Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
prezident Lindberg: Vaše teorie je zajímavá, otče, ale nemáme čas ji prozkoumat.
happypenguin.org nejede, nejen že přišli o data, protože jim odešel HD, ale (světe div-se) ve stejný čas jim selhala záloha. Tak hodně štěstí při obnově
na netu lze najít různé generátory - čehokoliv ... obsah generuje další obsah, Iternet replikuje a morfuje sám sebe ...
Dnes ráno, při cestě na hromadný dopravní prostředek, jsem potkal matrix. Ale než mi došlo co to znamená, už bylo pozdě ... se vracet ...
Mám za úkol migrovat webhosting k jinému poskytovateli. Těch pár PHP stránek a tabulky v MySQL zvládnu bez potíží. Otázka je, jak elegantně migrovat poštu cca patnácti účtů (tedy e-maily a adresáře, které jsou stále na serveru).
Na Internetu může jeden najít cokoliv (ať už to znamená cokoliv) a taky lze najít různé vlastní názory.
Před chvilkou (14.11.2009 22:22) skončil na ČT1 projev presidenta Havla, který lze s nadsázkou považovat za jeho další novoroční projev. Kritizoval v něm ústavu, vliv peněz na naše životy, politické strany, živelné zabírání našeho životního prostoru stavbami typu hypermarket/sklad/průmyslová zóna, ...
Když jsem si na čt24 četl titulek něco jako: Nový OS Microsoftu ... tak jsem se těšil na zajímavou reporáž o novém W7 nebo Windows Singularity, ale jakým překvapením bylo vystoupení pana Krčmáře ...
Jedním okem jsem zahlédl upoutávku na pořad Svobodný software na Z1 v úterý 22.9.2009 ve 20:00.
Důvodem proč můj desktop vypadá, tak jak vypadá (zvolené téma v xfce) je, můj oblíbený BeOS. A nějakou dobu už sleduji projekt Haiku OS - komunitou vyvíjený nástupce.
Tak jsem se po dlouhé době díval na NASA TV ... zrovna příjemný ženský hlas komentoval dění ...
Někdy kolem roku '93 jsem přestal vytvářet obrazy [1] [2]. Teď víc čtu. Asi jsem si myslel, že nedokážu konkurovat ostatním. Příliš sem se s ostatními srovnával (asi). Někde mezi lidovou školou umění a několika pokusy o průnik na Favu jsem (samozřejmě) zjistil, že to dělám (chci dělat) jen pro sebe. A na tohle prosté zjištění stačilo pouhých patnáct let :)
Předem upozorňuji že to co bude následovat není "nic proti ničemu". Jen jsem napsal do internetového radia Radyjo Mlha do pořadu Báseň na přání (nebo také: Báseň na praní) že chci, a teď cituji: "báseň o linuxu" (s malým l).
Ne Jirka analfabet určitě není. Číst a psát umí: (Článek JXD: Jsou linuxáři rasisté?) - tedy bulvár jak ze škatulky.
Jirkovi to vůbec nezávidím. Až opadne vlna zájmu o jeho bezhlavé strefování se do Linuxu. Koho si vybere pak?
:D