Společnost OpenAI představila GPT-5 (YouTube).
Byla vydána (𝕏) červencová aktualizace aneb nová verze 1.103 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.103 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Americký prezident Donald Trump vyzval nového generálního ředitele firmy na výrobu čipů Intel, aby odstoupil. Prezident to zdůvodnil vazbami nového šéfa Lip-Bu Tana na čínské firmy.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Byla vydána verze 1.89.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Americká technologická společnost Apple uskuteční v USA další investice ve výši sta miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Oznámil to ve středu šéf firmy Tim Cook při setkání v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump zároveň oznámil záměr zavést stoprocentní clo na polovodiče z dovozu.
Zálohovací server Proxmox Backup Server byl vydán v nové stabilní verzi 4.0. Založen je na Debianu 13 Trixie.
Byla vydána nová verze 1.54.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Jan Václav.
Knižní edice správce české národní domény přináší novou knihu zkušeného programátora Pavla Tišnovského s názvem Programovací jazyk Go. Publikace nabízí srozumitelný a prakticky zaměřený pohled na programování v tomto moderním jazyce. Nejedná se však o klasickou učebnici, ale spíše o průvodce pro vývojáře, kteří s Go začínají, nebo pro ty, kdo hledají odpovědi na konkrétní otázky či inspiraci k dalšímu objevování. Tištěná i digitální verze knihy je již nyní k dispozici u většiny knihkupců.
OpenAI zpřístupnila (en) nové nenáročné otevřené jazykové modely gpt-oss (gpt-oss-120b a gpt-oss-20b). Přístupné jsou pod licencí Apache 2.0.
Tiskni
Sdílej:
S UEFI neporadím, ale tátovi jsem našel notebook s AMD A4, přihodili jsme RAM (spodek notebooku je kompletně odklápěcí, stačí zatáhnout za páčku; AMD bez dualchannelu je jako slepec bez hole) a musím říct.....že takovej nářez jsem nečekal! APU ani po několika hodinách vůbec nehřeje (spíš chladí) a výkonově to je perfektní....a ta jistota funkční virtualizace je taky fajn
Je to HP ProBook 6465b, ale koukali jsme i po ThinkPadu od Lenova.
Nemelo by jit to nove uzasne uefi na x86 masinach vypnout?U některých to jde, u některých už ne.
Ahoj, mam to Lenovo, ikdyz ne uplne ze stejnymi vnitrnostmi jako chces Ty. Telo vsak stejny a po vice jak mesici musim napsat, ze ten touchpad je luxusni. Nadherna citlivost a cert vem, ze umi klikat (clickpad). Na klikani pouzivam ty tlacitka nad nim. Doopravdy velka spokojenost a pokud pises vsemi deseti, tak Trackpoint je tvuj velky oblibenec.
Displey a jeho matnost + anti reflexni vrstva je taky dobra vec. Na primem slunci to zabere a nezada si to s upravou do plneho lesku u konkurencnich stroju.
Co se tyce strev samotnych, ja tam mam sandy bridge chip a takovou podporu v linuxu jsem zatim jeste nezazil. Prehravani videa bez zapnuti vetraku procesoru diky akceleraci, nova architektura "sna" pro 2d akceleraci - coz je velmi poznat v chromiu a pod. (A mimochodem, v jadre 3.8 se definitivne vyresi problem tearingu, to zatim jiny ovladac pod KMS mit dlouho nebude .. )
Pokud budes casto cist pdf a brouzdat internet (= nezatezovat moc CPU), tak se ti vyplati koupe SSD. A to hlavne k vuli tomu tichu. Absolutni ticho, zadne vibrace.
Toz preju stastnou ruku, vyber tak at jsi pristi dva roky spokojenej