V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
prezident Lindberg: Vaše teorie je zajímavá, otče, ale nemáme čas ji prozkoumat.
happypenguin.org nejede, nejen že přišli o data, protože jim odešel HD, ale (světe div-se) ve stejný čas jim selhala záloha. Tak hodně štěstí při obnově
na netu lze najít různé generátory - čehokoliv ... obsah generuje další obsah, Iternet replikuje a morfuje sám sebe ...
Dnes ráno, při cestě na hromadný dopravní prostředek, jsem potkal matrix. Ale než mi došlo co to znamená, už bylo pozdě ... se vracet ...
Mám za úkol migrovat webhosting k jinému poskytovateli. Těch pár PHP stránek a tabulky v MySQL zvládnu bez potíží. Otázka je, jak elegantně migrovat poštu cca patnácti účtů (tedy e-maily a adresáře, které jsou stále na serveru).
Na Internetu může jeden najít cokoliv (ať už to znamená cokoliv) a taky lze najít různé vlastní názory.
Před chvilkou (14.11.2009 22:22) skončil na ČT1 projev presidenta Havla, který lze s nadsázkou považovat za jeho další novoroční projev. Kritizoval v něm ústavu, vliv peněz na naše životy, politické strany, živelné zabírání našeho životního prostoru stavbami typu hypermarket/sklad/průmyslová zóna, ...
Když jsem si na čt24 četl titulek něco jako: Nový OS Microsoftu ... tak jsem se těšil na zajímavou reporáž o novém W7 nebo Windows Singularity, ale jakým překvapením bylo vystoupení pana Krčmáře ...
Jedním okem jsem zahlédl upoutávku na pořad Svobodný software na Z1 v úterý 22.9.2009 ve 20:00.
Důvodem proč můj desktop vypadá, tak jak vypadá (zvolené téma v xfce) je, můj oblíbený BeOS. A nějakou dobu už sleduji projekt Haiku OS - komunitou vyvíjený nástupce.
Tak jsem se po dlouhé době díval na NASA TV ... zrovna příjemný ženský hlas komentoval dění ...
Někdy kolem roku '93 jsem přestal vytvářet obrazy [1] [2]. Teď víc čtu. Asi jsem si myslel, že nedokážu konkurovat ostatním. Příliš sem se s ostatními srovnával (asi). Někde mezi lidovou školou umění a několika pokusy o průnik na Favu jsem (samozřejmě) zjistil, že to dělám (chci dělat) jen pro sebe. A na tohle prosté zjištění stačilo pouhých patnáct let :)
Předem upozorňuji že to co bude následovat není "nic proti ničemu". Jen jsem napsal do internetového radia Radyjo Mlha do pořadu Báseň na přání (nebo také: Báseň na praní) že chci, a teď cituji: "báseň o linuxu" (s malým l).
Ne Jirka analfabet určitě není. Číst a psát umí: (Článek JXD: Jsou linuxáři rasisté?) - tedy bulvár jak ze škatulky.
Jirkovi to vůbec nezávidím. Až opadne vlna zájmu o jeho bezhlavé strefování se do Linuxu. Koho si vybere pak?
:D