Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No pokud máš tohle nahoře, tak dej na soubor chmod +x a pak ho spouštěj přímo ./soubor.sh. A on se právě spustí v tom, co je nahoře. Říká se to mu shebang myslim. http://en.wikipedia.org/wiki/Shebang_(Unix)
perl skript.pyuž si ani neškrtnu, jsem si zvyknul...
Mám dojem že je to přesně takhle
Aneb příběh o tom, jak dokáže inovace brzditOmlouvám se, ale nikde jsem tuhle část nenašel. Zápisek je jenom o tom, že máte drobet chaos v termitech. Pokud jsem něco přehlédl, mohl byste tu část zvýraznit?
#!/bin/bash echo "Ahoj"potom priradis spousteci prava:
chmod +x soubor.shnasledne lze skript spustit klasicky takto:
./soubor.shPrvni radek urcuje interpret, ve kterem se skript spusti. Nemusi tam byt jen bash. Pokud spoustis skript timto zpusobem:
sh soubor.sha nefunguje to, tak ti patrne sh (asi symlink) miri na spatny shell - alespon u mne miry /bin/sh na dash (debian testing). Doporucuji tedy spousteni jako
./soubor.shale pokud trvas na
sh soubor.shtak toto by mohlo byt reseni:
rm /bin/sh ln -s bash /bin/shSnad to pomuze.
Děkuju a pro příště se poučim.
Teď koukám, zdá se mi to, nebo funguje alias? alias sh='bash'
Hmm....díky za info, zkusim vymyslet něco lepšího....a možná už mám nápad
curl http://j.mp/spf13-vim3 -o - | sh
. To vše na Ubuntu 11.10. Za to může taky ten slavnej dash?
curl http://j.mp/spf13-vim3 -o - | bash
curl http://j.mp/spf13-vim3; checkbashisms spfl13-vim3
....protože ve škole se učili jen TurboPascal a Javascript
Jo... kdyby obecně v distribucích fungovalo něco rozumného (např.: #!bash, #!python apod), tak by to bylo mnohem lepší.Chystá se něco lepšího
Tiskni
Sdílej: