Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
prezident Lindberg: Vaše teorie je zajímavá, otče, ale nemáme čas ji prozkoumat.
happypenguin.org nejede, nejen že přišli o data, protože jim odešel HD, ale (světe div-se) ve stejný čas jim selhala záloha. Tak hodně štěstí při obnově
na netu lze najít různé generátory - čehokoliv ... obsah generuje další obsah, Iternet replikuje a morfuje sám sebe ...
Dnes ráno, při cestě na hromadný dopravní prostředek, jsem potkal matrix. Ale než mi došlo co to znamená, už bylo pozdě ... se vracet ...
Mám za úkol migrovat webhosting k jinému poskytovateli. Těch pár PHP stránek a tabulky v MySQL zvládnu bez potíží. Otázka je, jak elegantně migrovat poštu cca patnácti účtů (tedy e-maily a adresáře, které jsou stále na serveru).
Na Internetu může jeden najít cokoliv (ať už to znamená cokoliv) a taky lze najít různé vlastní názory.
Před chvilkou (14.11.2009 22:22) skončil na ČT1 projev presidenta Havla, který lze s nadsázkou považovat za jeho další novoroční projev. Kritizoval v něm ústavu, vliv peněz na naše životy, politické strany, živelné zabírání našeho životního prostoru stavbami typu hypermarket/sklad/průmyslová zóna, ...
Když jsem si na čt24 četl titulek něco jako: Nový OS Microsoftu ... tak jsem se těšil na zajímavou reporáž o novém W7 nebo Windows Singularity, ale jakým překvapením bylo vystoupení pana Krčmáře ...
Jedním okem jsem zahlédl upoutávku na pořad Svobodný software na Z1 v úterý 22.9.2009 ve 20:00.
Důvodem proč můj desktop vypadá, tak jak vypadá (zvolené téma v xfce) je, můj oblíbený BeOS. A nějakou dobu už sleduji projekt Haiku OS - komunitou vyvíjený nástupce.
Tak jsem se po dlouhé době díval na NASA TV ... zrovna příjemný ženský hlas komentoval dění ...
Někdy kolem roku '93 jsem přestal vytvářet obrazy [1] [2]. Teď víc čtu. Asi jsem si myslel, že nedokážu konkurovat ostatním. Příliš sem se s ostatními srovnával (asi). Někde mezi lidovou školou umění a několika pokusy o průnik na Favu jsem (samozřejmě) zjistil, že to dělám (chci dělat) jen pro sebe. A na tohle prosté zjištění stačilo pouhých patnáct let :)
Předem upozorňuji že to co bude následovat není "nic proti ničemu". Jen jsem napsal do internetového radia Radyjo Mlha do pořadu Báseň na přání (nebo také: Báseň na praní) že chci, a teď cituji: "báseň o linuxu" (s malým l).
Ne Jirka analfabet určitě není. Číst a psát umí: (Článek JXD: Jsou linuxáři rasisté?) - tedy bulvár jak ze škatulky.
Jirkovi to vůbec nezávidím. Až opadne vlna zájmu o jeho bezhlavé strefování se do Linuxu. Koho si vybere pak?
:D