Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ano, i mě dostihla noční můra každého Linuxáka - výběr tiskárny. Zkrátka chci zkusit dělat DPS fotocestou (škrábat rýsovací jehlou mě to fakt nebaví) a na to jehličková tiskárna jaksi nestačí. Takže jsem se rozhodl, že si koupím laserovku. (varování: následující zápisek je psán ve stavu nasranosti a může poškodit duševní zdraví)
Takže, co jsem to vlastně chtěl? ČB laserovou tiskárnu, 1200dpi, Funkčnost pod Linuxem. Oko mi padlo na Samsung ML-1865. Na webu výrobce svítí jako kompatibilní systémy: Windows 2000 / XP / Vista / 2003 Server / 2008 Server, Mac OS X 10.3 ~ 10.6, různé systémy Linux OS
Oukej, tiskárnu jsem koupil a nasral si do kalhot. Stáhnul jsem oficiální drivery (samozřejmě closed source) a spustil instalátor:
libstdc++.so.5 (gcc 3.0.x .. 3.3.x) not found, install ... done libtiff.so.3 not found, install ... doneV tu chvíli jsem začal vidět rudě - co si to dovoluje mi hrabat do systémových knihoven? Ale oukej, jede se dál. Vítejte v instalátoru, bla bla bla. Next. Windows-like EULA. Accept. Next. Next. Instalace proběhla úspěšně. Oukej. Vítejte v konfigurátoru tiskáren. Next, next, next. 0 printers found. FFFUUUUU. Storno. Chcete zaregistrovat? Ne. Finish. ./uninstall.sh. Ty zprasené knihovny jsem musel samozřejmě smazat ručně.
Sakra, testoval ten kód vůbec někdo? Tohle je horší než svéh času ATI :/
UPDATE: Zvítězil jsem! Nakonec jsem tam nacpal v administraci CUPSe ML-1860 series a tiskne (pravda, přes ten jejich closed source cosi). Zvláštní, že napoprvé to neprošlo (ve 1200dpi to tisklo kraviny), ale po čerstvé instalaci už jo.
Tiskni
Sdílej:
Já dělám tištáky starým plotterem. Něco v tomhle smyslu: http://forum.mcontrollers.com/viewtopic.php?t=530
Jenom plotter používám HP 7475A. Je to sice relativně pomalé, ale pokud se mi něco nezdá, můžu to fixkou bezproblémů dotáhnout. Navíc počítám, že je to metoda jednoznačně nejlevnější (pokud se vám povede sehnat levně ten plotter). S podleptáváním apod. problémy nemívám. Akorát je potřeba dát si pozor na nečistoty a různá smetí na desce, protože se můžou nalepit na pero, které je pak tahá za sebou a desku pak můžete zpravidla zahodit. Taky je potřeba dbát na správní přilepení toho kuprexitu, protože když vám to nevyjde a pero sjede z/na desku, tak se většinou poškodí špička.
Jenom plotter používám HP 7475A.Jaký na to používáš SW? Plotter tu je, ale nevím, z jakého moderního programu dostat HPGLv1, aby to sežral.
Já tisknu normálně z Eaglu (HPGL).
Vytvořenej HPGL soubor tam pošlu z terminálu a hotovo. Řešil jsem akorát problémy s řízením toku ... hlavne když to byl složitější tišťák, nebo tam bylo hodně tvarů, který trvají dlouho vykreslit -> nejdřív začla blikat LEDka error a pak (..asi když přetekl buffer), tak to začlo malovat kraviny.
Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem napsal dva skritpy, z nichž jeden vezme HPGL file, vyháže z toho příkazy "SP" (protože pero tam mám napevno) a potom ten jeden soubor rozdělí do více menších... a to tak, že každej tenhle soubor se maluje jedním tahem. Druhej skript je potom posílá s nastavitelnou časovou prodlevou na sériový port.
proto je nejlepsi ze zacatku nechat si nakreslit obys te desky na podklad na ktery si ju prilepis, a potom vis presne kam ju dat a nic takovyho se ti nemuze stat...
Jj, tak to taky dělám. Problém ale byl, když přetekl ten buffer a ten plotter si začal čmárat naprosto nesmyslně po celé A4.
nevím jakej používáš podklad pro DPS, mě se osvědčila 1mm tlusta lehce pruzna plastova deska, sirka tak aby se presne vlezla do plotteru a vyska 420 (vyska A3), potom je opakovana presnost dost vysoka (nekolikrat se mi uz takhle povedlo udelat presne oboustrane desky na prvni pokus, odchylka mezi top a bottom byla po vyleptani sotva 2desetiny) takze muzes posilat data postupne, klidne na 3x nebo 4x, vyhnes se preteceni ne zrovna velkyho bufferu plotteru....Používám obyčejnej papír. Oboustrannou desku jsem s tím ješte nedělal - kdyžtak jsem tam nasekal plno propojek. Budu to s tou plastovou deskou někdy zkusit.
Jj, jak jsem psal o pár příspěvů výš: "Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem napsal dva skritpy, z nichž jeden vezme HPGL file, vyháže z toho příkazy "SP" (protože pero tam mám napevno) a potom ten jeden soubor rozdělí do více menších... a to tak, že každej tenhle soubor se maluje jedním tahem. Druhej skript je potom posílá s nastavitelnou časovou prodlevou na sériový port. "
Dalsi moznost je rozdelit si "zdrojak" pro ten plotter na vic casti, akorat si musis pohlidat aby bylo zrovna zvedly pero, potom jenom pockas az dokresli a zvedne pero a posles mu dalsi instrukce...
jinak...jak odesilas plotteru data? catujes do /dev/lp0 nebo si prisel na neco lepsiho?