V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Kdyz mi v patek (kdysi davno, zapisek je nejakou dobu rozepsany) konecne dorazil Turris Omnia zacal jsem se v hrabat. Dualcore 1.6GHz + 1G RAM + 8G flash a busybox!? A vubec, proc nemit na poradnem routeru poradny OS? A tak jsem se rozhodl ze tam vrazim Gentoo. P.S.: Omlouvam se za horsi kvalitu zapisku, jsou to vicemene jen poznamky z vlastni instalace doplnene vysvetlujicimi komentari.
Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé.
Andrej Babiš, 2015
Tak nějak si uvědomuju že jsem sem toho moc poslední dobou nenapsal ale zkusím to napravit. A slibuju že alespoň v některých věcech se tenhle zápisek bude týkat i Linuxu.
Z několika stran mi bylo vytýkáno že jsem sem dlouho nic nenapsal, tak se to pokusím napravit. Po delší pauze bude tenhle blog spíš obecný, k Linux-related tématům se dostanu někdy příště
Tak se zas půl roku nic nestalo. Doli údajně na sepisování TO nemá čas.
Celková škoda je přes 20 litrů.
Poky si zatím přehlásil bydliště na úřad (viz. živnostenský rejstřík, neumím sem dát permalink).
Dorazilo někomu něco? Má někdo nějaké bližší informace? Pokud ne tak to dopíšu (draft už mám) a holt se do toho zatáhnou úřady, což bych vážně nerad...
Zároveň bych rád poprosil všechny, kdo si něco objednávali a objednávka nedorazila aby detaily poslali Dolimu (viz zápisek o sepisování TO).
Na jaře roku 2011 jsem si u Mironetu koupil laserovou tiskárnu od Samsungu ML-1865 - už mě nebavilo řešit nažehlování plošných spojů. No, a minulý týden tiskárna přestala tisknout - zkrátka se rozblikala červená kontrolka a nevyjel už ani jeden výtisk. CUPS mi hlásí nějakou neznámou chybu.
Když jsem se dozvěděl o hračce jménem Stellaris Launchpad od TexasInstruments, bylo rozhodnuto - to prostě musím mít!
Aneb jaký byl BenQ Grunex Challenge 2012 z pohledu netadmina (a nakonec i trochu elektrikáře) :)
Tak to vypadá, že naše milá EU to myslí se zákazem "prekurzorů výbušnin" vážně. A nedalo mi to, abych se na ten seznam nepodíval.
V druhé části našeho příběhu o strýčku Mrkvákovi se podíváme na to jak to celé skončilo, ale i na to jak to je s tou Českou Poštou.
Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu Hackujeme.... Dnes se podíváme na to jak je možné se u T-Mobile předplacených tarifů připojovat zadarmo. Akorát nevím, jestli je to bug nebo feature.
Jelikož se tak trochu zajímám o letadélka, letadélka létají na elektřinu a ta elektřina se musí někde vzít, pořídil jsem si "pořádnou" nabíječku. "Pořádnou" mám v uvozovkách protože to je levná čínská Turnigy Accucel6 za 20 dolarů, ale pořád to je lepší než cokoliv jiného co mám doma. Na boku má třípinový konektor na teplotní sondu, který ale zároveň může fungovat jako výstup. Dřív se dodávala přímo s USB<->sériovým převodníkem, ale pak číňani přestali ten převodník osazovat. Challenge máme a jdeme na věc.
Milé děti, dnes si povíme pohádku o tom, kterak se stát dlužníkem snadno a rychle. Jedno slunečné zimní úterý, 17.1. našel strýček Mrkvák ve schránce dopis od jeho Zdravotní pojišťovny (dále ZP), který začínal nějak takto:
Tak, je za mnou (a kolegou úspěšně další semestr na ČVUT FEL, Softwrové technologie, obor Softwarové inženýrství. Asi to bude dost podobné loňským zkušenostem kolegy Saljacka, ale snad to nebude úplná kopie.
From: Gwendolyn Albert <gwendolyn.albert@gmail.com> To: liberationtech@lists.stanford.edu Date: Sun, 29 Jan 2012 14:03:46 -0800 Subject: [liberationtech] Prague-based ROMEA website needs security assistance
Jako správný paranoik mám (až na /boot) šifrovaný celý disk - a taky rád používám suspend to RAM. Tady už místní paranoici asi čuchají problém - uspaný počítač je totiž snad to nejlepší, co si útočník plánující coldboot útok může přát. cryptsetup má už delší dobu funkci "luksSuspend", která klíče zahodí. Z pochopitelných důvodů to nejde jednoduše použít na připojený root. I když... Po pár hodinách hraní můžu prohlásit obligátní "jde to, ale dře to!".
"V době krize považujeme zvyšování daní za škodlivé." - Miroslav Kalousek, 13.5.2010.
Ve chvíli, kdy jsem viděl (teď už) předposlední xkcd mi bylo jasné, že tohle prostě musím mít! Ale jak na to? Program ln má sice parametr -d, ale i pod rootem vrací EPERM. Takže přece jen ty zdrojáky zas budu muset otevřít.
Takové menší ublognutí, pokus shrnout Cablegate, nadávání na uživatele a Apache a pozastavení se nad podílem Linuxu na desktopech.
Už delší dobu jsem majitelem TouchBooku od AlwaysInnovating, nicméně celá firma je tak nějak polomrtvá - v Gitu mají minimum commitů, nové kusy neodesílají a co hůř - jako hlavní "OS" se tam objevil Android. Takže klasický systém (AIOS, rebrandované OpenEmbedded) je prakticky neudržovaný a navíc Android na netbooku saje (OK, až na Angry Birds). Tak jsem se rozhodl tam nainstalovat Debian, ale nakonec se ukázalo, že to není až tak bez problémů jak jsem si myslel.
Nedávno jsem něco hledal na webu Mozilly a náhodou narazil na jednu zajímavou stránku. Ten pohled mě posadil na prdel. 18 kritických zranitelností za půl roku! Normální přístup by byl ten program smazat a najít si alternativu, to ale v tomhle případě z nejrůznějších důvodů není možné. A tak jsem začal řešit co s tím.
Ano, i mě dostihla noční můra každého Linuxáka - výběr tiskárny. Zkrátka chci zkusit dělat DPS fotocestou (škrábat rýsovací jehlou mě to fakt nebaví) a na to jehličková tiskárna jaksi nestačí. Takže jsem se rozhodl, že si koupím laserovku. (varování: následující zápisek je psán ve stavu nasranosti a může poškodit duševní zdraví)
Jelikož se nám termín sčítání oveček kvapem blíží, rozhodl jsem se pořádně se podívat na zoubek možnosti, kterou jsem nastínil v minulém zápisku. A kdo je povolanější se k tomu vyjádřit než přímo pracovník infolinky ČSÚ?
Varování - tenhle zápisek je asi naprosto o ničem. Totiž o přístupu pracovníků fy. Tesco k zákazníkům.
Mikroblog
25.9. se uskuteční akce sdružení Auto*Mat pod názvem "Velká podzimní cyklojízda". Pražské cyklojízdy jsou akce, při kterých skupina lidí (zpravidla cyklistů ) obsadí silnice (zpravidla nějaké hlavní tahy) a jedou se projet, aniž by respektovali pravidla silničního provozu.
Mikroblog
V klidu si prohlížím web, hraju si s USE flagy, na pozadí stahuju ve Firefoxu 1.5GB soubor a najednou si všimnu, že systém je pomalejší a pomalejší. Kouknu na horní panel - využití RAM jde k 90%.
S velkou slávou Google představil plugin přinášející na Linux podporu pro hlas a video v jejich Gmail IM klientu. Pod zprávičkou se objevila vtipná poznámka od anonyma Virt6: To je Apt-backdoor. Klasická součást všech balíků google . Bohužel, při bližším ohledání mi zmrzl úsměv na rtech.
Za devatero horami a devatero řekami stálo město Horšovský Týn. A protože bylo opravdu známé a turisticky navštěvované mělo své Infocentrum. A v tom Infocentru se rozhodlo pro kohokoliv poskytovat dva počítače s přístupem k internetu.
Tento zápisek je psán ve stavu nasranosti, proto prosím omluvte zhoršenou kvalitu. Tento zápisek se ani netýká Linuxu, počítačů ani ničeho souvisejícího. Jako každý rok se i tady v okolí jede rychlostní zkouška Rallye Bohemia. A jako každý rok to přináší spoustu omezení a naopak minimum výhod pro obyvatele přilehlých obcí.
Dovolil jsem si sepsat menší seznam (podle mého názoru) významných položek, kterými EU chrání naše zdraví a peněženky před námi samými. V úvahu beru pouze omezení nabývající platnosti od roku 2009, takže třeba (ne)slavné RoHS se tam nevyskytuje. Další tipy uvítám v diskuzi.
Show pokračuje... Díl I, II
Po delším přemýšlení jsem se rozhodl pro poměrně radikální krok - podání trestního oznámení. Zkrátka ve mně nějak uzrál názor, že dopisování si s pěšákem na supportu k ničemu nepovede.
Sága pokračuje! Krátká rekapitulace minulého dílu: 6. 5. 2010 začal T-Mobile jako poslední mobilní operátor v ČR cenzurovat internet. Jako svobodomyslnému jedinci se mi to samozřejmě nelíbí a tak jsem si zavolal na infolinku, kde mě poslali do háje - pardon, napsat písemnou stížnost. Stížnost jsem odeslal emailem ještě 6.5. - s tím, že pokud do konce měsíce května nedorazí odpověď, zašlu ji přímo klasickou poštou. 25.5. odpověď dorazila.
Tak nám nedávno začal cenzurovat internet i T-Mobile. Pravda, po Vodafone a O2 to bylo jen otázkou času, ale pořád jsem si říkal, že třeba ještě ne dnes a že jsou třeba rozumní. Ne, jsou naprosto stejní jako ostatní.
Za naprosté tichosti médií se na nás vloni přichystala další velkobratrská akce: Sčítání lidu, domů a bytů 2011. A jelikož se tomuto tématu na českém internetu skoro nikdo nevěnoval, utrousím tu pár laických poznámek a názorů, vycházející převážně ze zákona 296/2009Sb.
56 deníků z 45 zemí zveřejní v pondělí tentýž redakční komentář, požadující tvrdý zásah proti vlastizrádcům v čele s Miladou Horákovou globálnímu oteplování! Tedy alespoň o tom informují Britské listy
Zdravím, tenhle zápisek je tak trochu dotazovací. Má někdo Touchbook? Pokud jo, mohl by mi napsat svoje (zvlášť případné negativní) zkušenosti?
Případně, pokud by měl někdo v plánu v prosinci/lednu tu věcičku koupit, může se ozvat, abychom případně zorganizovali hromadnou objednávku?
Díky
Lehký okenní manažer - Openbox - používám už poměrně dlouho, ale začal mi chybět nějaký rozumný správce wifi připojení. Už mě nebavilo po každém přesunu domov-škola zadávat wpa_supplicant -iwlan0 -c ./doma|eduroam.wpa -B; dhcpcd wlan0
tak jsem si řekl, že s tím něco udělám - a ubastlil jsem pár jednoduchých bashových skriptů, které mi připojení pomocí openboxího pipe menu usnadní
Mnoho z nás se bojí chvíle, kdy vám kriminálka zabuší na dveře. Ať už proto, že na disku máte gigabajty warezu, nabourali jste se na servery NBÚ, nebo provádíte protivládní činnost. V takové chvíli se vám bude hodit mít možnost rychle a účině se zbavit dat na disku.
Jaký je váš názor na šumění větráčku na CPU? Pokud vám stejně jako mně vadí a máte některou z podporovaných architektur (Intel Core, Atom, Pentium M; AMD: Turion64, Turion X2, X2), můžete ho zkusit trochu ztišit pomocí následujícího návodu.
Zdravím. Především bych se chtěl omluvit za nelinuxové téma zápisku, příští už bude určitě zase o Linuxu. Ale k tématu. Blíží se čas podávání přihlášek na VŠ a s tím přicházející Pokud je tu někdo, kdo má jakékoliv zkušenosti s informatikou na matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, a je ochoten se o ně v diskuzi podělit, byl bych moc rád.
Dnes jsme v naší učebnici na angličtinu (ClickOn 3) narazili na článek týkající se ěmírovacího softwaru na počítač. Bylo zmiňováno, že je to ideální prostředek pro ochranu dětí. Vyděsilo mě to. A ještě víc to, že se nad tím nikdo nepozastavil
Protože mě už nebavilo pokaždé, když chci z czshare.com něco stáhnout otevřít odkaz, kliknout na profi download, vybrat soubor a dát stahovat, napsal jsem si BASHový skript, který mi to krásně usnadní.
Bylo mrazivé odpoledne 21. prosince 2012. I přes to, že bylo 10 stupňů pod nulou se na Václavském náměstí tísnily tisíce lidí. Pod sochou svatého Václava se tyčilo nad hlavy diváků improvizované pódium, na kopí svatého Václava místo korouhve slavnostně vlála americká vlajka a nad ní visel na šířku celého náměstí transparent s textem „Vstříc světlým zítřkům s americkým radarem“.
Tenhle skvost jsem nedávno našel ležet ve škole na chodbě. Při pročítání jsem se rozhodl, že o tohle se prostě musím podělit. Tak to tady máte a nekamenujte mě. (Otázka: odpověď, vše je do písmene přepsáno)