo rovnou jim a vzít je na nákup.
Přístup "udělám jim velký nákup" funguje taky, hlavně po nastěhování je to velká pomoc. V běžném provozu ale vede k plýtvání jídlem, protože nákupčí neví, co mají k dispozici, takže pak se vyhazují - co já vím - okurky (které nemají rádi), ale chybí máslo, nebo tak něco, takže se stejně musí do obchodu. (Ale to zvládnem.)
Pro mně je poměrně výhrou, že beru peníze ze sbírky v naší komunitě, kde si navzájem důvěřujeme, takže si vezmu třeba 4000Kč, nakoupím nebo zajedem nakoupit a nemusím nikomu nic vykazovat. (Ale účty si nechávám, pokud mě bude někdo chtít zkontrolovat. ) Všechno je na dobrovolnické bázi, takže na režii nejde ani koruna. Pokud umíte najít takovou komunitu, pak do ní dávejte peníze - je to nejjednodušší.
Co nedělat
Pak tady mám tipy, co nedělat. Nenoste prošlé potraviny, plesnivý chleba apod., že to "bude ještě pro Ukrajince dobré". Prostě to vyhoďte do popelnice. Podobně staré pročůrané matrace, roztrhané oblečení. (To si zatím schovejte, třeba na něj ještě přijde.) Nenakupujte jídlo bez předchozí domluvy - předejdete plýtvání. Nebo jej nakupujte pouze trvanlivé a dejte jej do potravinové banky.
Nebavte se s nimi o válce, pokud nechtějí. Bavte se o počasí, jak se jim bydlí, co dělají rády děti, vemte si nějaký ukrajinský recept, nabídněte nějaký svůj...
Nechoďte se na ně dívat "na návštěvu". Toto není ZOO. Pokud je chcete vidět, nabídněte nějakou službu hostiteli - třeba že je vezmete na nákup, nemají auto.
Vlastní psychika
Teď na co se připravit u sebe. Asi milion telefonátů - lednička, sporák, elektrkář, matrace lůžkoviny, nádobí. (Svůj obvyklý měsíční kredit jsem vyčerpal tuším 3. 3.) Pak okolo nich - společná setkání s jejich kamarády, nakupování, ukázat MHD, město... Vyčerpání, málo spánku, otázky, jestli děláme správnou věc. Milion odpovědí na variace na otázku "jak se máte". V práci výkon tak 10%. Pokud do toho někdo jdete, vemte si týden volno.
Nicméně taky velká podpora od lidí, po týdnu konečně dobře spím, dobrý pocit. Taky si začínáme zvykat, že nemáme spodní patro. (Dcerka bydlí v obýváku, já mám pracovnu tamtéž.) Začíná se dařit komunikace, domácnost směřuje k běžnému provozu. Soused ob jeden dům už má taky "návštěvu". Kudoz.
Závěrem
Tento článek je zaměřen pouze na pomoc v ČR. Jak pomoci na Ukrajině do toho nechci míchat - jednak to nevím, druhak se tomu věnují jiní. Pokud se rozhodujete, jestli (například finančně) pomoci u nás nebo na Ukrajině, pomozte hlavně na Ukrajině a pak teprve u nás - my to tady nějak zvládnem, situace třeba v Kyjevě je o hodně horší.
No a nakonec dobré rady: Nečtěte pořád zprávy. Jednou za den stačí. Stejně s tím nic neuděláte. Navštěvujte ubytovatele (pokud mají čas), povídejte si s nimi, podpořte je, dejte si s nimi panáka slivovice, řekněte jim, že dělají dobrou věc. (Občas si nejsou jistí.) Choďte na demonstrace, pošlete peníze na Ukrajinu, podpořte místní ubytovatele, pokud můžete, zapojte se. Šiřte ukrajinskou propagandu do Ruska. Nehádejte se s trolly. Projděte se venku. Relaxujte.
Prosím nezaplevelujte diskusi, držte se tématu, na proruské, protiruské, vojenské a jiné diskuse si napište vlastní blog. Na otázky k tématu rád odpovím - v diskusi nebo klidně i osobně přes profil, ale neposílejte mi nabídky pomoci.
Tiskni
Sdílej:
Osobně mám ten názor, že průměrný Rus je stejně tak rukojmím této války, jako UkrajinecTo se bohužel nevylučuje s tím předchozím výrokem...
Nečtěte pořád zprávy ... Pokud by se situace nějak obrátila, nemám problém ubytovat ruské maminky s dětmi.Ve zprávách píšou o tom, že se lidé vůči Rusům, co tu žijí dlouhodobě, chovají jako svině. Nečíst zprávy a přečíst tento blog je mnohem lepší nápad.
Jinak furt si rikam, jak se museli citit lide z pohranici, ktere po valce vyhnali vlastni spoluobcane.
?
jenom když se tam jakoby nebydlí ne?? když se normálně používá/pouští tak nezamrzne ne?? :O :O
Pěšky do 30 minut je okresní město.Přečtěte si blog a diskuzi. Ti lidé se bojí jít do pár minut vzdáleného obchodu. Mně z toho vychází, že je fakt nemůžete jen tak vysadit na chatě, která je "jenom" půl hodiny od města. (Pokud byste tam chtěl být s nimi, to je něco jiného.)
Mohu v chatě trvale bydlet?
Stavební zákon říká, že lze bydlet lze pouze v budovách určených kolaudačním rozhodnutím k trvalému bydlení. Nicméně nikdo vám samozřejmě nemůže zakázat, abyste ve své chatě měli všechny své věci a strávili jste v ní 365 dní a nocí za rok. Jediný problém, který by mohl nastat, je s trvalým bydlištěm.
Mohu mít hlášené trvalé bydliště v budově s číslem evidenčním?
Někdy. Občan České republiky může být hlášen k trvalému pobytu v objektu, který je určen k bydlení, ubytování a nebo individuální rekreaci a je označena číslem popisným nebo evidenčním (případně ještě orientačním).
Může se tedy stát, že budova bude mít číslo evidenční a stejně v ní nebudu moci mít trvalé bydliště?
Ano. To se stát může. Jak již bylo řečeno, bydlet lze jen v budovách určených k bydlení, individuální rekreaci či ubytování, byť by měly pouze číslo evidenční. Zda se v budově dá trvale bydlet, vám sdělí na příslušném obecním úřadu, případně vám poradí, co by bylo potřeba provést za změny, aby ke změně užívání mohlo dojít.
U nas je to skoro presne tak ako je to popisane v blogu. Pri lamani jazykovej bariery nam asi najviac pomohol google translate a velmi pomale rozpravanie. Potom sme prisli na to, ze vela slov mame podobnych alebo s podobnym vyznamom. zopar mojich postrehov.
- von nechcu vobec chodit, stale maju obavy, ze ich niekto cudzi nabiere do auta.
- lady sa pomaly lamu je tu stale citit velka obozretnost z ich strany
- stale su na mobile
- pomohlo spolocne nenasilne robenie drobnych domacich prac (vylozenie/nalozenie umyvacky, vynesenie smeti, vylozenie nakupu, atd...)
- Oleg (13r) sa ponukol ze mi pomoze povysavat auto
- Nina (42r) sa ponukla ze bude vysavat a mopovat
- zoznam na chladnicke co potrebuju kupit
- spolocna dohoda na jedalnicku a priprava jedla, spolocna priprava ich oblubenych jedal
- maju so sebou nejake peniaze ale stale sa boja ist do obchodu vzdialeneho 15min pesi - ani v sprievode
- nekupujeme ani nemame v zasobe ziadny alkohol ani pivo
- mame podporu od rodiny a susedov, darovali nam tvanlive drobne potraviny (mrazena zelenina, mrazene maso, cibula, zemiaky, jablka, cerealie, cukor, sol)
Česko je jedna z nejbezpečnějších zemí na světěOpravdu by mne zajimala metodika takoveho mereni.
jo sociálně vyloučený prostředí ňáký neomarxistický buňky/kliniky je víc rizikovější než průměr čechie :D :D :P :P
parky/aleje sou stererotyp tvořej asi 'jenom' 9% celkovýho počtu znásilnění hele
mnohem víc rizikovější sou lidi z vokolí voběti + takový u kterejch by to jakoby vůůůůbec nečekala nebo hledala vochranu dokonce :P :P :D :D :D :D ;D ;D
neni yandex jakoby ruskej?? nemužou ho rusáci ušmiknout i s celým ruským internetem teďko zapár dní?? :O :O
............když budu děsně paranojdní yandex muže překládanejma větama doxxovat 'nacisty' pro případnou 'denacifikaci' čechie :O :O :O :O
Vykašli se na google translator, je to sračka. Na slovanské jazyky je mnohem lepší deepl.Nejenom slovanské. Rozdíl je markantní i u překladů mezi Angličtinou a Němčinou.
No, byl bych opatrnější. Před časem vyšlo v angličtině a následně v češtině pár oslavných článků na DeepL a od té doby valí ten šílený hype. Všechny ty články byly z hlediska hodnocení výstupů strojového překladu metodologicky naprostá katastrofa a mnohem víc vypovídaly o neznalosti, neschopnosti a osobních preferencích autorů než o skutečných kvalitách jednotlivých překladových systémů. Když se člověk podívá na kvalitněji a na větších vzorcích dělané analýzy, zjistí, že realita je trochu méně spektakulární. DeepL je opravdu velmi kvalitní překladač a dost často překonává Google i jiné běžně rozšířené generické systémy. Nicméně rozdíly často nejsou nějak velké a také velmi záleží na konkrétní jazykové kombinaci a na konkrétním tématu zdrojového textu. Jsou jazykové kombinace a témata, kde Google a jiné překladače překonávají DeepL a jsou jazykové kombinace a témata, kde je tomu naopak. Navíc se to velmi rychle mění. Jeden půlrok je v něčem lepší jeden systém, další už jiný. Každopádně takové ty klasické internetové výkřiky typu zapomeňte na Google, DeepL je jasně lepší, neberte vážně...
Lepší studie viz reporty poskytované společností Memsource:
https://infogram.com/memsource-mt-report-q1-2022-1h7j4dv1q8j1v4n?live
https://www.memsource.com/uploads/2021/10/04/mt_report_q3_2021.pdf
https://www.memsource.com/uploads/2021/07/15/mt_report_q2_2021.pdf
A ještě lépe ty od společnosti Intento:
https://try.inten.to/mt_report_2020
https://try.inten.to/machine-translation-report-2021/
protože z češtiny do ukrajinštiny překládá podle mě tak, že to přeloží přes angličtinuAno
Když nic, tak Google translator. Je dobré do něj psát anglicky, protože z češtiny do ukrajinštiny překládá podle mě tak, že to přeloží přes angličtinuNám před 5 lety ve škole tvrdili, že jako velkou novinku mají jeden překladač pro všechny jazyky, a překládají něco jako
<to_ES>Mé vznášedlo je plné úhořů.
Tady tohle. Samozřejmě kvalita může být snížena tím, že máš málo trénovacích dat přímo pro daný pár, ale nějaké překlady explicitně „přes angličtinu“ tam nejsou.
Věřím, že i bez urážek dokážete komunikovat
Zobrazit komentářOstatně, i sám autor blogpostu přiznal, že nemá do budoucna žádnou exit strategii.
Já na rozdíl od tebe a od něj podobnou zkušenost z minulosti mám. Měl jsem takhle ubytovaný jeden pár asi měsíc a po téhle zkušenosti bych už do ničeho podobného znova nešel. A to jsem tenkrát ještě neměl rodinu.
Obstarat panelákový byt za 60 k není problém – pokud jsi ochoten platit tak vysoký nájem 8-P, protože za tyhle peníze nekoupíš ani byt v Chánově.
Tak to se snad rozumí samo sebou. Charita financovaná státem, je zločin na daňových poplatnících, neboť k tomu vláda od nich mandát nedostala. Jenže solidaritu na dobrovolné bázi si může dovolit jen ten, kdo na to má prostředky – ať movité či nemovité.
Jenže to vyžaduje chladnou hlavu a přístup bez emocí. Jsem opravdu zvědav, jaká bude situace tak někdy v květnu, červnu. Až se naplno projeví rostoucí ceny pohonných hmot a energií.
Zajímavé je také to, jak najednou ti co vyřvávali o “vítačích” sklapnuli. Zřejmě se obávají, že by za to mohli dostat po tlamě, nebo rovnou nějaký flastr za šíření dezinformací.
Charita financovaná státem, je zločin na daňových poplatnících, neboť k tomu vláda od nich mandát nedostala+1 Podepisuji.
Jenže to vyžaduje chladnou hlavu a přístup bez emocí. Jsem opravdu zvědav, jaká bude situace tak někdy v květnu, červnu. Až se naplno projeví rostoucí ceny pohonných hmot a energií.Clovek musi predevsim, a to je i jedna ze zasad prvni pomoci, pomoci nejdrive sam sobe a pomoci druhemu nesmi (nemel by) ohrozit sam sebe ci nekoho dalsiho. Az dopadne inflace, ceny energii a paliv, tak jeste muzeme cumet, to je pravda
Zajímavé je také to, jak najednou ti co vyřvávali o “vítačích” sklapnuli. Zřejmě se obávají, že by za to mohli dostat po tlamě, nebo rovnou nějaký flastr za šíření dezinformací.Tomuto presne nerozumim. Kdo jsou ti, co vykrikuji o vitacich? Mas tim na mysli odpurce prijimani migrantu? Rekl bych, ze spousta z nich nyni prispiva na uprchliky. Proste valecny konflikt je blize, tyka se kulturne malo odlisne zeme, prichozi jsou krestane, atd.
Ja chtel jen napsat, ze zivot ve "velkomeste" neni zadarmo. Kde je poptavka a urbanismus, rostou ceny.To je právě to. Dnes máš “velkoměstské” ceny i v prdelích, kde bys jinak chcípnul hlady bez práce, protože jde o lokality, kde ženou ceny nahoru zbohatlíci, co si tam budují své oázy. Jeden příklad za všechny. Jiný kamarád koupil kolem roku 2003 v Beskydech 2,5 hektaru i s chalupou navrch za 350 tisíc. Dnes se prodávají pozemky v téhle lokalitě za 1300 Kč za metr – pokud vůbec jsou k mání.
Aby mohli rozfofrovat dalsi bilionAno, toho se taky bojim. V nouzaku ma vlada daleko rychlejsi moznost, jak delat "zakazky".
V tom slavnym praglu pak nezvladnou obslouzit ... 3 000 lidi. lol.Stat by udelal nejlepe, kdyby toto neresil vubec a nechal to na lidech a dobrovolnosti. Toto oplati ostatni skoro o vsem.
Takze dalsi krasna ukazka toho, jak ten stat vlastne vubec nefunguje a je nacase ho zrusit.Moje rec. +1
Dokonce zneuzil teto situace k vyhlaseni nouzoveho stavu.
nj jinak asi jako ta neschopná spolunistikcá&stanpirácká banda řešit nějaký relálný problémky neumí :/ :/ pandemickej zákon byl náš krym cenzura internetu doněck teďko sme někde u nouzostavovovýho luhancka a zcahvilku ztý naši pomyslný ukrajiny moc asi jako nezbyde :D
Vláda může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.
......
Nouzový stav se může vyhlásit jen s uvedením důvodů na určitou dobu a pro určité území. Současně s vyhlášením nouzového stavu musí vláda vymezit, která práva stanovená ve zvláštním zákoně a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod omezují a které povinnosti a v jakém rozsahu se ukládají. Podrobnosti stanoví zákon.
Takže ty okurky už nikdo jíst nebudete?
Obecně utíkají spíš schopnější, vzdělanjěší a akčnější lidi.Mas nejaka data pro potvrzeni tohoto sveho soudu? Nebo te to ucili ve na zakladce?
Krom velmi starých, velmi zraněných a těch, kdo chtějí bojovat a bránit svou zemJa bych neutekl. Z me pudy mne nikdo nedostane. Lide, jako jsem ja, neutikaji.
velikonoce slavěj ale ňák pozdějc než my a ikdyž vyráběj kraslice tak nekoledujou ale dělaj snima nějaký křesťancký magický rituály při kterejch se nazájem všichni polejvaj vodou hele :O :O
a to nám slibovali žeto letos jako konečně bude normální :D
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda si myslíte, že je možné zvládnout někoho ubytovat v bytě, kde by byl k dispozici jen jeden pokoj. S přítelem žijeme v bytě 2+kk - v jednom pokoji bydlíme my a druhý pokoj je po spolubydlícím volný. Rádi bychom se zapojili do pomoci, ale nejsme si jisti, jestli to pro nás není "příliš velké sousto". Jelikož jsme oba studenti nemáme ani tak velké množství finančních prostředků. Děkuji za Vaši odpověď, Klára
Naši jsou s pořádkem v pohodě, ale to bude velmi individuální.
Fakt nechápu, jak by si mohl někdo myslet, že by ukrajinky byly bordelářky. Ač velice nerad, musím konstatovat, že svičník, jaký jsou schopny kolem sebe mít některé ženské žijící v ČR, jsem fakt neviděl nikde jinde. Když jsem dělal kdysi na intru, tak se mi z obsahu skříněky na dívčích pokojích zvedal kufr. Kdo to neviděl na vlastní oči, tak by neuvěřil. Spodní prádlo se jim tam válelo v prachu a špíně. No fuj. Ani kolo bych o ně neopřel. A když jsem kdysi v Brně navštívil doma jednu kamarádku, jejich postele vypadaly tak, že bych si šel raději ustlat ven na chodník, kdybych náhodou potřeboval přespat.