Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Euro-Office (Wikipedie) je evropský fork open source kancelářského balíku OnlyOffice. Za forkem stojí koalice firem IONOS, Nextcloud, Eurostack, XWiki, OpenProject, Soverin, Abilian a BTactic. Cílem je zajistit digitální suverenitu Evropy a snížit závislost na neevropských platformách. Projekt vznikl mimo jiné v reakci na nedávné uzavření cloudové služby OnlyOffice. OnlyOffice obviňuje Euro-Office z porušení licenčních podmínek. Na možné problémy upozorňuje i Collabora Online. Jednostranná změna licence není v pořádku.
Tiskni
Sdílej:
EuroStack is a set of initiatives of academics, *politicians*, commentators and industry players aimed at building an independent European digital infrastructure to limit the dependence of the European Union on foreign technology and US companies.
hele zdroj :P :P
a co nejmensi EU - ktera bude vymahat pracovni pravo, a hlavne zacne testovat leky, vakciny a jedovate latky v potravinach, aby mohl byt jednotny trh - paradoxne EU dela hodne dobrych veci - aple zarovne dela i spatne veci, jako grendela a kupu nesmyslnych zakazu, prikazu a smirovani
EU uz nejde reformovat, je treba udelat SCHENGEN - ten dela volnmy pohyb zbozi a lidi - a zrusit EU, prejmout to dobre a zakazat ji delat spatne veci - a pvodni EU vyhodit
- jasne ze za 30 let i EU2 nabobtna - to by se musely zakazat politicke strany a kazdy clovek by kandidoval za sebe
- pak by se asi dely jine veci. STrany by asi byly, ale nekandiovaly by jako strany
navrhuju to přemenovat na EuroFans :D :D :D :D
snaha udržet Evropu rozdrobenou, aby se na naše názory nemusel brát ohled.Slabé jsou především ty státy, které ekonomicky upadají. A to přesně dělá EU skrze tu svoji zelenou bídu (tzv. green deal) a další euronesmysly. Z té ekonomické úspěšnosti vychází všechno ostatní – pak si můžeš dovolit lepší školství, zdravotnictví, stavět lepší infrastrukturu, pořídit si více zbraní, udržovat silnější armádu, ale hlavně jsi pro ostatní významný obchodní partner, takže s tebou chtějí dobře vycházet. EU si pod sebou podřezává větev, připravuje se (resp. nás) o výrobní prostředky a potenciál. Výroba se přesunula hlavně do Asie, protože EU náš průmysl ničí, a globální služby, hlavně digitální, sídlí v USA. A co se týče rozdrobenosti vs. sjednocení: není problém v konkrétních otázkách ad-hoc spolupracovat s kýmkoli na planetě, kdo má stejný zájem. Naopak spojovat se s někým, kdo má zájmy nebo pohled na svět jiné, nemá smysl – sice pak vypadáte silnější, ale tento celek reprezentuje jiný názor než tvůj.
ale nezjima me, vice mene jde o fork LibreOffice, mozna jeste OpenOffice s moznosti spoelcne editace dokumentu na cloudu + maji mobilni aplikaci - s tim, ze cloud neomezuje je mozno mit i svuj vlastni cloud ... mam je na mobilu ale jinak pouzivam LibreOffice ... ja zacinal jeste na STarOffice na OS/2 warp a pak na Linuxu
A taky jsem pak používal odněkud stažené Ami Pro. To bylo skvělé. Kde jsou ty časy...
ale lepsi byl VI a nebo PICO (z PINE projektu alias email client ) - dnes je fork editoru NANO
- pak prisly velke kotouce, velke disky a velke disktey - ty byly nekompatibilni
pasky fungovaly skevle - a kdo neprect ani pasku, tomu se to pretlacilo na pasku - tu precetlo kazde zarizeni
vedecke prac. a skoly v te dobe asi mely jeste stitky, ale ja zacinal az na modernim PDP/11 - a tam uz meli i. disk velikosti pracky a sly tam menit plotny
- presneji se vyrazovaly vadne
Ta doba mela jednu hezkou vec a to OPERATORKY - tedy takove sekretarky, co prepisovaly kod - vetsinou mlade hezke holky po skole
- casto kdyz tam byl mlady nezadani, tak velmi brzy otehotnela
Kompatibilní/záměnní s Office se snaží všichni, ale Microsoft (úmyslně?) jim do toho háže vidle.
Obdobně prováděl s prohlížeči Internetu. Až Alphabet ho vymetl a zklidnil.