OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Dear princess Luna....
Debian po přechodu na novější kernel odmítal připojovat RAID (na kterém jsem měl i kořenový adresář) a nedávno začaly všechny GTK aplikace padat při otevření open/save dialogu. To druhé se stalo po dist-upgrade na Debian Jessie. Protože ve Virtualboxu fungovalo vše správně, rozhodl jsem se pro reinstalaci.
Dnes si ukážeme, jak provozovat Raspbian z externího disku. Nebudu řešit jaké byste k tomu měli mít důvody, v mém případě byl často USB disk rychlejší jak SD karta a tak proč to nezkusit? Navíc se nemusíte bát o životnost karty, na kterou by mohl nějaký zlý proces pravidelně zapisovat data (logy, statistiky, uptimed,..).
Dnes bych se s vámi chtěl podělit o hrst zajímavých odkazů, které mohou být mnoha (nejen) linuxákům užitečné.
Dnes si řekneme, jak spustit MyLittleInvestigations na platformě AMD64 díky chrootu. Jedná se o volné navázání na předchozí zápisek Jak si chrochtat v chrootu - http://www.abclinuxu.cz/blog/Tinker/2013/1/jak-si-chrochtat-v-chrootu
Dnes si krátce povíme něco o chrootu a ukážeme si, jak v něm jednoduše (a nebezpečně) spustit grafickou aplikaci
Před vánoci jsem se pustil do velkého úklidu svého pokoje (stále probíhá) a rozhodl se, že konečně zprovozním desktop s dualhead. Bohužel ne vše šlo tak hladce, jak bych chtěl...
RaspberryPi. Někteří o něm dodnes neslyšeli a někteří (já) už ho mají doma a zkouší, co s ním jde všechno dokázat.
Cestou do školy se mi ve vlaku povedlo vyslechnout velice zajímavou diskuzi. Netýkala se ničeho jiného než české politické scény. Padl typický návrh, který se pokusím citovat: "Dokud jim nezpřelámem hnáty, tak se nic nezmění"
Bude to znít podivně, ale mám několik nápadů na externí zařízení připojitelná k PC pro vyhodnocování dat. Problémem je, že netuším jak číst data.